Ο καπετάνιος του Costa Concordia

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ακούστε το ηχητικό ντοκουμέντο, αν δεν το έχετε ακούσει, και φρίξτε.

http://www.guardian.co.uk/world/video/2012/jan/17/costa-concordia-captain-phone-call-video

Επειδή υπάρχουν και τέτοιοι καπετάνιοι, γι' αυτό δεν μπορώ να κοιμηθώ τη νύχτα όταν ταξιδεύω με καράβι. Άλλα παραδείγματα, ο καπετάνιος και ο ύπαρχος του Σάμινα, ο άλλος έξυπνος που βούλιαξε το Sea Diamond στη Σαντορίνη κ. λπ.
 

SBE

¥
Και για να ηρεμήσει η Αλεξάνδρα που φοβάται τους Έλληνες πλοιάρχους, ο δεύτερος λέγεται Δημήτρης Χρηστίδης, κι έπεσε κι αυτός κατά λάθος μέσα στην ίδια βάρκα, μαζί κι ο τρίτος ή μάλλον η τρίτη, καθώς φαίνεται να έχει γυναικείο όνομα.

Θυμήσου όμως Αλεξάνδρα τον πλοίαρχο του Prestige που έκανε ό,τι του είπαν οι αρχές της Γαλλίας, της Ισπανίας και της Πορτογαλίας, που έκανε χειρισμούς που ίσιωσαν το πλοίο που έγερνε, που έμεινε στο καράβι με κίνδυνο της ζωής του μέχρι το τέλος για να συντονίσει την επιχείρηση διάσωσης του πληρώματος με ελικόπτερο, καθώς η κακοκαιρία δεν τους άφηνε να ρίξουν τις βάρκες, και που έκανε το καθήκον του μέχρι το τέλος. Και παρόλα αυτά κάθισε στη φυλακή για μήνες και παραμένει υπόδικος εδώ και μια δεκαετία, καθώς οι Ισπανοί προσπαθούν να καλύψουν τα λάθη τους.
 

daeman

Administrator
Staff member
The captain did however admit responsibility for crashing the ship into rocks which tore a hole in the Costa Concordia, forcing him to ground the vessel.

"I made a mistake on the approach," he said.

"I was navigating by sight because I knew the depths well and I had done this manoeuvre three or four times. But this time I ordered the turn too late and I ended up in water that was too shallow. I don't know why it happened. I was a victim of my instincts."

Schettino confirmed he sailed close to the island of Giglio to salute a retired captain, Mario Palombo, and was on the phone to Palombo at the time.

http://www.guardian.co.uk/world/2012/jan/18/costa-concordia-captain-tripped-lifeboat?intcmp=239

Καπιτάνο Φραντσέσκο Ασχετίνο. :rolleyes: :angry:


Φρέσκο σχόλιο στο τραγούδι "La canzone del capitano" του DJ Francesco στο youtube:
Porta in alto la mano, segui il tuo capitano, scappo con il pattino, sono capitan Schettino
Un passo avanti ondeggiano, un passo indietro stai affondando, mica faccio il bagnino, sono capitan Schettino.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θυμήσου όμως Αλεξάνδρα τον πλοίαρχο του Prestige που έκανε ό,τι του είπαν οι αρχές της Γαλλίας, της Ισπανίας και της Πορτογαλίας, που έκανε χειρισμούς που ίσιωσαν το πλοίο που έγερνε, που έμεινε στο καράβι με κίνδυνο της ζωής του μέχρι το τέλος για να συντονίσει την επιχείρηση διάσωσης του πληρώματος με ελικόπτερο, καθώς η κακοκαιρία δεν τους άφηνε να ρίξουν τις βάρκες, και που έκανε το καθήκον του μέχρι το τέλος. Και παρόλα αυτά κάθισε στη φυλακή για μήνες και παραμένει υπόδικος εδώ και μια δεκαετία, καθώς οι Ισπανοί προσπαθούν να καλύψουν τα λάθη τους.
Αχ, τα ξέρω αυτά, λες να μην τα ξέρω; Αλλά τρέμω μην πέσω στον καπετάνιο που θέλει να χαιρετήσει τον γνωστό του λίγα μέτρα από την ακτή, ή σ' εκείνον του Σάμινα που είχε πάει να ξεκουραστεί και είχε αφήσει το καράβι στον ύπαρχο, που κι αυτός το είχε ρίξει στο φλερτ.
 

SBE

¥
Ε, άμα σου συμβεί να θυμάσαι, δεν προσπαθούμε να κολυμπήσουμε εκτός αν τη βλέπουμε την ακτή και ειναι κοντά και χωρίς βράχια. Αφηνόμαστε στο νερό για να διατηρήσουμε δυνάμεις, τα φωτεινά σήματα φαίνονται απο πολύ μακριά, ενώ τα ηχητικά τρέχα γύρευε :twit: Και καλή τύχη.

