Η ομοφυλοφιλία βγαίνει από το ημίφως

Ενδιαφέροντα τα αποσπάσματα της συνέντευξης του Βαλλιανάτου στο ΕΓΩ Weekly (μέσω cosmo.gr):

Για την κόντρα του με τη Λιάνα Κανέλλη λέει πως "έχω μια συγκεκριμένη διαφωνία με τη Λιάνα Κανέλλη. Είναι ένας άνθρωπος που έχει άποψη και προτάσεις για όλα τα θέματα, εκτός από εκείνα του σεξουαλικού προσανατολισμού, το αν δηλαδή κάποιος είναι ομοφυλόφιλος. Για αυτούς τους ανθρώπους όχι μόνο δεν λέει τίποτα αλλά, οποτεδήποτε έρχεται μια σχετική συζήτηση στη Βουλή, ή δεν υπάρχει ή το κόμμα της λέει τα χειρότερα. Αυτή είναι η διαφωνία μου."

Θεωρεί πως στο ΚΚΕ υπάρχει ρατσισμός έναντι των ομοφυλόφιλων και μάλιστα "κατά τον χειρότερο τρόπο. Χειρότερα σχεδόν και από το ΛΑΟΣ. Τουλάχιστον το ΛΑΟΣ έχει μια ιδεολογία ναζιστική, την οποία υπερασπίζεται. Το ΚΚΕ τι υπερασπίζεται;"

Λέει πως "υπάρχουν ομοφυλόφιλοι πολιτικοί όπως ο Βαΐτσης Αποστολάτος, ο οποίος δεν έχει ανοίξει ποτέ το στοματάκι του και ανήκει σε ένα κόμμα που λέει τα χειρότερα για τους ομοφυλόφιλους."
(...)
Τέλος, η συγκλονιστική αποκάλυψη έρχεται όταν περιγράφει πως "Ναι. Έκανα πορνεία, όχι στο πεζοδρόμιο. Όταν ήμουν φοιτητής στην Αγγλία, εργάστηκα σε γραφείο συνοδών για τρία χρόνια. Είναι ένα επάγγελμα και αυτό."

"Το έκανα για να δω πως είναι. Από περιέργεια. Άλλες φορές ήταν ενδιαφέρον, άλλες όχι. Μου έφυγε η απορία και σήμερα καταλαβαίνω ακριβώς το πρόβλημα. Οργανώσαμε, μάλιστα, σωματείο και εκπροσωπώ τους ανθρώπους που εκδίδονται στην Ελλάδα."


Όσον αφορά το coming out (που δεν ξέρω πώς το έχουν αποδώσει οι κυριότερα ενδιαφερόμενοι/ες στα ελληνικά), μου είχε κάνει ωστόσο κακή εντύπωση πριν από πολλάααα χρόνια που είχε πει ότι στην κηδεία του Τρίτση είχε καταθέσει στεφάνι εκ μέρους του ΑΚΟΕ (αν δεν κάνω λάθος στο φορέα), με τη λογική, λέει, πως ήταν κι απ' τα δυο. Και ταυτόχρονα είχε πει πως ο ίδιος ο Τρίτσης δεν το έλεγε. Στεφάνι, γιατί; Αν είναι έτσι, και στην Κανέλλη θα πρέπει στην κηδεία της κάποιοι με το ίδιο σκεπτικό να καταθέσουν στεφάνι. Επίσης, μου άρεσε η τοποθέτησή του για την πορνεία. Το θέμα είναι κι εκεί οι διάφορες τάξεις εντός της πορνείας, ο καταναγκασμός, η εκμετάλλευση κλπ. κλπ. Αλλά η ιδέα του σωματείου μού φαίνεται καταρχήν πολύ καλή.
 
Ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις σίγουρα.

Δεν ξέρω πώς αξιολογώ, όμως, το γεγονός ότι μιλάει για τη σεξουαλικότητα συγκεκριμένων προσώπων. Η ιδιωτική ζωή θα πρέπει να είναι απαραβίαστη, έτσι δεν είναι; Αν ο άλλος επιλέγει να μην την εκθέσει δημόσια, δεν θα πρέπει να το σεβαστούμε αυτό;

Εκτός κι αν κάνει κάτι αισχρό ή εγκληματικό, βιάζει μικρά παιδιά ας πούμε ή διαλέγει γραμματέα με "ιδιαίτερη συνέντευξη", οπότε πρέπει να το μάθουν οι ψηφοφόροι του. Διαφορετικά, γιατί να μας λέει τι κάνει ο ένας και ο άλλος στο κρεβάτι του;
 
Στην περίπτωση της Κανέλλη και του Αποστολάτου στιγματίζει την αντιφατική τους στάση. Είναι μια θεμιτή κριτική, κατά τη γνώμη μου, αφού καταγγέλλει κάτι που το θεωρεί κραχτή υποκρισία. Για την περίπτωση του Τρίτση, συμφωνώ μαζί σου, και μάλιστα επισήμανα το παράλογο της κατάθεσης...στεφανιού σε κάποιον που δεν εκδηλώθηκε ανοιχτά (αφού δεν εκδηλώθηκε, προς τι το στεφάνι;), που ήταν και απαράδεχτο (παραβίαση ιδιωτικής ζωής, χωρίς απ' ό,τι ξέρω να είχε κάνει ποτέ και αντιομοερωτικές δηλώσεις, για να δικαιούσαι εσύ να τον ξεσκεπάσεις --άλλωστε σ' αυτή την περίπτωση και πάλι δεν θα του πήγαιναν...στεφάνι).
 
