Ένοπλες δυνάμεις, εξετάσεις, ανθρώπινη αξιοπρέπεια

daeman

Administrator
Staff member
...
Βουλευτής καταγγέλλει ότι ανάγκασαν υποψήφιες στο Λιμενικό να κάνουν γυμνές κουτσό (LIFO, 2.12.'11)
Αναμένεται απάντηση για το σουρεάλ περιστατικό

Ακούγεται πολύ σουρεάλ αλλά η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Ευαγγελία Αμμανατίδου-Πασχαλίδου κατήγγειλε στη Βουλή ότι έβαλαν υποψήφιες για ειδικότητα νομικού στο Λιμενικό Σώμα να κάνουν ολόγυμνες κουτσό. Η βουλευτής έκανε γνωστό το περιστατικό στο πλαίσιο της συνεδρίασης της Επιτροπής Ισότητας, λέγοντας ότι εφόσον οι καταγγελίες ισχύουν «τίθεται θέμα σεξουαλικής παρενόχλησης και βάναυσης προσβολής της προσωπικότητας των υποψηφίων» άρα τα λεγόμενα της χρήζουν και άμεσης διερεύνησης.

Η κυρία Αμμανατίδου, είπε ότι η υποψήφια που επέλεξε να μιλήσει και όχι να σωπάσει «υποχρεώθηκε σε υγειονομική εξέταση μαζί με τις συνυποψήφιές της στον διαγωνισμό κατάταξης Αξιωματικών Λιμενικού Σώματος ελληνικής ακτοφυλακής ειδικότητας νομικού χωρίς προηγουμένως να το γνωρίζει από την προκήρυξη».

Σύμφωνα με την καταγγελία κατά τη διάρκεια της εξέτασης, όλες οι υποψήφιες υποχρεώθηκαν να γδυθούν ενώπιον της υγειονομικής επιτροπής που απαρτιζόταν από άνδρες γιατρούς και μία γυναίκα, η οποία αφού τις ακροάστηκε αποχώρησε από την αίθουσα. Στη συνέχεια κι ενώ οι υποψήφιες ήταν γυμνές αναγκάστηκαν να κάνουν κάμψεις, κουτσό και να τρέχουν μέσα στην αίθουσα υπό τα βλέμματα όλης της επιτροπής και των συνυποψήφιων τους και υπό τα σεξιστικά σχόλια μάλιστα των γιατρών».

Αναμένεται βεβαίως η απάντηση από το Λιμενικό για το περιστατικό, το οποίο κατέθεσε στη Βουλή η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ.

...
...
Αν η καταγγελία αποδειχτεί αληθινή, ή το 'χουνε χάσει εντελώς πια ή το 'χανε χαμένο και τώρα το παίρνουμε χαμπάρι.
 

daeman

Administrator
Staff member
Μη, πρόσεχε! Το ζονγκ παραμονεύει και στις δυο! :scared:
Ξήλωμα και ξαναράψιμο θέλουνε αυτές οι κουρτίνες πια, όλο ξέφτια είναι.
 

LostVerse

Member
Αν η καταγγελία αποδειχτεί αληθινή, ή το 'χουνε χάσει εντελώς πια ή το 'χανε χαμένο και τώρα το παίρνουμε χαμπάρι.

Υπάρχει και το σενάριο ο συντάκτης να μην ξέρει την τύφλα του ή απλά να προσπαθεί να δημιουργήσει θέμα εκ του μη όντως. Η αλήθεια είναι η ας πούμε είδηση αναδείχτηκε πρώτα από την ζούγκλα πράγμα που από μόνο του αρκεί για να εξηγήσει πολλά.

