metafrasi banner

Για πρόσθετη δραστηριότητα, περάστε πρώτα από τον ΟΑΕΕ...

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όπως ενημερώθηκα σήμερα από το φιλικό τμήμα Μητρώου της ΔΟΥ μου, για μεταβολή δραστηριότητας (όπου περιλαμβάνεται και η προσθήκη νέας) χρειάζεται πλέον και βεβαίωση του οικείου ΟΑΕΕ ότι ενημερώθηκαν για την αλλαγή/μεταβολή/προσθήκη δραστηριότητας. Αυτό, μου είπαν, ισχύει από το καλοκαίρι και μετά (προφανώς είναι ένας άλλος τρόπος να εντοπίζονται όσοι έχουν εκκρεμότητες με τον ΟΑΕΕ).
 
Οκέι... και τι ακριβώς γίνεται;

1. Πας Εφορία, ξεκινάς διαδικασία προσθήκης, σε στέλνουν ΟΑΕΕ, επιστρέφεις με τη βεβαίωση;
2. Πας πρώτα ΟΑΕΕ (στα κουτουρού) παίρνεις βεβαίωση (για αλλαγή/προσθήκη κλπ που τελικά μπορεί και να μη γίνει) και καταλήγεις Εφορία πάνοπλος;
3. Άλλο;

Το μάλτιπλ τσόις είναι ρητορικόν, δόκτωρ, και σε καμία περίπτωση δεν περιμένω απάντηση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Λοιπόν: Η απάντηση είναι 1 (σχεδόν).

Πας εφορία, ξεκαθαρίζεις τι αλλαγές, επεκτάσεις, μεταβολές κλπ θα κάνεις, σου βρίσκουν τους σωστούς κωδικούς (προσοχή επειδή πολλοί λογιστές έχουν παλιότερες λίστες κωδικών), πηγαίνεις στο ΤΕΒΕ, σου κάνουν γενικό έλεγχο κατάστασης κλπ και σου εκδίδουν βεβαίωση με βάση τους κωδικούς που θα προσκομίσεις εσύ. Αφού τελειώσεις από την εφορία, επιστρέφεις στο ΤΕΒΕ και υποβάλλεις ένα απλό φωτοαντίγραφο της μεταβολής δραστηριότητας για τον φάκελό σου.

Πότε θα οργανώσουν την άτιμη τη διασύνδεση των συστημάτων, είπαμε;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πότε θα οργανώσουν την άτιμη τη διασύνδεση των συστημάτων, είπαμε;
Ποτέ. Αλλιώς τι θα κάνουν τόσοι υπάλληλοι στις υπηρεσίες;

Σας είπα που πήγα φέτος στον ΟΑΕΕ να κάνω μια δουλειά, και δεν είχα μαζί μου τον α.μ. μου; Υπάλληλος: «μα θα χρειαστεί να ψάξουμε!» (Ενν. να βρουν το φάκελό μου. Απορία: πόσες γυναίκες με το όνομά μου -που δεν είναι και τόσο συνηθισμένο- ασκούν την ίδια ακριβώς δραστηριότητα στην περιοχή μου και ήταν τόσο δύσκολο να με βρουν; )
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το κακό είναι ότι τώρα πια, σε όσες υπηρεσίες πήγα, οι υπάλληλοι έτρεχαν και δεν προλάβαιναν. Και ήταν (κατά κανόνα) και πιο φιλικοί και πιο εξυπηρετικοί. Και άκουγαν και Χριστοπαναγίες (για τις οποίες έφταιγαν συνήθως οι πολίτες) αδιαμαρτύρητα. Και αρχίζουν και καταλαβαίνουν πόσο πιο βολικό θα ήταν να τα έχουν όλα μπροστά τους στον υπολογιστή.

Π.χ., σήμερα στον ΟΑΕΕ, η προϊσταμένη τσακώνεται με πολίτη, οι τόνοι ανεβαίνουν, οπότε καταλαβαίνουμε όλοι ότι ο τύπος πρέπει να φέρει κάτι χαρτιά εδώ και τρία χρόνια, δεν τα φέρνει και, πια, δεν του δίνουν τη βεβαίωση που ζητάει «να κάνει τη δουλειά του». Το μοναδικό του επιχείρημα είναι: «Πριν από ένα μήνα μου έδωσες, τώρα ξαφνικά δεν μου δίνεις;» και καπάκι: «Κοίτα με τι μίσος μου μιλάς!»
 

SBE

¥
Δεν έχω προσφατη εμπειρία από υπηρεσίες (μεταϋφεσιακή), αλλά και παλιότερα θυμάμαι ένα μέρος απο τις καθυστερήσεις και γκρίνιες να οφείλονται σε πολίτες που έρχονται και απροετοίμαστοι και έτοιμοι για καβγά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Παλιότερα ήταν και το Δημόσιο υπεύθυνο για την κατάσταση (δηλ. για το ότι έρχονταν απροετοίμαστοι οι πολίτες — όχι όμως, φυσικά, και για το λυμένο ζωνάρι τους) επειδή δεν μπορούσες να βρεις κάπου τι είδους προετοιμασία απαιτούνταν κατά περίπτωση πριν από την επίσκεψή σου σε μια δημόσια υπηρεσία. Αυτό πλέον έχει σε μεγάλο βαθμό αρθεί, επειδή τα περισσότερα τα βρίσκεις πια στους αντίστοιχους ιστοτόπους.

