Το Αττικόν στις φλόγες

Earion

Moderator
Staff member
Το Αττικόν στις φλόγες 01.jpg

Το Αττικόν στις φλόγες 02.jpg

Το Αττικόν στις φλόγες 03.jpg
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω την εντύπωση ότι το τελευταίο που θέλουμε αυτή τη στιγμή είναι μια συζήτηση όπου οι μισοί θα λένε ότι οι κουκουλοφόροι ήταν προβοκάτορες και οι άλλοι μισοί θα τους θεωρούν άξιους επαναστάτες, θρασύδειλους επαναστάτες, βρομερούς και άθλιους επαναστάτες ή βρομερούς και άθλιους σκέτους. Ό,τι και να είναι, είναι από τα σπλάχνα μας και από τα σπλάχνα ενός ντόπιου και διεθνούς συστήματος που μας δείχνει πάλι την αποκρουστική του όψη. Όποιο και να είναι το αύριό μας, δεν θέλω να το διαμορφώσουν καταστροφείς που κρύβονται πίσω από κουκούλες ή πίσω από λουστραρισμένες πόρτες. Και δεν θέλω να καβγαδίσω με κανέναν φίλο και συνάδελφο με τον οποίο μόνο χαρά και ομορφιά θα ήθελα και θα έπρεπε να μοιράζομαι.
 

SBE

¥
Νίκελ, έχεις δίκιο και την έκανες άλλωστε τη συζήτηση μόνος σου και για τις δύο πλευρές: ανάλογα με την πολιτική τοποθέτηση του καθενός και τα μετεμφυλιακά κόμπλεξ που κουβαλάει (ακόμα, κι ας μην γνώρισαν τον εμφύλιο ούτε οι γονείς του), θα υποστηρίζει τη μια ή την άλλη άποψη. Κι όσο θα προσπαθούμε να αποφασίσουμε αν οι καταστροφές είναι ή δεν είναι το ένα ή το άλλο, θα έχουν προστεθεί κι άλλες καταστραμμένες επιχειρήσεις, κι άλλα διατηρητέα κτίρια, κι άλλα έξοδα στα χρέη μας, κι άλλοι άνεργοι κλπκλπ.

Για μια πιο ελαφριά νότα κι επειδή ξέρω ότι όλοι καίγονται να πουν τη γνώμη τους, προτείνω καλύτερα ψηφοφορία με ερώτηση:
Οι χτεσινές καταστροφές ήταν:
α. τυχαίες και αναπόφευκτες
β. από παρακρατικές οργανώσεις που θέλουν να τρομοκρατήσουν τους διαδηλωτές,
γ. από αντιεξουσιαστικές οργανώσεις που θέλουν να τρομοκρατήσουν τους πολιτικούς
δ. ξένος δάκτυλος με σκοπό την αποσταθεροποίηση της Ελλάδας
ε. ξένος δάκτυλος με σκοπό να δώσει μια γεύση στον Μόντι ή στον Ραχόι για το τι θα γίνει στη Ρώμη ή τη Μαδρίτη
στ. εξωγήινοι
ζ. η συντέλεια που πρόβλεψαν οι Μάγια
η. όλα τα πιο πάνω μαζί
θ. δεν ξέρω/ δεν απαντώ
 

rogne

¥
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12333&subid=2&pubid=112818468

«Οι αίθουσες των κινηματογράφων «Αττικόν» και «Απόλλων» δεν κάηκαν και μόνο η είσοδος έχει υποστεί ζημιές», δηλώνει στο ΑΜΠΕ εκ μέρους του «Αττικόν», η Γιούλη Τσακαλάκη, υπεύθυνη του κινηματογράφου, επιθυμώντας, όπως εξηγεί, να μη δοθεί συνέχεια στο «δυσάρεστο γεγονός» της πυρκαγιάς του ιστορικού κινηματογράφου, στην οδό Σταδίου.

Μόνο εξωτερικές ζημιές έχει υποστεί και ο κινηματογράφος «ΑΣΤΥ», επί της πλατείας Κοραή, σύμφωνα με τους ιδιοκτήτες του, Γιώργο και Δημήτρη Στεριάκη, που όπως δήλωσαν στο ΑΜΠΕ, κατάφεραν τελευταία στιγμή να αποτρέψουν τους άγνωστους εμπρηστές.


ΥΓ. @SBE: α΄ και γ΄ (αλλά χωρίς τις "οργανώσεις").
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Παίζει κάποιο ρόλο που δεν κάηκαν ολοσχερώς οι κινηματογράφοι;
 
Δεν με πειράζει που ο μισθός μου έχει μειωθεί κατά 40% περίπου. Ειλικρινά. Ίσα ίσα, θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που έχω δουλειά, γιατί ξέρω καλά ότι πολλοί άλλοι βρίσκονται σε πολύ χειρότερη μοίρα από μένα. Δεν πετάω τη σκούφια μου, αλλά θα τα βγάλω πέρα με λιγότερα. Θα περιορίσω το σεξ, τα ντραγκς και το ροκ εντ ρολ. Θα κόψω και το χαβιάρι, θα τρώω ρεβύθια.

