metafrasi banner

Ιστορίες άγριας γραφειοκρατικής τρέλας

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σήμερα πήγα στη ΔΟΥ της γειτονιάς μου για να δηλώσω επέκταση δραστηριότητας, ώστε να μπορώ και να διδάσκω.

Πρώτη εικόνα: Ωραίο, καινούριο, κλιματιζόμενο κτίριο και λίγοι οι πελάτες, προφανώς λόγω καλοκαιριού. Πολύ ωραία, είπα μέσα μου. Θα ξεμπλέξουμε αμέσως και μάλιστα σε πολιτισμένο περιβάλλον.

Τελείωσα μιάμιση ώρα μετά -- επαναλαμβάνω, χωρίς να υπάρχουν ουρές ή μεγάλη αναμονή. Πέρασα συνολικά από 10 (δέκα) γραφεία σε τέσσερις ορόφους.

Ο καθένας από τους πέντε πρώτους υπαλλήλους έπρεπε να βεβαιώσει κάτι διαφορετικό: ότι δεν χρωστάω ΦΠΑ, ότι έχω υποβάλει περιοδική δήλωση ΦΠΑ, ότι έχω υποβάλει συγκεντρωτικές, ότι δεν οφείλω φόρο εισοδήματος, ότι δεν οφείλω φόρο μισθωτών υπηρεσιών (επειδή δεν απασχολώ προσωπικό, duh!) και εν γένει ότι είμαι απόλυτα εντάξει με τον Κ.Β.Σ.
Ερώτηση κρίσεως:
Γιατί όλα αυτά δεν μπορούσαν να βεβαιωθούν από έναν υπάλληλο που θα καθόταν μπροστά σ' έναν δικτυωμένο υπολογιστή;
Απάντηση:
Γιατί τότε δεν θα ζούσαμε στην Ελλάδα, θα ζούσαμε στη Σουηδία, προφανώς.


Στη συνέχεια άρχισε η διαδικασία του εποπτικού ελέγχου, δηλαδή έπρεπε κάποιοι ελεγκτές/επόπτες να ελέγξουν ότι καλώς τα έγραψαν οι προηγούμενοι πέντε. Ο επόπτης έριξε μια πρόχειρη ματιά και ανέθεσε την υπόθεση σε έναν ελεγκτή. Αφού ο ελεγκτής τα βρήκε όλα εντάξει, με παρέπεμψε για υπογραφές πίσω στον επόπτη και αυτός στην υποδιευθύντρια. Όταν πήγε να βάλει την υπογραφή της η υποδιευθύντρια, σκέφτηκε ότι θα πρέπει να προσθέσω και μια υπεύθυνη δήλωση στα χαρτιά (ότι δεν θα διδάσκω στο σπίτι μου, αλλά σε σχολή). Συμπλήρωσα την υπεύθυνη δήλωση, την πήγα στο πρωτόκολλο και ξαναγύρισα πίσω να μου υπογράψει το φύλλο ελέγχου. Μέχρι εδώ ήταν τα εννέα άτομα.

Στη συνέχεια πήγα το φύλλο ελέγχου στο δέκατο άτομο, το οποίο πέρασε στον υπολογιστή το αίτημά μου για επέκταση δραστηριότητας και τελείωσα! Και όλα αυτά κράτησαν μόνο μιάμιση ώρα, γιατί δεν υπήρχαν ουρές στο καθένα από τα γραφεία, οπότε η αναμονή ήταν μόνο 5-10 λεπτά.

Νέα ερώτηση κρίσεως:
Γιατί δεν μπορούν όλα αυτά να γίνονται μέσω ενός κεντρικού συστήματος, και ένας, δύο, τρεις υπάλληλοι, όσοι χρειάζονται, να εξυπηρετούν συγχρόνως τρεις συναλλασσομένους, αντί να τους στέλνουν σε όλους τους ορόφους και όλα τα γραφεία της ΔΟΥ; (Μόνο το Κεφάλαιο δεν επισκέφτηκα, γιατί δεν κληρονόμησα τίποτα.)
Απάντηση:
.......... (συμπληρώστε ό,τι θέλετε)

Τρίτη ερώτηση κρίσεως:
Γιατί ο επόπτης, οι ελεγκτές και η υποδιευθύντρια δεν έχουν και δεν χρησιμοποιούν υπολογιστή στο γραφείο τους;
Απάντηση:
(διαγράφηκε από τη λογοκρισία)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Σε νιώθω.
Πρόσφατα, πήρα απαλλαγή εισφορών από τον ΟΑΕΕ. Εκτός του ότι η διαδικασία κράτησε κανά μήνα (για λόγους που εκφράζεις γλαφυρότατα κι εσύ :)), το εξής θεϊκό ήταν ότι για να μου δώσουν τη βεβαίωση που ήθελα, μου ζήτησαν ένα χαρτί που δεν υπήρχε στο φάκελό μου. Λογικό, θα μου πείτε. Το ξέχασα, θα μου πείτε. Όχι!

