metafrasi banner

silkstone ή siltstone;

Eddie

New member
Καλημέρα
Θέλω τη βοήθειά σας. Ποιο υλικό είναι το silkstone; Κάνουν αρχαιολογικές ανασκαφές και λένε ότι το έδαφος είναι grain silkstone. Καμιά ιδέα;
 
Αυτό το βλέπεις γραμμένο ή το ακούς; Γιατί εμένα μου μοιάζει με gray siltstone, φαιό/σταχτί (γκρίζο) ιλυόλιθος ή φαιά ιλύ.
 

SBE

¥
Είναι κείμενο ή ηχητικό;

Με πρόλαβε ο προλαλήσας.
 

Eddie

New member
Είναι κείμενο. Κι εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά έχω μπερδευτεί.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μεταφράζεις βιβλίο; Μήπως είναι εύρημα του συγγραφέα;
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα.

Βρίσκω ένα silkstone στη Wikipedia, το binghamite, ένα είδος αχάτη, αλλά δηλώνω γεωλογικώς αναρμόδιος:

Binghamite (also called silkstone and cuyunite) is a type of agate stone found only on the Cuyuna iron range (near Crosby) in Crow Wing County, Minnesota. The formation of the stone occurs near deposits of iron ore.

Description

Mining in the area uncovered deposits of the stone, but since mining operations were discontinued in the area many years ago the stone has become fairly rare and is sought after by lapidarists and gem collectors. The stone has areas that are highly chatoyant similar to pietersite or tiger's eye. It is a variety of quartz with fibers of goethite or hematite usually in colors of red, gold, and black. The best binghamite compares with top pietersite for color and chatoyancy. When the stone's pattern is arranged in level lines it is called silkstone. Binghamite shows crystal growth in all directions. It is named after William Bingham, a lapidary, who discovered it in 1936 while out walking with his son.

Ίσως ο Ρέζιντεντ που έχει και προϊστορία στη Μινεσότα να μπορεί να μας πει αν αυτό ενδέχεται να έχει κάποια σχέση, αν βέβαια το κείμενο αναφέρεται στη συγκεκριμένη τοποθεσία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το grain θέλει να έχεις κάποιο επίθετο μπροστά, π.χ. fine grain siltstone.
 
Αδυνατώ να βοηθήσω. Πρέπει να έχει παραμείνει παγωμένος ο εγκέφαλος μου από τότε που με φύσαγε το δροσερό αεράκι της λίμνης Superior :-).
 

daeman

Administrator
Staff member
Άρα δεν είσαι τρολ, τουλάχιστον όχι πρατσετικό (Stultus Saxum) ;):

The common troll is nocturnal. Their natural tendency to spend daylight hours dormant led to the stories of them turning to stone when hit by the sun. Though apparently unintelligent, this is due to heat negatively affecting the conductivity of their silicon brains, which operate in a similar fashion to computer circuits (in essence a trollish form of hyperthermia). In the coldness of the high mountain areas that they usually call home, they can, in certain respects, be quite clever. When sufficiently deep-frozen, they can perform exceptional mathematical feats, possibly involving quantum computing.

Ghuhg! Και τώρα; Who will slit the silk- or siltstone knot?


Πέρα από την πλάκα, μήπως αποκλείσουμε οριστικά το ένα, μπορεί το έδαφος να είναι από αχάτη (ΟΚ, μπινγκαμίτη) και να 'χει και αρχαιολογικά ευρήματα μέσα στο silkstone (και μάλιστα grain χωρίς επίθετο να το προσδιορίζει); :huh: :confused:
 

Cadmian

New member
Επειδή δουλειά δεν γίνεται έτσι, δεν βάζεις όλο το απόσπασμα του κειμένου με τον όρο αυτό;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μπορεί απλούστατα να είναι ορθογραφικό εκείνου που δαχτυλογράφησε το κείμενο. Πολλοί συγγραφείς υπαγορεύουν το κείμενό τους σε μαγνητοφωνάκι και μετά το απομαγνητοφωνεί κάποιος "χαμάλης", οπότε δικαιολογείται να παράκουσε. Ο ορθογράφος τού Word (τουλάχιστον ο δικός μου, έκδ. 2002) δεν επισημαίνει το silkstone για λάθος, οπότε (αφού και το grain σωστό είναι ορθογραφικά) έμειναν έτσι. Άλλωστε, για έναν άσχετο με τα γεωλογικά (όπως είναι ο δαχτυλογράφος κι ένας φιλολογικός διορθωτής) η σύναψη grain silkstone είναι εξίσου ακατανόητη με τη σύναψη gray siltstone.
 

daeman

Administrator
Staff member
Αυτό ξαναπές το, Ζαζ. Τι ομορφιές έχω διαβάσει στις μεταγραφές του οπτικοακουστικού υλικού που μας δίνουν για τον υποτιτλισμό, δεν λέγεται*. Τον χαμάλη δεν τον κακίζω, με τόσο χαμηλή αμοιβή που παίρνει, εκτός αν πρόκειται για κάτι ολοφάνερο. Ευτυχώς, τουλάχιστον στον υποτιτλισμό, πολλές φορές τέτοια σφάλματα τα ξεσκεπάζει ο ήχος, η εικόνα, η προσοχή και η λογική.

*Ή μάλλον λέγεται και γράφεται, κι έπρεπε να έχω ξεκινήσει τέτοιο νήμα καιρό τώρα. Στα τουντού και αυτό.
 

daeman

Administrator
Staff member
Άλλα έψαχνα, άλλα βρήκα. Same old same old...:rolleyes:
Silkstone εδώ. (Και όμως υπάρχει!)

Καλημέρα.

Βρίσκω ένα silkstone στη Wikipedia, το binghamite, ένα είδος αχάτη, αλλά δηλώνω γεωλογικώς αναρμόδιος:

Binghamite (also called silkstone and cuyunite) is a type of agate stone found only on the Cuyuna iron range (near Crosby) in Crow Wing County, Minnesota. The formation of the stone occurs near deposits of iron ore.
[...]

Σημασία δεν μου δίνεις; Aagragaah. Μπουχού, μπουχουχού... μπιγκαμπουχού! :cry: :p
 
Top