Δεν με πειράζει που ο γιος μου θα μεγαλώσει σε μια πιο φτωχή χώρα από εκείνη που μεγάλωσα εγώ. Ίσως στερηθεί κάποια πράγματα που θα προτιμούσα να μην στερηθεί, αλλά δεν πειράζει. Οι δυσκολίες χτίζουν χαρακτήρα.

Αλλά αυτό το χθεσινό με πείραξε πολύ. Μια χούφτα ωραία κτίρια έχει η Αθήνα, και ένα ένα τα βλέπουμε να καίγονται. Βλέπουμε να καίγεται ό,τι ωραίο έχει απομείνει σε μια πόλη που μέρα με τη μέρα ασχημαίνει όλο και περισσότερο. Και με πειράζει πολύ κι αυτό:
Ερωτηθείς αν ο Υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Χρήστος Παπουτσής, οφείλει να παραιτηθεί, ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ, Πάνος Μπεγλίτης, απάντησε "όχι βέβαια".
Όχι βέβαια!
Όχι απλά όχι, αλλά "Όχι βέβαια!".
Τον "αδιάβαστο" Χρυσοχοΐδη τον σούταραν χωρίς πολλά πολλά, επειδή σε μια αποστροφή του λόγου του παραδέχθηκε ότι δεν είχε διαβάσει προσεκτικά το μνημόνιο (κάτι που αναμφίβολα ισχύει για το σύνολο σχεδόν των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ, εξαιρουμένου ίσως του τότε Υπουργού Οικονομικών, Γιώργου Παπακωνσταντίνου, αλλά όχι απαραίτητα και του Προέδρου του Κινήματος). Ο "διαβασμένος" όμως Παπουτσής δεν οφείλει λέει να παραιτηθεί, κι ας κάηκαν 40 κτίρια χθες. Κι ας είχε βουήξει ο τόπος ότι η Νομική θα χρησιμοποιούνταν ως εφαλτήριο για να καεί η Αθήνα. Κι ας του είχε στείλει ο πρύτανης του ΕΚΠΑ, Θεοδόσιος Πελεγρίνης, τρεις (!) επιστολές σχετικά με την κατάληψη της Νομικής. Κι αν του την πέσουν τίποτε δημοσιογράφοι στα κανάλια ή καμιά Μπακογιάννη στη Βουλή, φαντάζομαι ότι θα πετάξει ξανά κανένα από εκείνα τα ωραία του τύπου «Προτιμώ ένα σπασμένο μάρμαρο από ένα σπασμένο κεφάλι, είτε παιδιού 13 χρόνων, είτε αστυνομικού». Με αυτό το σκεπτικό ας γκρεμίσουμε και τον Παρθενώνα. Κι αυτός από μάρμαρα είναι φτιαγμένος.
 

Elsa

¥
Από τον 9,84:
Ο κ. Στεργιάκης, μιλώντας στον ΑΘΗΝΑ 9.84 και τη Βάνα Λυκομήτρου, αποκάλυψε ότι τον πλησίασαν κουκουλοφόροι, και του ζήτησαν χρήματα, για να μην καταστρέψουν το χώρο. «Δεν είχαμε βοήθεια, ούτε από την αστυνομία, ούτε από κανέναν. Κατέβηκαν οι γνωστοί κουκουλοφόροι, μας ζήτησαν και λεφτά για να μη κάψουν το μαγαζί μας. Και η αστυνομία δεν υπήρχε πουθενά!», τόνισε χαρακτηριστικά.

ΕΡΩΤΗΣH: Δηλαδή, τι σας είπαν; Ή μας πληρώνετε ή σας το καίμε;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Βέβαια!

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έλληνες;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Έλληνες, ναι!

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσα;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Δε θέλω να πω.


Σήμερα το πρωί, τα κτίρια κάπνιζαν ακόμη, ήταν πολύ θλιβερό, ειδικά το Αττικό-Απόλλωνας... Αλλά και το κτίριο Νικολούδη, επί της Πανεπιστημίου, τέρμα Ιπποκράτους, πολύ κρίμα!
 

SBE

¥
ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσα;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Δε θέλω να πω.

Γιατί μας κρατάει σε αγωνία;

Πάντως αν αληθεύει αυτό τότε πρόκειται για εγκληματίες που δρουν στην αναμπουμπούλα των διαδηλώσεων. Ξεκίνησαν με λεηλασίες από πρόπερσι κι τώρα το χοντραίνουν το παιχνίδι. Πρόπερσι όμως αντί να πάρουμε στα σοβαρά τις λεηλασίες λέγαμε ότι ήταν ξέσπασμα οργής, ένδειξη φτώχειας και λοιπές φιλολογίες.