Η αλήθεια είναι ότι οι προκηρύξεις του Λιμενικού και της Πυροσβεστικής για πρόσληψη προσωπικού εκτός σχολών ανέκαθεν διακρίνονταν για την αδιαφάνειά τους, πράγμα όμως που είχε να κάνει κυρίως με την συνέντευξη και σε καμία περίπτωση με τις υγειονομικές εξετάσεις εισαγωγής σε στρατό/σώματα ασφαλείας, ο τρόπος διεξαγωγής των οποίων δεν είναι ελληνική ανακάλυψη και για τις οποίες όπως φαίνεται κάποιοι ανακάλυψαν την Αμερική.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ας περιμένουμε προτού καταδικάσουμε. Ενδεχομένως και προτού αθωώσουμε. Το θέμα δεν είναι ποιος ανακάλυψε τον τρόπο που γίνονται οι εξετάσεις, αλλά μήπως, αν γίνονται όπως στην περιγραφή, θα πρέπει να ανακαλύψουμε κάποιον νέο τρόπο, που να θυμίζει λιγότερο ναζιστικά στρατόπεδα.
 

SBE

¥
Άσχετα από το αν συνηθίζονταν τέτοια στο παρελθόν ή όχι, θεωρώ δεδομένο τη σήμερον ημέρα ότι οι υγειονομικές εξετάσεις θα γίνονται από γιατρό του ιδίου φύλου ή παρουσία προσωπικού του ιδίου φύλου και ότι θα θεωρείται δεδομένο ο εξεταζόμενος να μην γίνεται θέαμα.

Το καλοκαίρι ήταν στο νοσοκομείο η γιαγιά μου σε μικτό θάλαμο και έγινε ζήτημα γιατί ζήτησα να είναι τραβηγμένη η κουρτίνα όταν ο διπλανός βγάζει το σώβρακο. Ο διπλανός ήταν ένας εξηντάρης με καρδιά ο οποίος δήλωσε ότι η κουρτίνα είναι δικιά του και άμα γουστάρει να γδύνεται δημόσια θα το κάνει. Οπότε κι εγώ γύρισα την καρέκλα μου να τον κοιτάζω καλύτερα και έκανα φωναχτά σχόλια για τα προσόντα του. Αυτό που με ενόχλησε πιο πολύ ήταν που κανένας άλλος ασθενής, επισκέπτης ή προσωπικό δεν βρήκε τίποτα το περίεργο στο θέαμα και θεώρησαν παράλογη την απαίτησή μου. Μετά από αυτό αποφάσισα ότι το έχουμε χάσει τελείως οι πάντες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
[...] και σε καμία περίπτωση με τις υγειονομικές εξετάσεις εισαγωγής σε στρατό/σώματα ασφαλείας, ο τρόπος διεξαγωγής των οποίων δεν είναι ελληνική ανακάλυψη και για τις οποίες όπως φαίνεται κάποιοι ανακάλυψαν την Αμερική.
Δηλαδή; :confused:
 

SBE

¥
Ωστόσο (και μην νομίζεις ότι πάω πάλι να σου την πω), η απόσταση αυτή δεν σου επιτρέπει να αντιληφθείς την κατάσταση που επικρατεί εδώ, παρά μόνο από δεύτερο χέρι, και μάλιστα από μικρό δείγμα, δηλαδή τους συγγενείς και τους γνωστούς σου. Είναι πολύ διαφορετικό να πηγαίνεις εδώ σε οργανισμούς, νοσοκομεία κτλ, και να εξαρτάσαι από το σύστημα, και διαφορετικό να σου λέει κάποιος την εμπειρία του.

Όπως βλεπεις από το προηγούμενο, και τα νοσοκομεία γνωρίζω, και τις δημόσιες υπηρεσίες και τις τράπεζες κλπ κλπ.
 

