metafrasi banner

bromance

Slang term for affection shared between two heterosexual men, combination of the words "brother" and "romance".
Το έχει συναντήσει κανείς; Έχετε κανένα νεολογισμό υπόψη;
 

Zazula

Administrator
Staff member
http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?3815-bromantic-comedy-ρομανδρική-κομεντί
 
Τώρα το είδα το νήμα. Βλέπω έχετε κάνει ένα σωρό προτάσεις! Στη δική μου περίπτωση ταιριάζει το Αδερφο-μάντζο νομίζω.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τώρα το είδα το νήμα. Βλέπω έχετε κάνει ένα σωρό προτάσεις! Στη δική μου περίπτωση ταιριάζει το Αδερφο-μάντζο νομίζω.
A' συνθετικό το αδερφο- και μιλάμε για ετεροφυλόφιλους; Μπα, δεν νομίζω...

Για δες κάτι σε τακιμάντζο (απ' το τακίμι) ή γκαρντασομάντζο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Παρεμπ: Το ανδρομάντζο το έχεις αποκλείσει τελείως;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μόνο εγώ βλέπω την ασυμβατότητα των όρων romance και heterosexual men; Συνακόλουθα, μόνο εγώ βλέπω την ακυρότητα της συνεπαγωγής affection και heterosexual men > romance και heterosexual men;
 

Cadmian

New member
Μόνο εγώ βλέπω την ασυμβατότητα των όρων romance και heterosexual men; Συνακόλουθα, μόνο εγώ βλέπω την ακυρότητα της συνεπαγωγής affection και heterosexual men > romance και heterosexual men;

Όχι άμα μιλάμε για τέτοιου είδους romance και affection.

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από το πιο πάνω νήμα στο οποίο παραπέμπει ο Νίκελ:

Οι ομοκοινωνικές σχέσεις δεν είναι υποχρεωτικά σεξουαλικές, είναι κυρίως συναναστροφές με άτομα του ίδιου φύλου. Παρόλο που δεν είναι σεξουαλικές, υπάρχει ωστόσο το στοιχείο του ομοερωτισμού σε αυτές, ακόμα και όταν αυτό εκφράζεται σε ετεροσεξουαλικές δραστηριότητες, όπως στην περίπτωση που δύο άντρες διεκδικούν την ίδια γυναίκα.

Οπότε, εξακολουθώ να βλέπω ασυμβατότητα των όρων romance και heterosexual men...
 

daeman

Administrator
Staff member
:whistle: Ιστορία φιλανδρίας / ανδρεγγύτητας / ανδροικειότητας / αρρενεγκαρδιόφιλων / ανδροστενοφιλίας / αδελφοποίησης / κολλητανδρισμού / μπιστικώματος (χωρίς φιστίκωμα) / σερνικοδέσιμου (male Sharing & Bonding w/o S&M), βλαμαφήγημα, αδερφοποιτιστορία, σταυραδερφομάντζο, καρντασιστόρημα, ανδροτακιμάντζα, αντροπαρεϊστόρημα... τζίφος!
Τζους άλλο, τζάζω. :twit:
 

daeman

Administrator
Staff member
ΟΚ... Επόμενο θέμα: Friendhip vs bromance, a qualitative and quantitative analysis.
"I think a bromance is two male friends who have each other's back," she said. "They tell each other the hard-to-hear truth that others sugarcoat, they give each other relationship, school and family advice. They are homies..."
http://www.trumanindex.com/brother-romance-bromance-1.2163290#.TxLf5Zdvouc


Oh, come on! Give Romance a Chance, Brother :p Grass and Illgressi
If the bro agrees to no brokebacking, what's to be reluctant about?