Στο τελευταιο μου ταξίδι με καράβι είχα ξαπλώσει στην καμπίνα και προσπαθούσα να κοιμηθώ φορώντας διπλές ζακέτες για παν ενδεχόμενο. Είχε γερή κακοκαιρία και το καράβι έτριζε ανησυχητικά. Το ξέρω ότι έτσι τρίζουν τα καράβια, αλλά την προηγούμενη ήμουνα με μια παρέα που είχαμε εξαντλήσει το κεφάλιο Ναυάγια και Πετρέλαιο. Σα να είδα ταινία τρόμου και μετά να προσπαθώ να κοιμηθώ με το φως κλειστό. :whistle:

Ας βάλω και λίγη εικονογράφηση...
 

Attachments

  • the-shipwreck1.jpg
    the-shipwreck1.jpg
    80.5 KB · Views: 386
Κι εγώ, σε πιο ατμοπλοϊκό (τη λέγαν και Ευνομία, πανάθεμά την!)

 

Attachments

  • IMGP0264.jpg
    IMGP0264.jpg
    98.7 KB · Views: 366

Zazula

Administrator
Staff member
Το ξέρω ότι έτσι τρίζουν τα καράβια, αλλά την προηγούμενη ήμουνα με μια παρέα που είχαμε εξαντλήσει το κεφάλιο Ναυάγια και Πετρέλαιο.
Πριν την επόμενη αεροπορική σου πτήση έχω λοιπόν να σου προτείνω μια βραδιά με τις ταινίες Airport, Airport 1975, Airport '77, Airport '79 The Concorde και τα 78 επεισόδια της σειράς Mayday. :p
 
Πριν την επόμενη αεροπορική σου πτήση έχω λοιπόν να σου προτείνω μια βραδιά με τις ταινίες Airport, Airport 1975, Airport '77, Airport '79 The Concorde και τα 78 επεισόδια της σειράς Mayday. :p
Εγώ πάλι θα προτείνω το Airplane!
 

SBE

¥
Είπα εγώ ότι δεν σκέφτομαι τα ίδια και στο αεροπλάνο; Εντούτοις στα πολύωρα υπερατλαντικά ταξίδια μετά από τρεις ώρες το έχεις ξεχάσει. Ενώ στα μικρά εντός Ευρώπης σε τρεις ώρες έχει αρχίσει η κάθοδος και τρέμει το αεροπλάνο σα να είναι έτοιμο να διαλυθεί...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν έχει πολλή πλάκα που τα ακροπτερύγια κουνιούνται πάνω-κάτω; Και πού να πετάς με γυμνό Τσάρλι και ν' ακούς ακόμη και το παραμικρότερο ακτσουέιτορ χεχεχε...
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Και πού να πετάς με γυμνό Τσάρλι και ν' ακούς ακόμη και το παραμικρότερο ακτσουέιτορ χεχεχε...

Φοβερή εμπειρία, εκκωφαντική όμως.
Ενώ οι Ντακότες τουλάχιστον σου έδιναν μια αίσθηση στιβαρότητας, ασφάλειας και σιγουριάς... :p

Δεν έχει πολλή πλάκα που τα ακροπτερύγια κουνιούνται πάνω-κάτω; [...]

Nah, that's just a gremlin rocking the ship plane on a higher, surreal plane.
If you see me coming, you better step outside, a lot of men did, a lot of men died, :devil:
or completely lost it, like

Captain Kirk

and Dr Carter Nix

http://en.wikipedia.org/wiki/Nightmare_at_20,000_Feet
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ενώ οι Ντακότες τουλάχιστον σου έδιναν μια αίσθηση στιβαρότητας, ασφάλειας και σιγουριάς...
Όταν έχεις κάνει Σόφια-Βάρνα με ανεμοσούρια και Ιλιούσιν 14 της Μπαλκάν δεν καταλαβαίνεις Χριστό μετά, αν και μια φορά πάνω από τη Σαντορίνη...
 

daeman

Administrator
Staff member
Όταν έχεις κάνει Σόφια-Βάρνα με ανεμοσούρια και Ιλιούσιν 14 της Μπαλκάν δεν καταλαβαίνεις Χριστό μετά, αν και μια φορά πάνω από τη Σαντορίνη...

Άμα αρχίσουμε αυτά, μπορεί να καταλήξουμε σαν αυτούς ή σαν εκείνους. ;)
Παρεμπιπτόντως, του ανωτέρω αστροπόρου κυβερνήτου πίπτοντος, It was a very good year.
 

Zazula

Administrator
Staff member
1. Είναι προς το συμφέρον της εταιρείας να βγάλει το ναυάγιο ως αποτέλεσμα αμέλειας απ' την πλευρά του πληρώματος, κι όχι ανικανότητας:
2. Τα πράγματα δεν είναι πάντα έτσι όπως παρουσιάζονται — συζήτηση (και με τις δύο απόψεις) σ' ελληνικό ναυτικό φόρουμ: http://www.nautilia.gr/forum/showth...osta-Concordia-grounding)&p=505201#post505201
 
Top