Elsa

¥
Σύμφωνα με την καταγγελία κατά τη διάρκεια της εξέτασης, όλες οι υποψήφιες υποχρεώθηκαν να γδυθούν ενώπιον της υγειονομικής επιτροπής που απαρτιζόταν από άνδρες γιατρούς και μία γυναίκα, η οποία αφού τις ακροάστηκε αποχώρησε από την αίθουσα. Στη συνέχεια κι ενώ οι υποψήφιες ήταν γυμνές αναγκάστηκαν να κάνουν κάμψεις, κουτσό και να τρέχουν μέσα στην αίθουσα υπό τα βλέμματα όλης της επιτροπής και των συνυποψήφιων τους και υπό τα σεξιστικά σχόλια μάλιστα των γιατρών».
Αίσχος αν ισχύει, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί κάποιος να σε υποχρεώσει και να σε αναγκάσει να τα κάνεις αυτά, χωρίς χρήση βίας εννοώ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η αλήθεια είναι ότι οι προκηρύξεις του Λιμενικού και της Πυροσβεστικής για πρόσληψη προσωπικού εκτός σχολών ανέκαθεν διακρίνονταν για την αδιαφάνειά τους, πράγμα όμως που είχε να κάνει κυρίως με την συνέντευξη και σε καμία περίπτωση με τις υγειονομικές εξετάσεις εισαγωγής σε στρατό/σώματα ασφαλείας, ο τρόπος διεξαγωγής των οποίων δεν είναι ελληνική ανακάλυψη και για τις οποίες όπως φαίνεται κάποιοι ανακάλυψαν την Αμερική.
Δεν νομίζω ότι μας ενδιαφέρει ποιος ανακάλυψε την «Αμερική», και ποιος έχει τα πρωτεία σε τέτοιες πρακτικές, το θέμα παραμένει ωστόσο: αν όντως αυτό είναι αλήθεια, η πρακτική είναι άθλια και αυτός που τη σκέφτηκε πρέπει να σουταριστεί με συνοπτικές διαδικασίες.

Αίσχος αν ισχύει, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί κάποιος να σε υποχρεώσει και να σε αναγκάσει να τα κάνεις αυτά, χωρίς χρήση βίας εννοώ.
Νομίζω πως όταν είσαι ψαρωμένος, και σε περιβάλλον που μοιάζει με στρατιωτικό από θέμα πειθαρχίας, δεν θέλει και πολύ να υπακούσεις σε ό,τι σου λένε - ακόμα κι αν σου πουν να χοροπηδάς ξεβράκωτη μπροστά στο γιατρό. Που βέβαια αν σου το έλεγε αυτό ο παθολόγος σου, το πιθανότερο είναι ότι θα του κατέβαζες ό,τι έβρισκες στο κεφάλι και μετά θα του έκανες μήνυση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πιστεύω ότι αυτά τα ηδονοβλεπτικά "καψόνια" πρέπει να συμβαίνουν εδώ και χρόνια. Δηλαδή, μαζεύεται η επιτροπή των γιατρών που υποτίθεται ότι πρέπει να δει τις υποψήφιες ημίγυμνες και να κάνουν διάφορες κινήσεις (π.χ. κουτσό) προκειμένου να εξακριβωθεί ότι είναι αρτιμελείς και ό,τι άλλο πρέπει να δουν, αλλά ότι οι γιατροί έχουν μετατρέψει αυτή την εξέταση σε ψυχαγωγία τους.
 

Elsa

¥
Νομίζω πως όταν είσαι ψαρωμένος, και σε περιβάλλον που μοιάζει με στρατιωτικό από θέμα πειθαρχίας, δεν θέλει και πολύ να υπακούσεις σε ό,τι σου λένε - ακόμα κι αν σου πουν να χοροπηδάς ξεβράκωτη μπροστά στο γιατρό.
Ναι, βρε Palavra, αν είσαι 18 μπορεί, αλλά οι υποψήφιες είναι δικηγορίνες, όχι; Κι αφού έχουν σπουδάσει και νομική, κάτι παραπάνω πρέπει να ξέρουν από δικαιώματα κ.λπ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλά, τώρα πρόσεξα την ειδικότητα. Έχω ξεμείνει από θαυμαστικά.
 

SBE

¥
Η ειδικότητα κλπ δεν έχει σημασία. Το ότι μια υποψήφια πέρασε τέσσερα χρόνια στο πανεπιστήμιο δε σημαίνει ότι είναι ξεβγαλμένη φεμινίστρια-συνδικαλίστρια. Κι όταν είσαι υποψήφιος για δουλειά είναι πιθανό να μην πεις κουβέντα. Εδώ δεν φαίνεται να είπαν κουβέντα οι γυναίκες γιατροί που ήταν παρούσες.

