metafrasi banner

step up to the plate

step up to the plate
1. Lit. [for a batter in baseball] to move near home plate in preparation for striking the ball when it is pitched.
--The batter stepped up to the plate and glared at the pitcher.
2. Fig. to move into a position where one is ready to do a task.
--It's time for Tom to step up to the plate and take on his share of work.:up:
 

Zazula

Administrator
Staff member
παίρνω θέση μάχης
παίρνω θέση στη γραμμή εκκίνησης
[επιρρηματική χρήση] σε θέση ετοιμότητας / εκκίνησης
 
Νομίζω ότι είναι ακόμα πιο γενικό: κάτι σαν "αναλαμβάνω δράση" ή "μπαίνω μπροστά/επικεφαλής", κάτι τέτοιο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
step up to the plate: to take responsibility for doing something It is time companies stepped up to the plate and made sure the meat they sell is safe to eat.

Etymology: based on the baseball meaning of step up to the plate (move into position to hit the ball)


Υπάρχει καμιά ιδέα για απόδοση που να είναι, έστω με την ευρεία έννοια, αθλητική; Τη φράση χρησιμοποιεί πατέρας προς γιο και τη χρησιμοποιεί και κυριολεκτικά και μεταφορικά ταυτόχρονα. Με άλλα λόγια, του εξηγεί ότι αν δεν πάει στο σημείο αναμονής ως μπάτερ, δεν πρόκειται να γράψει πόντο (ή όπως τα λένε αυτά, τελοσπάντων, στο μπέιζμπολ) -- αλλά ταυτόχρονα του κάνει και μάθημα να παίρνει πρωτοβουλίες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τι λέτε για: «Βγες στο γήπεδο να παίξεις (την) μπάλα (σου)»;
 

nickel

Administrator
Staff member
Παρεμφερή: Αν δε βρέξεις κώλο, ψάρια δεν τρως.
Ή: Αν δεν μπεις στο νερό, δε μαθαίνεις κολύμπι.
Αλλά στο δικό σου, συμβιβάζομαι με το «Βγες να παίξεις μπάλα».
Τίποτα με το βάπτισμα του πυρός; Ήρθε η ώρα να πάρει(ς) το βάπτισμα του πυρός;
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Τη φράση χρησιμοποιεί πατέρας προς γιο και τη χρησιμοποιεί και κυριολεκτικά και μεταφορικά ταυτόχρονα. Με άλλα λόγια, του εξηγεί ότι αν δεν πάει στο σημείο αναμονής ως μπάτερ, δεν πρόκειται να γράψει πόντο (ή όπως τα λένε αυτά, τελοσπάντων, στο μπέιζμπολ) -- αλλά ταυτόχρονα του κάνει και μάθημα να παίρνει πρωτοβουλίες.

Ιδού το γήπεδο, ιδού και η σέντρα. Βγες και παίξε μπαλίτσα, αγόρι μου! Άμα δεν παίξεις, πώς θα το βάλεις το γκολάκι;
Χωρίς να ματώσεις τη φανέλα, χωρίς να προσκυνήσεις τη θεά, δεν πρόκειται να σκοράρεις. Όλα έτοιμα στο πιάτο τα θέλεις;

Σε συννεφάκι σκέψης:
Ακόμα και για το σκοράρισμα που έχεις συνέχεια στο νου σου πρέπει να προσκυνήσεις, να ιδρώσεις. Άντε, μη σε σoυτάρω εγώ στη σέντρα. :glare:
 

pontios

Well-known member
Στην ευρύτερη έννοια, ίσως και ορθώνω το ανάστημα μου;
(επίδειξη τόλμης και θάρρους)
 
Top