Όσο για τον Παπουτσή, στην Ελλάδα δεν παραιτείται ποτέ κανένας, μόνο για εντυπωσιασμό, αυτό μάλλον πρέπει να το πάρουμε απόφαση. Έχουμε λοιπόν διαδήλωση, που εξελίχτηκε σε επεισόδια, που εξελίχτηκαν σε εκτεταμένο εμπρησμό της περιοχής αλλά κανένας επίσημος δεν αναλαμβάνει την ευθύνη για τον τρόπο που χειρίστηκε η αστυνομία το θέμα.

Όσο για το πως το χειρίστηκε η αστυνομία, είδα ένα κλιπάκι που ήταν κάπου στη Μητροπόλεως, όπου ένας τύπος είχε καθίσει δίπλα σε κάτι κάδους με σκουπίδια και πέταγε τις σακούλες στη μέση του δρόμου σημαδεύοντας όσους αστυνομικούς με μηχανάκια πέρναγαν. Ένα μηχανάκι σταμάτησε και ο αστυνομικός του φώναζε (από απόσταση μην του έρθει καμιά σακούλα) "δε ντρέπεσαι, ρε;". Όχι, γιατί να ντραπεί; Άμα ντρεπόταν δεν θα φερόταν έτσι. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν περιμένω από την αστυνομία να κοιτάξει να φιλοτιμήσει τον δράστη, να τον συλλάβει περιμένω πριν σκοτώσει κανέναν άνθρωπο και μετά ας κουβεντιάσουν όσο θέλουν για ντροπές, όταν ο κύριος αυτός θα είναι στης φυλακής τα σίδερα. Αριθμητικά ήταν περισσότεροι οι αστυνομικοί. Λίγο πιο κάτω στο ίδιο βίντεο ο κύριος με τις σακούλες πετάει τραπέζια και καρέκλες από μια υπαίθρια καφετέρια.
 

SBE

¥
Μάρτυρες του περιστατικού είδαν (ή άκουσαν, δεν καλοκατάλαβα) κάτι σε 60 ευρώ...

Φτηνιάρηδες, ή απλώς κοίταζαν να βγάλουν τα έξοδα των υλικών τους και θα το έκαιγαν το μαγαζί ούτως ή άλλως.
 

rogne

¥
Φτηνιάρηδες, ή απλώς κόιταζαν να βγάλουν τα έξοδα των υλικών τους και θα το έκαιγαν το μαγαζί ούτως ή άλλως.

Οι ίδιοι μάρτυρες κάνουν λόγο για "χουλιγκανάκια", ούτε καν ενήλικες...
 

SBE

¥
Οι ίδιοι μάρτυρες κάνουν λόγο για "χουλιγκανάκια", ούτε καν ενήλικες...

Τα παιδιά που τα χειροκροτάμε όταν πετάνε τα σιντί προς τη Βουλή ή που τα ενθαρρύνουμε να κάνουν καταλήψεις...
 

rogne

¥
Τα παιδιά που τα χειροκροτάμε όταν πετάνε τα σιντί προς τη Βουλή ή που τα ενθαρρύνουμε να κάνουν καταλήψεις...

:rolleyes: SBE, νομίζω ότι έχεις πρόχειρο ένα ηθικό δίδαγμα για κάθε εκδοχή!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από τα tweets του Φόρεστ Γκαμπ - Νίκου Ζαχαριάδη στην Athens Voice:

Είναι προφανές πως όσοι αναίσθητοι «λυπούνται για τα σινεμά που κάηκαν, εκ των πραγμάτων αδιαφορούν για τους ανθρώπους που θα ζούνε με μισθό πείνας». Διότι κάνουν πως δεν γνωρίζουν τη μεγάλη μεταφυσική εξίσωση του απανθρακωμένου κτιρίου...
●...σύμφωνα με την οποία κάθε φορά που καίγεται ένα παλιό νεοκλασικό, αυξάνεται αυτομάτως 100 ευρώ ο βασικός μισθός!
● Εξάλλου, χωρίς κτίρια από την εποχή του Όθωνα, η Αθήνα θα γίνει λιγότερο ελκυστική για τον κατακτητή, ο οποίος θα αγόραζε σε άλλη περίπτωση το Αττικόν «κοψοχρονιά».
● Άσε που με τη φωτιά βοηθάς τόσους άστεγους να ζεσταθούν…
● Γι’ αυτό και το να λυπάσαι για το καμένο σινεμά δείχνει ελιτισμό και σε καθιστά ύποπτο για «φιλομνημονιακά» αισθήματα…
●…αφού είναι σα να σου σπάει κάποιος το αυτοκίνητο κι εσύ να διαμαρτύρεσαι, αντί να βγάλεις το σκασμό γιατί υπάρχουν άνθρωποι που πεινάνε.

 
Top