Υποψιάζομαι κι εγώ ότι είναι όπως το λέει η Αλεξάνδρα. Δεν είναι απαραίτητο να σε δει ο γιατρός γυμνό για να αντιληφθεί αν είσαι αρτιμελής, μπορεί να σε δει με τα εσώρουχα. Ή με ρούχα γυμναστικής.
 

LostVerse

Member
Καλά, τώρα πρόσεξα την ειδικότητα. Έχω ξεμείνει από θαυμαστικά.

Η ειδικότητα δεν έχει να κάνει. Και στις σχολές σωμάτων (στρατολόγοι, οικονομικοί, γιατροί) οι διαδικασίες εισαγωγής είναι ίδιες. Η λογική είναι ότι σε καιρό επιστράτευσης όλο το ένστολο προσωπικό άσχετα ειδικότητας μπορεί να κληθεί υπό τα όπλα και ως εκ τούτου πρέπει να ανταποκρίνεται σε κάποιες ελάχιστες υγειονομικές προδιαγραφές. Άσχετα αν υπό κανονικές συνθήκες δεν πρόκειται να ξαναδουν G3 στην υπόλοιπη ζωή τους και θα βρίσκονται μέσα σε ένα γραφείο. Μόνο το πολιτικό προσωπικό εξαιρείται.

Ούτως ή άλλως αν δεν κάνω λάθος η νομοθεσία επιβάλει αρτιμέλεια για διορισμό στο δημόσιο (κατά πόσο είναι αυτό απαραίτητο το συζητάμε βέβαια).

Ας περιμένουμε προτού καταδικάσουμε. Ενδεχομένως και προτού αθωώσουμε. Το θέμα δεν είναι ποιος ανακάλυψε τον τρόπο που γίνονται οι εξετάσεις, αλλά μήπως, αν γίνονται όπως στην περιγραφή, θα πρέπει να ανακαλύψουμε κάποιον νέο τρόπο, που να θυμίζει λιγότερο ναζιστικά στρατόπεδα.

Πολύ σωστά. Βέβαια, σύμφωνα με ορισμένους δημοσιογράφους το τεκμήριο της αθωότητας δεν υφίσταται και όλοι είναι ένοχοι μέχρι να αποδειχθεί το αντίστροφο.

Άσχετα από το αν συνηθίζονταν τέτοια στο παρελθόν ή όχι, θεωρώ δεδομένο τη σήμερον ημέρα ότι οι υγειονομικές εξετάσεις θα γίνονται από γιατρό του ιδίου φύλου ή παρουσία προσωπικού του ιδίου φύλου και ότι θα θεωρείται δεδομένο ο εξεταζόμενος να μην γίνεται θέαμα.

Αυτό δεν είναι πάντα δυνατό. Δηλαδή μια γυναίκα ας πούμε πηγαίνει μόνο σε γυναίκα γυναικολόγο; Από ό,τι μου λένε πάντως, οι άντρες είναι οι καλύτεροι αλλά και πολυπληθέστεροι γυναικολόγοι στην χώρα...

Δεν νομίζω ότι μας ενδιαφέρει ποιος ανακάλυψε την «Αμερική», και ποιος έχει τα πρωτεία σε τέτοιες πρακτικές, το θέμα παραμένει ωστόσο: αν όντως αυτό είναι αλήθεια, η πρακτική είναι άθλια και αυτός που τη σκέφτηκε πρέπει να σουταριστεί με συνοπτικές διαδικασίες.

Η πρακτική δεν είναι καθόλου άθλια. Φυσικά αν πιστέψουμε όσα λέει η ζούγκλα κι η καταγγέλουσα είναι αθλιότατη! Επειδή όμως δεν είμασταν μπροστά, ας κρατήσουμε μια πισινή. Εύλογο είναι πάντως ότι κάποιος ο οποίος βρίσκεται μπρος στο ενδεχόμενο να χάσει μια θέση στο δημόσιο, θα έκανε και θα έλεγε το οτιδήποτε προκειμένου να το αποτρέψει.