And they call Icelanders frigid... :D
 

SBE

¥
Δόχτορα, σκέψου το κοινωνικο-πολιτιστικά.
Για την Αμερικανική κοινωνία δεν μπορώ να πω πολλά, μπορώ να πω για την αγγλοσαξωνική γενικώς και αορίστως, όπως τη βλέπω απο δώ και όπως τη δείχνει το σινεμά. Λεεεεεεεεπόν.... Εδώ οι άντρες είναι (ή νομίζουν ότι είναι) Τζον Γουέιν και οι γυναίκες είναι κούκλες μπάρμπι.

Μια Αυστραλέζα συμφοιτήτρια με ρώτησε μια φορά αν στην Ελλάδα συνηθίζεται οι άντρες να αγκαλιάζονται και να φιλιούνται δημόσια. Δεν κατάλαβα τι εννοούσε μέχρι που μου έδειξε: γιόρταζε ένας Έλληνας και είχε καλέσει την παρέα του για ποτά και ένας ένας που ερχόντουσαν τον αγκαλιάζανε και αρχίζανε τα μάτσα-μούτσα. Εμένα αυτό δεν μου είχε κινήσει την περιέργεια, της Αυστραλέζας όμως της φάνηκε περίεργο. Αργότερα γνώρισα κι άλλους που πίστευαν ανάλογα, με κυριότερο ότι οι στενές φιλίες μεταξύ ανδρών είναι γκέι και καλό είναι να αποφεύγονται. Αυτοί που τα πιστεύουν αυτά συνήθως πιστεύουν ότι και οι γυναίκες είναι από άλλο πλανήτη. Μ' άλλα λόγια βαδίζουν στη ζωή χωρίς φίλους, εκτός αν έχουν κανένα σκύλο. Το ενοχλητικό είναι ότι αυτός ο περιθωριακός (κατά τη γνώμη μου) τρόπος συμπεριφοράς έχει γίνει στο σινεμά κανόνας στην κατηγορία ρομαντική κομεντί και έτσι έχει αποκτήσει και βαρύτητα. Εμείς στο Ελλάντα νομίζω είμαστε γενικώς πιο άνετοι στις φιλίες μας και γενικώς πιο εκδηλωτικοί.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μια Αυστραλέζα συμφοιτήτρια με ρώτησε μια φορά αν στην Ελλάδα συνηθίζεται οι άντρες να αγκαλιάζονται και να φιλιούνται δημόσια. Δεν κατάλαβα τι εννοούσε μέχρι που μου έδειξε: γιόρταζε ένας Έλληνας και είχε καλέσει την παρέα του για ποτά και ένας ένας που ερχόντουσαν τον αγκαλιάζανε και αρχίζανε τα μάτσα-μούτσα. Εμένα αυτό δεν μου είχε κινήσει την περιέργεια, της Αυστραλέζας όμως της φάνηκε περίεργο.
Μα, ούτως ή άλλως η ζώνη άνεσης έχει διαφορετική ακτίνα στην Αυστραλία, στις Η.Π.Α. και στη Σκανδιναβία, σε σχέση με τις χώρες της Μεσογείου (http://en.wikipedia.org/wiki/Proxemics#Overview ). Μια Αυστραλέζα νιώθει ήδη απίστευτα άβολα από το πόσο κοντά της είναι όταν της μιλάει μια Ιταλίδα, από το ότι την ακουμπάει συνεχώς κλπ. Μιλάμε φρικάρουν κανονικά!
 
A' συνθετικό το αδερφο- και μιλάμε για ετεροφυλόφιλους; Μπα, δεν νομίζω...

Ταιριάζει, γιατί στην περίπτωση μου το χρησιμοποιούνε για δύο αδέρφια που έχουν σχέσεις αγάπης και μίσους :-)
 
Μάλλον έχεις δίκιο, cougr. Μπρομάντζο τελικά. Αν και δεν ξέρω αν θα το συνδέσουν σίγουρα με το brother. Ίσως το συνδέσουν με το Brad, που είναι το όνομα του ενός από τα δύο αδέρφια. Το λογοπαίγνιο παραμένει, όπως και να έχει.
 
Top