metafrasi banner

Πληρωμή με ΑΕΔ

pit

New member
Καλημέρα.

Έχω μια συγκεκριμένη ερώτηση. Είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος στο τέλος του 2008 και είχα γραφτεί στο ΙΚΑ ως μεταφραστής-υποτιτλιστής. Έκοβα αποδείξεις ως τώρα. Έχω όμως κάποιους μήνες που έχω ξεκινήσει πλήρες ωράριο σε Κέντρο Ξένων Γλωσσών και αποφάσισα να ελαττώσω τις μεταφραστικές δουλειές. Θέλω να κάνω διακοπή εργασιών. Εάν η εταιρεία, με την οποία συνεργάζομαι ακόμα, δεχτεί να με πληρώνει από 'δώ και στο εξής με ΑΕΔ για τις όποιες δουλειές κάνω, θα μπορώ να πληρωθώ έτσι; Είχα ακούσει ότι δεν μπορείς να πληρωθείς με ΑΕΔ αν είσαι και στο ΙΚΑ με την ίδια ειδικότητα (του μεταφραστή δηλαδή). Αν κάνω διακοπή εργασιών πριν πληρωθώ, το ΙΚΑ θα ενημερωθεί ότι είμαι πλέον εκεί γραμμένος μόνο ως καθηγητής και όχι ως μεταφραστής, προκειμένου να μπορώ να πληρωθώ; Ευχαριστώ!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλύτερα να πας από το ΙΚΑ και να ρωτήσεις. Μην περιμένεις να ενημερωθούν αυτομάτως. Έχω μια άλλη απορία, ωστόσο: γιατί δεν γράφτηκες στον ΟΑΕΕ; Αν εγγραφείς στον ΟΑΕΕ και είσαι παράλληλα και στο ΙΚΑ, μπορείς να πάρεις απαλλαγή από τις εισφορές προς ΟΑΕΕ, και να έχεις παράλληλα και μπλοκάκι.
 

pit

New member
Δε θέλω πια να έχω μπλοκάκι. Οι δουλειές που θα αναλαμβάνω πλέον στη μετάφραση είναι συγκεκριμένες και σίγουρα δε θα ξεπερνούν το όριο των 4000-5000 ευρώ, που είναι το όριο της ΑΕΔ το χρόνο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και πληρώνεις και επιπλέον φόρο, έτσι δεν είναι;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κοίτα επίσης τις προϋποθέσεις για να σου εκδώσουν ΑΕΔ:

Για να μην έχει υποχρέωση στοιχείων ο δικαιούχος της αμοιβής πρέπει να συντρέχουν αθροιστικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:
α) Να μην είναι επιτηδευματίας από άλλη αιτία. Δηλαδή, να πρόκειται για αμοιβή σε φυσικό πρόσωπο, εκτός του ελεύθερου επαγγελματία
β) Να απασχολείται περιστασιακά με τη συγκεκριμένη εργασία και όχι κατά σύστημα.
γ) Να λαμβάνει από την απασχόληση αυτή μικρά ποσά. Δηλαδή, να μην υπερβαίνουν ετησίως το εκάστοτε όριο ακαθαρίστων που αναφέρεται στις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 2 (για παροχή υπηρεσιών 5.000 ευρώ και για πώληση αγαθών ή πώληση αγαθών και παροχή υπηρεσιών 10.000 ευρώ).
Σε κάθε περίπτωση η απόδειξη δαπάνης εκδίδεται αθεώρητη, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 19 του Κ.Β.Σ.

Δεν νομίζω ότι θεωρείται περιστασιακή η εργασία που περιγράφεις. Συγγνώμη, νόμιζα ότι θα σε πλήρωναν με ΑΕΔ στο κέντρο ξένων γλωσσών. Δηλαδή, ήσουν στο ΙΚΑ και θα είσαι στο ΙΚΑ, από τη μόνιμη δουλειά σου;
 

pit

New member
Είναι περιστασιακή, Αλεξάνδρα, αν σκεφτείς ότι έχω κρατήσει επαφή μόνο με μία εταιρεία, η οποία μου δίνει δουλειά τέσσερις με πέντε φορές το χρόνο (μαζεμένη δουλειά), αλλά οι πληρωμές βγαίνουν καιρό μετά και δεν ξεπερνούν τα 1000 ευρώ ετησίως. Δε με συμφέρει να έχω μπλοκ γι' αυτό.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, το κατάλαβα εκ των υστέρων ότι μιλούσες για τις μεταφράσεις, όχι για τα μαθήματα. Δηλαδή, τώρα θα είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ ως μισθωτός;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έχω πολλές απορίες, αλλά για αρχή: όταν είχες μπλοκάκι στο ΙΚΑ, πλήρωνες εσύ τις εισφορές σου;
 

pit

New member
Λοιπόν, ας τα πάρουμε απ' την αρχή. Έκανα έναρξη επαγγέλματος ως μεταφραστής αλλά εγγράφηκα στο ΙΚΑ, καθώς υπήρχε μια ρύθμιση για τους μεταφραστές οπτικοακουστικών να μπορούν να εγγράφονται στο ΙΚΑ. Τώρα νομίζω πως δε χρειάζεται να είσαι υποτιτλιστής για να γραφτείς στο ΙΚΑ. Κάθε φορά που πληρωνόμουν, μου κρατούσαν το φόρο και το 12,22 του ΙΚΑ. Το υπόλοιπο το πλήρωναν αυτοί. Φέτος όμως εγώ ξεκίνησα με πλήρες ωράριο δουλειά σε ΚΞΓ και εγγράφηκα στο ΙΚΑ με δεύτερη ειδικότητα. Επειδή ξέρω ότι δεν μπορεί να πληρωθεί κάποιος με ΑΕΔ αν είναι και στο ΤΕΒΕ ή το ΙΚΑ με την ίδια ειδικότητα για την οποία πληρώνεται με ΑΕΔ, θα μπορώ εγώ να το κάνω εάν κάνω διακοπή εργασιών; Είναι λίγο περίπλοκο...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Γιατί δεν κρατάς το μπλοκάκι στο ΙΚΑ, αν μπορείς (που δεν το ξέρω, βέβαια); Λογικά, οι ασφαλιστικές εισφορές σου θα συμψηφίζονται με τις εισφορές σου από την άλλη σου δραστηριότητα.

Πέραν αυτού, νομίζω ότι αυτό που ρωτάς είναι πολύ εξειδικευμένο, και θα ήταν καλύτερα να πας να ρωτήσεις στο ΙΚΑ σχετικά με το μπλοκάκι, και στην Εφορία ή σε έναν λογιστή για τα των αποδείξεων.
 

pit

New member
Εννοείται πως θα ρωτήσω, απλώς κάνω και μια κουβέντα εδώ μήπως κάποιος έχει ζήσει κάτι παρόμοιο. Ευχαριστώ.
 
Top