Δηλαδή; :confused:

Με λίγα λόγια:

Αν έχεις υπηρετήσει στον στρατό, θα θυμάσαι λογικά ότι στις ιατρικές εξετάσεις που περάσαμε μια από αυτές ήταν η οπτική επιβεβαίωση από γιατρό ότι όλοι μας είμασταν αρτιμελείς.

Τώρα όσον αφορά τα του ζούγκλα:

1) Η ξεγύμνωση είναι συνήθης πρακτική για να φαίνεται εκτός των άλλων και αν ο υποψήφιος έχει τατουάζ. Ανάλογα με την πολιτική που ακολουθείται, η ύπαρξη τατουάζ μπορεί να είναι λόγος απόρριψης (διότι θεωρείται ότι για να κάνει κάποιος τατουάζ, μια επώδυνη διαδικασία, έχει πιθανότατα τάσεις αυτοκαταστροφής, άρα δεν κάνει για ένα ένοπλο σώμα - επαναλαμβάνω πως το ότι θα δουλεύει σε γραφείο είναι άσχετο)

2) Πέρα του παραπάνω, με τον οπτικό έλεγχο εμφανίζονται άμεσα τυχόν σωματικές δυσπλασίες. Η δε επίσκυψη (το «πιο χαμηλά κορίτσια»;; ) είναι ακριβώς για αυτό, για την σπονδυλική στήλη.

3) Το χοροπηδητό και το τρέξιμο είναι για τον ίδιο λόγο. Ένας ορθοπεδικός μπορεί να διαπιστώσει πολλά προβλήματα έτσι.

4) Τα παραπάνω δεν τα ανακάλυψε το λιμενικό τώρα. Ανέκαθεν γίνονταν και όχι μόνο στο λιμενικό, ακόμα και π.χ. για έκδοση ναυτικού φυλλαδίου. Ποτέ κανείς δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα ή αντίρρηση.

5) Στα υπόλοιπα επαναλαμβάνω ό,τι είπα παραπάνω: Δεν ήμουν μπροστά και δεν ξέρω τι ειπώθηκε. Θεωρώ όμως όχι ιδιαίτερα πιθανό 10 γιατροί να λένε ψέματα και μια πιθανόν αποτυχούσα υποψήφια να λέει αλήθεια. Απίθανο δεν θεωρώ τίποτα, αλλά αυτό δεν είναι λόγος να το πάρω και σαν δεδομένο.

Η ειδικότητα κλπ δεν έχει σημασία. Το ότι μια υποψήφια πέρασε τέσσερα χρόνια στο πανεπιστήμιο δε σημαίνει ότι είναι ξεβγαλμένη φεμινίστρια-συνδικαλίστρια.

Όντως. Εντελώς άσχετο το ένα με το άλλο.

Υποψιάζομαι κι εγώ ότι είναι όπως το λέει η Αλεξάνδρα. Δεν είναι απαραίτητο να σε δει ο γιατρός γυμνό για να αντιληφθεί αν είσαι αρτιμελής, μπορεί να σε δει με τα εσώρουχα. Ή με ρούχα γυμναστικής.

Δεν γίνεται. Πολλά προβλήματα δεν φαίνονται, και ακόμα και χωρίς καθόλου ρούχα, είναι απαραίτητες ορισμένες κινήσεις, το σκύψιμο, το βαθύ κάθισμα κ.ά. Εξάλλου αν γινόταν θα είχε ήδη δρομολογηθεί, δεν θα περίμεναν τον ζούγκλα.
 

SBE

¥
Αυτό δεν είναι πάντα δυνατό. Δηλαδή μια γυναίκα ας πούμε πηγαίνει μόνο σε γυναίκα γυναικολόγο;

Εμένα όσες φορές με έχει εξετάσει άντρας γυναικολόγος (και στην Ελλάδα) ήταν παρούσα και κάποια γυναίκα. Είτε νοσοκόμα, είτε η γραμματέας του. Αν μη τι άλλο, για το δικό του καλό, για να αποφύγει ψευδείς καταγγελίες. Υποθέτω για τον ίδιο λόγο αναφέρεται ότι υπήρχε και γυναίκα γιατρός παρούσα στην εξέταση των υποψηφίων. Και είθισται να σε σκεπαζουν με σεντόνι όταν σε εξετάζουν.