ΥΓ Βέβαια, ακόμη τα παρατράγουδα καλά κρατούν. Πρόσφατες προσωπικές εμπειρίες: Πρώτον, από τρία διαφορετικά γραφεία τού ΟΕΑΔ πήρα τρία διαφορετικά χαρτιά για τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για επίδομα ανεργίας. Δεύτερον, τρία διαφορετικά γραφεία Μητρώου ΔΟΥ αντιμετώπισαν με εντελώς διαφορετικό τρόπο (και απαιτήσεις) την ίδια περίπτωση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η ουσία είναι πάντως ότι το τρίωρο που χρειάστηκα σήμερα (ΟΑΕΕ > ΔΟΥ > ΟΑΕΕ) --καθαρός χρόνος στις υπηρεσίες περίπου ο μισός, το υπόλοιπο μετακινήσεις πέρα δώθε-- μπορούσε, στην ολοκληρία του, να υλοποιηθεί διαδικτυακά, μέσα σε δέκα λεπτά. Ακόμη και ο νέος ηλεκτρονικός κλειδάριθμος (που παρέλαβα με την ευκαιρία από το Μητρώο της ΔΟΥ) θα μπορούσε να έρχεται με μια επιστολή και με ένα σύστημα επαλήθευσης όπως γίνεται με τις πιστωτικές κάρτες. Το δε αστείο με τις διαδοχικές αιτήσεις που έπρεπε να κάνω για κάθε κίνηση στον ΟΑΕΕ και να συμπληρώνω κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια ατομικά στοιχεία και να πρωτοκολλώ την κάθε αίτηση ξεχωριστά είναι ακριβώς αυτό: αστείο. Κακόγουστο, πια, θα έλεγα. Αίτηση με πρωτοκόλληση (για ενημέρωση του φακέλλου μου) ακόμη και για την ενημέρωση που προσκόμισα από τη ΔΟΥ σύμφωνα με την απαίτηση του ίδιου του ΟΑΕΕ.

Αλλά όταν δεν υπάρχει μια εθνική βάση δεδομένων που να διασυνδέει τα ατομικά στοιχεία του καθενός με βάση τους κωδικούς που μοιράζει το κράτος στους πολίτες του: Αριθμό δελτίου ταυτότητας, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, αριθμό μητρώου ενός ή περισσότερων ασφαλιστικών οργανισμών, αριθμό διαβατηρίου, αριθμό διπλώματος οδήγησης και να επιτρέπει την πρόσβαση στα ανάλογα στοιχεία με βάση τις εκάστοτε εξουσιοδοτήσεις των υπαλλήλων...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Παλιότερα ήταν και το Δημόσιο υπεύθυνο για την κατάσταση (δηλ. για το ότι έρχονταν απροετοίμαστοι οι πολίτες — όχι όμως, φυσικά, και για το λυμένο ζωνάρι τους) επειδή δεν μπορούσες να βρεις κάπου τι είδους προετοιμασία απαιτούνταν κατά περίπτωση πριν από την επίσκεψή σου σε μια δημόσια υπηρεσία.
Σχετικά με αυτό: εμένα μου την είχαν πει στον ΟΑΕΕ επειδή δεν υπήρχε στο φάκελό μου ένα δικαιολογητικό, ωστόσο το δικαιολογητικό αυτό απαιτήθηκε να κατατίθεται περίπου 7 χρόνια μετά την εγγραφή μου, και επίσης δεν μου είχε πει ποτέ κανείς ότι χρειαζόταν, ώστε να το καταθέσω. Βάλε μέσα σε αυτό το υφάκι του υπαλλήλου, και την ταλαιπώρια με το πηγαινέλα, δεν θέλει και πολύ να σου λυθεί το ζωνάρι.

Επίσης, δεν μπορώ ούτε κι εγώ να καταλάβω για ποιο λόγο να μην επικοινωνούν οι υπηρεσίες μεταξύ τους. Θα ήταν τόσο μα τόσο εύκολο...
 
Επέκταση ετοιμάζομαι να κάνω κι εγώ και μάλιστα αύριο πάω στην εφορία (για άλλο λόγο, όμως). Θα πήγαινα πρώτα στο ΤΕΒΕ, αλλά μάλλον είναι ευκαιρία να ρωτήσω μιας και θα βρεθώ στην εφορία - γιατί, εδώ που τα λέμε, κάθε ΔΟΥ έχει άλλες συνήθειες...

Πάντως οι κωδικοί υπάρχουν πλέον στο ίντερνετ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάντως οι κωδικοί υπάρχουν πλέον στο ίντερνετ.
Οι δικοί μας υπάρχουν και στη Λεξιλογία: http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?5035-Ερώτηση-σχετικά-με-το-ΚΑΔ-επιμελητών-διορθωτών-(ΚΑΔ-μετάφρασης-επιμέλειας-διόρθωσης) . :D
 
Top