Το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων

unique

Member
Πολύς λόγος γίνεται τελευταία για την κατάργηση των περιορισμών που αφορούν την άσκηση ορισμένων επαγγελμάτων. Μερικά από αυτά έχουν να κάνουν με οδικές μεταφορές, άλλα με ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, με φάρμακα κλπ. Παρόλα αυτά ουδείς έχει τολμήσει να μιλήσει για μια σειρά άλλων επαγγελμάτων τα οποία εξακολουθούν να παραμένουν κλειστά. Ένα από αυτά έχει αντικείμενό του τη σωτηρία ή την ίαση της νοσούσας ψυχής.
Η «ψυχή» ετυμολογείται από το αρχ. ελλ. ρήμα «ψύχω», που σήμαινε «πνέω, φυσώ». Εξάλλου η ψυχή στον Ηράκλειτο ταυτίζεται με το αείζωον κοσμικό πυρ. Στην αρχαιότητα η κατάσταση της υγείας της ψυχής θεωρείτο αντιστρόφως ανάλογη με την ύγρανσή της. Είναι ευνόητο κατά συνέπεια ότι αυτοί που ασχολούνται σήμερα με τα της ψυχής είναι τελείως αναρμόδιοι γιατί δεν διαθέτουν τις κατάλληλες τεχνικές γνώσεις ούτε και τα απαιτούμενα όργανα (μανόμετρα, ανεμόμετρα, υγρόμετρα, θερμόμετρα ακριβείας κλπ.). Πιστεύω ότι αυτό το επάγγελμα πρέπει να ανοίξει αμέσως και να επιτραπεί η άσκησή του από τους καθ’ ύλην αρμόδιους, δηλαδή τους ψυκτικούς, τους καυστηρατζήδες και τους μηχανολόγους μηχανικούς που εξειδικεύονται σε πνευματικούς σερβομηχανισμούς. Είναι εξάλλου προφανές ότι εκτός από την εν λόγω περίπτωση υπάρχουν και πολλές άλλες οι οποίες όμως μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή. Επειδή η πατρίς βρίσκεται σε κίνδυνο σας καλώ να συνεισφέρετε στη δημιουργία ενός καταλόγου με ανάλογα επαγγέλματα. Έχω ήδη επικοινωνήσει με τους εκπροσώπους της Τρόικας οι οποίοι με διαβεβαίωσαν ότι θα επιληφθούν του θέματος μόλις παραλάβουν τις προτάσεις μας.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είναι διαφορετικό να λες ότι χρειάζεται πτυχίο δικηγόρου για να ασκήσεις τη δικηγορική, και διαφορετικό να λες ότι ο δικηγόρος θα παίρνει υποχρεωτικά τουλάχιστον 60€ την ώρα, ότι αν είσαι από την Αθήνα ο Αθηναίος δικηγόρος σου δεν μπορεί να παρασταθεί σε δικαστήριο που έχεις εσύ στην Κρήτη, ότι πρέπει να υπάρχει υποχρεωτική αμοιβή δικηγόρου ακόμα και εκεί που δεν χρειάζεται (βλ. μεταβιβάσεις ακινήτων) κτλ. Είναι διαφορετικό να χρειάζεται ειδικό δίπλωμα να οδηγήσεις τριαξονικό, και διαφορετικό να μη σου δίνουν άδεια να γίνεις φορτηγατζής ακόμα κι αν έχεις δίπλωμα, επειδή το επάγγελμα είναι κλειστό.

Ειδάλλως ναι, να κλείσουμε όλα τα επαγγέλματα, και να ξεκινήσουμε από το επάγγελμα του μεταφραστή. Εγώ έχω πτυχίο μετάφρασης από ΑΕΙ, δεν με νοιάζει: θα είναι η ελάχιστη αμοιβή 30€ η σελίδα, θα μπορούν να ασκούν το επάγγελμα του μεταφραστή μονάχα όσοι μεταφραστές ορίζει κάθε 30 τέρμινα το εκάστοτε υπουργείο για κάθε περιοχή, και μόνο αν έχουν πτυχίο από το μοναδικό ελληνικό ΑΕΙ μετάφρασης. Φυσικά, θα πρέπει να μεταφράζονται όλα τα βιβλία που έρχονται στην ελληνική επικράτεια από το εξωτερικό, με τιμή φιξαρισμένη από το προαναφερθέν υπουργείο - α, και η άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος του μεταφραστή θα είναι προσωποπαγής, και εγώ θα τη μεταβιβάσω στο παιδί μου, που θα μπορεί να την πουλήσει 200.000 ευρώ. Επίσης, θα υπάρχει ένα ειδικό ταμείο στο οποίο θα κατατίθενται έσοδα από ειδικό χαρτόσημο που θα επικολλάται υποχρεωτικά για κάθε μετάφραση που γίνεται στην Ελλάδα. Αυτό το ταμείο θα μου δίνει κάθε χρόνο ένα μέρισμα γιατί έχω την τύχη να ασκώ αυτό το ευγενές επάγγελμα.

Ξέχασα να πω ότι αν τολμήσει κανείς μεταφραστής να έρθει από άλλη χώρα να εργαστεί εδώ, θα είναι παράνομος - αν γίνει κάτι τέτοιο, εγώ και οι υπόλοιποι μεταφραστές που θα έχουμε την ειδική άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος θα κλείσουμε το Σύνταγμα και θα λέμε «αν πεθάνει η μετάφραση, θα πεθάνουν όλοι».
 
Top