Όσο για τα ορθοπεδικά, με έχουν δει πολλοί ορθοπεδικοί και φυσιοθεραπευτές κλπ πολλές φορές και μου έχουν ζητήσει να κάνω ασκήσεις χωρίς τα ρούχα, αλλά ποτέ δε μου ζήτησαν να βγάλω τα εσώρουχα. Άλλωστε τα γυναικεία εσώρουχα του 21ου αιώνα δεν περιλαμβάνουν κορσέδες, κομπιναιζόν και φουφούδες μεχρι το γόνατο.

Η εξέταση για τατουάζ που λες μπορεί να γίνει κατ'ιδίαν κι όχι μπροστά σε πενήντα αγνώστους.
 

crystal

Moderator
Μα το θέμα είναι να γίνει μπροστά σε πενήντα αγνώστους, SBE, για να μπει καλά στο μυαλουδάκι του υποψήφιου ότι είναι πρόβατο κι όχι ανεξάρτητος άνθρωπος. Έτσι λειτουργεί ο στρατός. Και για να μην πεταχτεί κανείς και πει πόσο χρήσιμος είναι ο στρατός κι ότι όλα αυτά είναι αναγκαία κακά, να δηλώσω απ' την αρχή ότι δεν με ενδιαφέρει αυτή η συζήτηση - ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε κι ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Είχα κάνει το τεράστιο λάθος να δώσω εξετάσεις και για τις στρατιωτικές σχολές όταν έδινα Πανελλαδικές, ως χατήρι στους γονείς, κι ήταν από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου. 30 κορίτσια σ' ένα δωμάτιο, μείναμε με το σλιπάκι, και μετά προχωρήσαμε σ' έναν άλλο χώρο όπου και μπήκαν οι γιατροί. Οι άνθρωποι ήταν αξιοπρεπέστατοι και λειτουργούσαν σαν ρομπότ (ούτε ματιές ούτε τίποτα, πόσο μάλλον σχόλια) αλλά και πάλι η υπόθεση ήταν σκέτη φρίκη. Όλοι άντρες - κατά τη γνώμη μου, μεγάλο φάουλ, πόσο δύσκολο είναι δηλαδή να βάλεις γυναίκες να εξετάσουν τα κοριτσάκια; Σε τέτοιες συνθήκες φυλακής, λοιπόν, και ειδικά αν πρόκειται για διαγωνισμό που δεν έχει την εμβέλεια των Πανελλαδικών και διεξάγεται σε κλειστό κύκλο, δεν θα ξαφνιαστώ καθόλου αν εξακριβωθεί ότι γίνονται και έκτροπα.
Και, Lost Verse, στον γυναικολόγο υπάρχει πάντοτε γυναίκα μέσα, όπως λέει η SBE. Και γδύνεσαι με την ησυχία σου και φοράς τη ρομπίτσα, κάθεσαι στην καρέκλα κι ο γιατρός έρχεται κι απλά στη σηκώνει για να κάνει τη δουλειά του. Κι ο καλός γιατρός αρχίζει αμέσως να σου μιλάει, ή αν όχι αυτός τουλάχιστον η νοσοκόμα του, για να σπάσει η αμηχανία και να μη νιώθεις περίεργα. Με λίγα λόγια, καμία σχέση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Και, Lost Verse, στον γυναικολόγο υπάρχει πάντοτε γυναίκα μέσα, όπως λέει η SBE. Και γδύνεσαι με την ησυχία σου και φοράς τη ρομπίτσα, κάθεσαι στην καρέκλα κι ο γιατρός έρχεται κι απλά στη σηκώνει για να κάνει τη δουλειά του. Κι ο καλός γιατρός αρχίζει αμέσως να σου μιλάει, ή αν όχι αυτός τουλάχιστον η νοσοκόμα του, για να σπάσει η αμηχανία και να μη νιώθεις περίεργα. Με λίγα λόγια, καμία σχέση.
Χμμ... Όχι πάντα, δυστυχώς. Πολλές φορές μού έχει τύχει να μην είναι μέσα η βοηθός του γιατρού ή ο γιατρός να μην έχει νοσοκόμα στο ιατρείο του, αλλά μόνο γραμματέα. Και μου έχει τύχει στα φοιτητικά μου χρόνια και κάποιο δυσάρεστο περιστατικό με γυναικολόγο που δεν θα ήθελα να περιγράψω δημοσίως.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κοίταξα λίγο και τα σχόλια στην είδηση, στο Βήμα. Μου φαίνεται ότι ανήκουν σε τέσσερις κατηγορίες:

Η πρώτη είναι αυτοί που λένε ότι εδώ είναι στρατός, κομμένα αυτά κλπ. Διαφωνώ κάθετα με τη λογική αυτή. Πρώτον, δεν είναι στρατός, είναι λιμενικό. Δεύτερο, είναι για θέσεις νομικών, όχι πολεμιστών. Καταλαβαίνω ότι τα πράγματα τώρα δεν προβλέπουν κάτι διαφορετικό, αλλά επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί ένα άτομο με μια μικρή σωματική αναπηρία να υπηρετήσει στο νομικό τμήμα ενός σώματος ασφαλείας (ή ακόμη και στο ιατρικό σώμα ενός εμπόλεμου τμήματος). Αν έχουμε φτάσει στο σημείο να πρέπει να πολεμήσουν και οι δικηγορίνες του λιμενικού, θα πολεμάμε στο μεταξύ όλοι στους δρόμους· και οι μονόχειρες και οι Ι-15.

Η δεύτερη, που προέρχεται από την πρώτη, είναι ότι στον στρατό αυτά είναι αναμενόμενα, ίσως και επιθυμητά (για να σπάσουν οι τσαμπουκάδες κλπ). Αυτή είναι η άποψη που θεωρεί τους στρατεύσιμους πολίτες τροφή για τα κανόνια, αναλώσιμα πιόνια για τα παιχνίδια επί χάρτου κάποιων επιτελών. Οι σύγχρονοι σημερινοί στρατοί είναι τόσο πολύπλοκοι μηχανισμοί ώστε να μειώνουν τον αριθμό του ανεκπαίδευτου προσωπικού και να στρέφονται σε εξειδικευμένα στελέχη μακράς θητείας. Ή μήπως είναι μυστικό ότι η στρατιωτική εκπαίδευση κατά τη θητεία είναι ένα ανέκδοτο; Ή μήπως είναι ψέμα ότι στα πιο ειδικευμένα όπλα, ΠΝ και ΠΑ, σταμάτησαν να παίρνουν κληρωτούς;

Η τρίτη, που προέρχεται από τη δεύτερη, προχωράει στο γεγονός ότι ανάλογη άθλια συμπεριφορά αντιμετωπίζουν και οι άντρες. Δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα σήμερα, εμένα στο «περιοδεύον» και στη θητεία μου δεν με έβαλαν να κάνω τέτοιες ασκήσεις όπως αυτές που περιγράφηκαν (κι ας ήταν πολύ πολύ πολύ πιο δύσκολες και στρατοκρατικές οι εποχές, με τανκς παρκαρισμένα έξω από τα γραφεία της Στρατολογίας στο Ρουφ). Αν είναι γεγονός ότι συμβαίνουν τέτοια και χειρότερα πράγματα, τότε σωστά καταδικάζονται και για τους άντρες.

Η τέταρτη είναι αυτή που απλώς καταδικάζει το γεγονός και δεν ψάχνει καν δικαιολογίες.

Δεν μου αρέσει να πηγαίνω στα άκρα. Στρατός σημαίνει ότι θα πρέπει να είσαι έτοιμος για πόλεμο --ετοιμοπόλεμος. Από κάθε άποψη, σωματική, πνευματική, ψυχική. Αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει μόνο ένας τρόπος να το πετύχεις· με άλλα λόγια, ο βούρδουλας κάποιας μορφής, πραγματικός ή μεταφορικός. Είναι υποχρέωση μιας δημοκρατικής πολιτείας να βρίσκει τέτοιους τρόπους και να τους επικαιροποιεί, διορθώνοντας διαρκώς τις προηγούμενες, ατελέστερες ή ξεπερασμένες προσεγγίσεις.

