Τι ακριβώς λέει η μαμά του Παβαρότι; (Ιταλικά)

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχω ένα απόσπασμα λίγων δευτερολέπτων από συνέντευξη της μητέρας του Παβαρότι. Καταλαβαίνω μέσες άκρες τι λέει, αλλά θα ήθελα βοήθεια για περισσότερη ακρίβεια. Το βιντεάκι βρίσκεται εδώ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Sorry για τους τόνους που λείπουν

I primi ricordi di Lusciano sono legati alle feste che si facevano in famiglia, legate al Natale e alla Pasqua, dove lui nel corridoio cantava gia. E devo dire con uno certo stile, anche perche a chi gli chiedeva che cosa avrebbe fatto da grande, lui rispondeva “mio papa fa il tenore, e io faro il tenorino”

Οι πρώτες αναμνήσεις του Λουτσιάνο* είναι συνδεδεμένες με τις οικογενειακές γιορτές, το Πάσχα ή τα Χριστούγεννα, όπου καθόταν στον διάδρομο και τραγουδούσε από τότε. Και πρέπει να πω ότι το έκανε και με στιλ, και επιπλέον, όποιος τον ρωτούσε τι θα γίνει όταν μεγαλώσει, αυτός απαντούσε "ο μπαμπάς μου είναι τενόρος, κι εγώ λοιπόν θα γίνω tenorino" (μικρός τενόρος, ή έχει κάποια ειδική σημασία στη μουσική ζαργκόν; )

*είναι λίγο αμφίσημο,καθώς μπορεί να σημαίνει "οι πρώτες αναμνήσεις του τάδε", αλλά και "οι πρώτες αναμνήσεις που έχουμε για τον τάδε".

Συγγνώμη για τυχόν λάθη, τα ιταλικά δεν ανήκουν στις γλώσσες εργασίας μου. :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όσο για τον tenorino, φαίνεται πως όντως σημαίνει τον τενόρο που τραγουδάει πολύ ψηλές νότες, κάτι σαν κοντρα-τενόρος.

 

Cadmian

New member
«Ο μπαμπάς μου είναι τενόρος, κι εγώ θα γίνω τενοράκι».

(Δεν είναι μουσική ιδιόλεκτος, είναι σαν να λέμε χασάπης ο μπαμπάς, χασαπάκι ο υιός).

Σωστά τα λέει η Όλιβερ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ξέρω αν το εννοούσε έτσι ο μικρός Παβαρότι, αλλά είναι μουσικό ιδιόλεκτο. Κοίτα εδώ και εδώ. Πρόκειται για το falsetto που χρησιμοποιούν οι κόντρα-τενόροι.
Π.χ. His unique warm and melodic "tenorino" style of high quasi- falsetto phrasing sung in the "mezzo voce" made him an international success...
His ringing and expressive coloratura dexterity in the highest register of his voice, the tenorino, inspired the writing of operatic roles...
In the first he was mainly a comic opera tenorino...
Tenorino means literally “little tenor” and is to tenor as “contraltino” is to contralto or “altino” to alto...

 

Cadmian

New member
Ούτε που το'χω ξαναδεί, ούτε το'χω ξανακούσει. Δηλώνω αναρμόδιος να σχολιάσω περαιτέρω.
 

SBE

¥
Δηλαδή ο μπαμπάς μου είναι τενόρος κι εγώ θα γινω τενορίνος.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λέει μερικά ακόμα η κυρία Παβαρότι. Αν έχετε την καλοσύνη, βοηθήστε με να το γράψω με ακρίβεια. Το βιντεάκι εδώ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Καλημέρα, Αλεξάνδρα!

La vita nostra non è mai stata dura perché, nonostante il periodo post-bellico, abiamo sempre avuto la possibilità di avere il...di avere quelo che si permetteva di vivere bene. E sopratutto eravamo molto molto felici. E la felicità a volte ti fa dimenticare quello che ti manca.

Η ζωή μας δεν ήταν ποτέ δύσκολη γιατί, παρά τη μεταπολεμική περίοδο, πάντοτε καταφέρναμε να βρίσκουμε αυτά που μας χρειάζονταν για να ζήσουμε καλά. Και πάνω απ' όλα ήμασταν πολύ μα πολύ ευτυχισμένοι. Και η ευτυχία κάποιες φορές σε κάνει να ξεχνάς αυτά που σου λείπουν
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ!

Και μια διόρθωση: Αυτή η κυριούλα δεν είναι η μαμά του Παβαρότι, είναι η αδελφή του, αλλά η ταινία που μου έδωσαν δεν έχει τίτλους με τα ονόματα και τις ιδιότητες αυτών που μιλάνε, και παρασύρθηκα από το γεγονός ότι λίγο πριν λέει ότι πάει να δει τη μαμά του.
 
"La vita nostra non è mai stata dura perche, nonostante il periodo post-bellico, abbiamo sempre avuto la possibilità di avere [...] quello che ci permetteva di vivere bene. E soprattutto eravamo molto molto felici. E la felicità a volte ti fa dimenticare quello che ti manca."

"Η ζωή μας ποτέ δεν ήταν δύσκολη, γιατί, παρότι βρισκόμασταν στη μεταπολεμική περίοδο, είχαμε πάντα [...] όλα όσα μας επέτρεπαν να ζούμε καλά. Και πάνω απ' όλα, ήμασταν πολύ πολύ ευτυχισμένοι. Και, μερικές φορές, η ευτυχία σε κάνει να ξεχνάς ό,τι σου λείπει."
 
ωωωπ, με πρόλαβε η όλιβερ :sneaky:

***
Χρησιμοποιώ Google Chrome.
Τις τελευταίες μέρες έχω ένα πρόβλημα με την εμφάνιση μερικών κειμένων και θα ήθελα να ξέρω αν είναι μόνο δικό μου.
Έχω την εντύπωση ότι έχει σχέση με τα πλάγια γράμματα.
Μου τα εμφανίζει έτσι:
 
Top