Ο υπάλληλος είχε την απαίτηση να έχω το συγκεκριμένο έγγραφο, του οποίου η υποβολή δεν χρειαζόταν όταν έκανα έναρξη δραστηριότητας και μάλιστα με μάλωσε κι από πάνω που δεν είχα το χαρτί.

Σημειωτέον, η διαδιασία έγινε χειρόγραφα. Με στυλό από τα Χόντος Σέντερ, γιατί ολόκληρος ΟΑΕΕ δεν είχε λεφτά να πάρει στυλό, προφανώς.
 
Με στυλό από τα Χόντος Σέντερ, γιατί ολόκληρος ΟΑΕΕ δεν είχε λεφτά να πάρει στυλό, προφανώς.

Μπορεί να είναι το στυλό-φετίχ της. Πώς έχει η μαντάμ Στάη το Montblanc της; :D
 
Alexandra, στη μιάμιση ώρα που έφαγες στη ΔΟΥ, πρόσθεσε το χρόνο που χρειάστηκες για να μαζέψεις τα δικαιολογητικά, να πας και να γυρίσεις. Σκέψου τώρα, σε αυτόν το χρόνο, πόσα βγάζεις από τη βασική σου ασχολία. Και τώρα σκέψου πόσες ώρες θα πρέπει να διδάσκεις για να βγάλεις μόνο το εισόδημα που έχασες από τη βασική σου ασχολία προσπαθώντας να κάνεις την επέκταση.

The demotivator, at your service. :D
 

crystal

Moderator
Τουλάχιστον, Αλεξάνδρα μου, παρέμεινες στο ίδιο κτίριο. Αντιλαμβάνεσαι πόσο σημαντικό (και σπάνιο) είναι αυτό;! ;)
 
Είστε εγκάθετοι. Στη χώρα μας, η γραφειοκρατία έχει καταργηθεί. Παραπέμπω όσους άπιστους στην εγκύκλιο 455973973 κάθετος 343556 του 1666 μ.Χ. (βοήθειά μας).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Α, να χαθείς, παλιόπαιδο, που παίζεις με τη φιλομάθειά μας...:D
 

danae

¥
Αλεξάνδρα, πράγματι πάλι καλά που έμεινες σε ένα κτήριο (ή κτίριο τελικά; ο Μπαμπινιώτης, πάνω που μας έπεισε, άλλαξε γνώμη...).

Έκανα πέρσι μεταφορά και επέκταση (Ιούλιο, αν θυμάμαι καλά, χωρίς καθόλου κόσμο επίσης). Για τη μεταφορά, ήθελαν να πάω και σε ΔΟΥ όπου άνηκα παλιότερα --το συνηθίζω να αλλάζω σπίτια :(-- και να πάρω κι από εκεί βεβαιώσεις ότι είμαι εντάξει. Είχα την ίδια απορία με σένα --και τον ενός έτους γιο μου μαζί, ο οποίος έκανε ενοχλητικές ταρζανιές-- και στο τέλος επικοινώνησαν ενδοϋπηρεσιακά (άρα γίνεται αυτό και στην Ελλάδα). Επιπλέον νόμιζαν ότι δεν είχα υποβάλει δυο από τις προηγούμενες δηλώσεις, γιατί τις είχα υποβάλει από κοινού με δύο --διαφορετικούς (τι το 'θελα!)-- συζύγους (λες και δεν φαινόταν το δικό μου ΑΦΜ εκεί). Αφού τελείωσε η διαδικασία, κάποιες ώρες αργότερα, πήγα και στο τελευταίο γραφείο όπου δεν μου είπαν ότι έπρεπε να επιστρέψω στο μητρώο. Και έφυγα ευτυχής --ο μικρός είχε στο μεταξύ χτυπήσει πολύ το δάχτυλό του κι εγώ νόμιζα ότι έκλαιγε απ' την κούραση, ο καημενούλης-- με ένα άχρηστο χαρτί!

Να 'ναι καλά ο πρώην σύζυγος που ξαναπέρασε τη διαδικασία απ' την αρχή και μου έστειλε το πολυπόθητο χαρτί για να συνεχίσω τη διαδικασία στη νέα ΔΟΥ!

Και μετά ήταν η επέκταση: άλλη ιστορία!
 

nickel

Administrator
Staff member
(ή κτίριο τελικά; ο Μπαμπινιώτης, πάνω που μας έπεισε, άλλαξε γνώμη...)
Διακοπή ροής. Γλωσσικό σημείωμα:
Δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Κτήριο για όσους αγκαλιάζουν τις ετυμολογικές ορθογραφίες, κτίριο για τις «σχολικές» ορθογραφίες.
 
Top