Αλλά στο λιμενικό; Στις υπηρεσίες υποστήριξης; Δημόσιες υπάλληλοι είναι. Τι διαφέρουν από τις δικηγορίνες ενός οποιουδήποτε υπουργείου; Εκτός αν τις θέλουμε για ορντινάντσες και ιδιαίτερες γραμματείς και ειδικών καθηκόντων. Ε, τότε πια, είναι όλο μαζί λάθος. 100%.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ούτως ή άλλως αν δεν κάνω λάθος η νομοθεσία επιβάλει αρτιμέλεια για διορισμό στο δημόσιο (κατά πόσο είναι αυτό απαραίτητο το συζητάμε βέβαια).
Φυσικά κάνεις λάθος. Στο δημόσιο προσλαμβάνονται και ΑμεΑ, και συγκεκριμένα για τη θέση νομικού δεν είναι ανάγκη να είσαι Ζαν Κλοντ Βαν Νταμ για να προσληφθείς.
Αυτό δεν είναι πάντα δυνατό. Δηλαδή μια γυναίκα ας πούμε πηγαίνει μόνο σε γυναίκα γυναικολόγο; Από ό,τι μου λένε πάντως, οι άντρες είναι οι καλύτεροι αλλά και πολυπληθέστεροι γυναικολόγοι στην χώρα...
Άσχετο με τη συζήτηση αλλά όχι, δεν είναι οι καλύτεροι.
Η πρακτική δεν είναι καθόλου άθλια. Φυσικά αν πιστέψουμε όσα λέει η ζούγκλα κι η καταγγέλουσα είναι αθλιότατη!
:confused::confused::confused::confused:
Εύλογο είναι πάντως ότι κάποιος ο οποίος βρίσκεται μπρος στο ενδεχόμενο να χάσει μια θέση στο δημόσιο, θα έκανε και θα έλεγε το οτιδήποτε προκειμένου να το αποτρέψει.
Ναι, βέβαια, ιδίως τώρα με τις περικοπές μισθών και τις απολύσεις, είναι πολυζήλευτες οι θέσεις.
4) Τα παραπάνω δεν τα ανακάλυψε το λιμενικό τώρα. Ανέκαθεν γίνονταν και όχι μόνο στο λιμενικό, ακόμα και π.χ. για έκδοση ναυτικού φυλλαδίου. Ποτέ κανείς δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα ή αντίρρηση.
Δεν έχει καμία σημασία αν ανακαλύφτηκε τώρα ή πρόπερσι. Αν είναι αλήθεια, πρέπει να σταματήσει. Η λογική του επιχειρήματός σου είναι ίδια με την «ε, τόσα χρόνια φοροδιαφεύγουν οι μεγαλοεπιχειρηματίες, γιατί να τους συλλαμβάνουν τώρα;»
5) Στα υπόλοιπα επαναλαμβάνω ό,τι είπα παραπάνω: Δεν ήμουν μπροστά και δεν ξέρω τι ειπώθηκε. Θεωρώ όμως όχι ιδιαίτερα πιθανό 10 γιατροί να λένε ψέματα και μια πιθανόν αποτυχούσα υποψήφια να λέει αλήθεια.
Γιατί; Επειδή το να είσαι γιατρός σημαίνει εκ προοιμίου ότι είσαι και τίμιος; Ή επειδή η αποτυχούσα είναι α) αποτυχούσα και β) γυναίκα, άρα λέει ψέματα;

Επαναλαμβάνω ότι όλα τα επιχειρήματα περί αρτιμέλειας είναι άκυρα, γιατί η θέση είναι νομικού, άρα γραφείου, επομένως και με αμαξίδιο να είναι ο υποψήφιος, αν έχει τα προσόντα πρέπει να τον πάρεις, και οτιδήποτε άλλο συνιστά διάκριση.
 
Top