MS Outlook 2007 problem

Η πρώτη μου συμμετοχή στο φόρουμ μετά τις απαίτητες συστάσεις.
Χτες εγκατέστησα το MS Outlook 2007 ως πιο χρήσιμο εργαλείο διαχείρισης της ηλεκτρονικής μου αλληλογραφίας απ' ό,τι το Outlook express που χρησιμοποιούσα έως σήμερα. Όλα καλά με την εγκατάσταση του προγράμματος, έκανα και εισαγωγή των μηνυμάτων από το outlook express, έβαλα και τα στοιχεία των λογαριασμών σωστά, τα τσέκαρα και τα διπλοτσέκαρα όλα. Όρισα και το πρόγραμμα ως προεπιλεγμένο για τη διαχείριση της αλλ/φίας.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν δουλεύει το πράγμα.
Πάω να κάνω αποστολή/λήψη και μου βγάζει σφάλμα εκχώρησης μνήμης. Πιο συγκεκριμένα, το μήνυμα που μου εμφανίζει είναι το εξής:

sending (receiving) reported error (0x8007000E): Out of memory or system resources. Close some windows or programs and try again.

Γνωρίζει κανείς γιατί εμφανίζεται αυτό το μήνυμα; Να σημειώσω ότι δεν έχω απεγκαταστήσει το Outlook express. Μήπως φταίει αυτό;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 
Μόνο "προβοκατόρικα" μπορώ να δράσω και να προτείνω την εγκατάσταση του Mozilla Thunderbird, για να μην έχετε κανένα απολύτως πρόβλημα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Προσοχή πάντως γιατί κανένα απ' αυτά δεν είναι για το Outlook 2007.

Ο Πυροφέσορ
 
Ευχαριστώ πολύ για το link, Αλεξάνδρα. Θα το κοιτάξω και ελπίζω να βοηθήσει. Από χτες με τη χαρά για τα καλούδια του Outlook 2007 έχω μείνει...

Ηλίθια ερώτηση: Τι είναι το Mozilla Thunderbird;
 
Το έλυσα το πρόβλημα! Έπρεπε να φτιάξω νέο προφίλ ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από τον πίνακα ελέγχου.
Η σελίδα με τις οδηγίες εδώ
Έτσι, σε περίπτωση που κάποιος άλλος έχει ανάλογο πρόβλημα στο μέλλον.
Ευχαριστώ ξανά, Αλεξάνδρα, για το χρήσιμο σύνδεσμο που μου έδωσες!
 
Επανέρχομαι διότι τώρα έχω άλλο πρόβλημα και είπα να τα βάλω μαζί.
Ξέρει κανείς πώς στο κέρατο ρυθμίζεις το Outlook 2007 ώστε να μην θεωρεί ένα μήνυμα ως αναγνωσμένο όταν κάνεις κλικ πάνω του και το διαβάζεις στην προεπισκόπηση δεξιά; Έχω φάει τον κόσμο στις ρυθμίσεις, αλλά λύση δεν βρίσκω. Θέλω το μήνυμα να παραμένει με bold (μη αναγνωσμένο) εκτός κι αν κάνω διπλό κλικ πάνω του και το ανοίξω κανονικά σε ξεχωριστό παράθυρο ή δεξί κλικ και επιλέξω «mark as read».
Το περίεργο είναι ότι δεν μου το έκανε πάντα αυτό, να μου μαρκάρει τα μηνύματα ως αναγνωσμένα με το που έκανα κλικ πάνω σε αυτά. Είπα να δοκιμάσω το Thunderbird για ένα διάστημα να δω μήπως με βολεύει περισσότερο. Αποφάσισα ότι δεν με βολεύει, επέστρεψα στο Outlook κι από τη συγκεκριμένη αποφράδα ημέρα το πρόγραμμα αποφάσισε να πάρει την προαναφερθείσα πρωτοβουλία...
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν δεν υπάρχει λύση μέσω ρυθμίσεων, υπάρχει λύση που το «διαβασμένο» να το ξαναγυρίζει σε «αδιάβαστο»; (Όχι όπως λέμε «πήγε αδιάβαστος».) Με δεξί κλικ και κάποια επιλογή τύπου «Mark as Unread»;
 
Αν δεν υπάρχει λύση μέσω ρυθμίσεων, υπάρχει λύση που το «διαβασμένο» να το ξαναγυρίζει σε «αδιάβαστο»; (Όχι όπως λέμε «πήγε αδιάβαστος».) Με δεξί κλικ και κάποια επιλογή τύπου «Mark as Unread»;

Υπάρχει, πώς δεν υπάρχει. Δεξί κλικ και mark as unread. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω αυτήν τη δουλειά συνέχεια. Διότι με το που θα έρθει ένα καινούριο μήνυμα και αποφασίσω, ας πούμε, να το σβήσω, το πρόγραμμα θεωρεί ως τρέχον επιλεγμένο το επόμενο μήνυμα στη σειρά και, miracolo! miracolo!, το μαρκάρει ξανά μανά ως αναγνωσμένο. Κι εγώ ξαναπάω και το μαρκάρω ξανά μανά ως μη αναγνωσμένο. Φαύλος κύκλος.
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν έχεις το ελληνικό Outlook 2007, πας Εργαλεία->Επιλογές->καρτέλα Άλλες->στην ενότητα Παράθυρα του Outlook πατάς το κουμπί Παράθυρο Ανάγνωσης και στο πλαίσιο διαλόγου που εμφανίζεται ξετσεκάρεις το Σήμανση στοιχείων ως αναγνωσμένων κατά την προβολή στο παράθυρο ανάγνωσης, ή ρυθμίζεις επί πόσο χρόνο θέλεις να βλέπεις ένα μήνυμα πριν αυτό χαρακτηριστεί αναγνωσμένο.
Αν είναι αγγλικό, μεταφράζεις αντίστοιχα...;)
Καλή επιτυχία!
 
Αν έχεις το ελληνικό Outlook 2007, πας Εργαλεία->Επιλογές->καρτέλα Άλλες->στην ενότητα Παράθυρα του Outlook πατάς το κουμπί Παράθυρο Ανάγνωσης και στο πλαίσιο διαλόγου που εμφανίζεται ξετσεκάρεις το Σήμανση στοιχείων ως αναγνωσμένων κατά την προβολή στο παράθυρο ανάγνωσης, ή ρυθμίζεις επί πόσο χρόνο θέλεις να βλέπεις ένα μήνυμα πριν αυτό χαρακτηριστεί αναγνωσμένο.
Αν είναι αγγλικό, μεταφράζεις αντίστοιχα...;)
Καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ πολύ κι εσένα, daeman!!!!!!
Με σώσατε αμφότεροι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το έχει και του 2004 αυτό, αλλά στην καρτέλα Read. Ωστόσο, εγώ έχω διαφορετική διάταξη στο Express μου. Για λόγους ασφάλειας, ποτέ δεν ανοίγει μόνο του ένα μήνυμα, μόνο με Enter (δεν έχω δηλαδή μόνιμο πλαίσιο ανάγνωσης).

 

Zazula

Administrator
Staff member
Να υποθέσω ότι μιλάμε για το 2003 (το Office 2004 έχει Entourage, όχι Outlook :p);

Tools > Options > Other > Reading Pane:
 

daeman

Administrator
Staff member
Να υποθέσω ότι μιλάμε για το 2003 (το Office 2004 έχει Entourage, όχι Outlook :p);

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, ο νίκελ μιλάει για το Outlook Express, όχι για το πλήρες Outlook 2007 που συνοδεύει το Office. Εκεί, η επιλογή για να μην έχεις το παράθυρο προεπισκόπησης που αναφέρει ο νίκελ είναι στο μενού Προβολή->Διάταξη.

Ζάζουλα, βγήκε Office 2004 και δεν το πήρα χαμπάρι; :confused: Θυμάμαι 2003 και μετά 2007· ξέρεις κάτι περισσότερο ή μήπως είναι Zazula's Special Edition; ;)
 

Zazula

Administrator
Staff member
A, ωραία — αλλά επειδή θα χρειαστείς πολλά λεφτά απ' ό,τι βλέπω, άναψε και κάνα κεράκι στον Αη Ποντ :):
 
Top