Κτγμ, αντιφατική στάση της Κανέλλη (και πιθανώς του Αποστολάτου) δεν υπάρχει παρά στο μυαλό του Βαλλιανάτου -οπότε, πάλι κτγμ, το φάουλ παραμένει, όπως παραμένει και στον Τρίτση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Επειδή η Κανέλλη, π.χ., δεν έχει παραδεχτεί ποτέ ανοιχτά το σεξουαλικό προσανατολισμό της;
 
Η Κανέλλη δεν έχει καταφερθεί εναντίον των ομοφυλοφίλων, δεν έχει πει πως είναι ξερωγώ αμαρτία, αφενός. Και αφετέρου δεν θεωρεί πως είναι θέμα συζήτησης ο σεξουαλικός της προσανατολισμός. Οπότε, δεν βλέπω καμιά υποκρισία στη στάση της. Υποκρισία θα μπορούσε να διακρίνει κανείς σε π.χ. ομοφυλόφιλους ιεράρχες που κάνουν δηλώσεις ότι η ομοφ. είναι αμαρτία (αν υπάρχουν ομοφ. ιεράρχες).
 

SBE

¥
Βεβαίως το θέμα είναι: και τι μας νοιάζει ο σεξουαλικός προσανατολισμός του καθενός;
Επειδή εγώ ζω αλλού και έχω χάσει όλα τα επεισόδια, η (ελλιπής) εντύπωσή μου είναι ότι ο Βαλλιανάτος δεν έχει 100% τη σοβαρότητα που απαιτείται από το ρόλο που έχει αναλάβει. Η τακτική φέρνω κάποιον σε δύσκολη θέση αφήνοντας αιχμές για τα προσωπικά του δημόσια ειδικά όταν ξέρω ότι δεν μπορεί να με διαψεύσει εύκολα, είναι τακτική εφήβου που θέλει να γίνει το δικό του τώρα.

Παρεμπιπτόντως, εγώ θα έγραφα τη φράση της Παλάβρας αλλιώς. Αντί για:
δεν έχει παραδεχτεί ποτέ ανοιχτά το σεξουαλικό προσανατολισμό της;
θα έλεγα "δεν έχει δηλώσει συγκεκριμένο σεξουαλικό προσανατολισμό".
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νομίζω πως ο Βαλιανάτος αναφέρεται στη γενική στάση του ΚΚΕ απέναντι στην ομοφυλοφιλία, η οποία μάλιστα εκδηλώθηκε και στη συζήτηση για το σύμφωνο συμβίωσης, το οποίο απέρριψε το ΚΚΕ (μαζί με τη ΝΔ και το ΛΑΟΣ).

@SBE: Γιατί υποθέτεις ότι με το «έχει παραδεχτεί» εννοώ ότι «έχει παραδεχτεί ότι είναι ομοφυλόφιλη», και όχι π.χ. «έχει παραδεχτεί ότι είναι ετεροφυλόφιλη»; Μήπως έχεις κι εσύ σχηματίσει κάποια συγκεκριμένη εικόνα για την Κανέλη, και με αφορμή αυτό θα ήθελες να γίνει η πρότασή μου πιο «ουδέτερη»;
 
Νομίζω πως ο Βαλιανάτος αναφέρεται στη γενική στάση του ΚΚΕ απέναντι στην ομοφυλοφιλία, η οποία μάλιστα εκδηλώθηκε και στη συζήτηση για το σύμφωνο συμβίωσης, το οποίο απέρριψε το ΚΚΕ (μαζί με τη ΝΔ και το ΛΑΟΣ).
Βρε τι μαθαίνει κανείς στα φόρα... Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα πληροφορία, το αγνοούσα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Βρε τι μαθαίνει κανείς στα φόρα... Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα πληροφορία, το αγνοούσα.
Είπα καμιά βλακεία και αξίζω την ειρωνεία; Μήπως δεν το διατύπωσα σωστά;
 

SBE

¥
Και επίσης, το "δεν θεωρώ θέμα συζήτησης τον σεξουαλικό μου προσανατολισμό" δε σημαίνει "θέλω να κρύψω τον σεξουαλικό μου προσανατολισμό".
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καμία ειρωνεία, το εννοούσα απολύτως!
Οκ, παρεξήγηση. Ενδεικτικά, για τεκμηρίωση:
  1. Μόνο ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ ψήφισαν το σύμφωνο συμβίωσης, Ελευθεροτυπία.
  2. "Όχι" στο σύμφωνο συμβίωσης για τα ομόφυλα ζευγάρια, Αυγή.
  3. ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΓΙΑ ΣΥΜΦΩΝΟ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ ΟΜΟΦΥΛΩΝ, Απορρίφθηκε από τη Βουλή, Ριζοσπάστης (όπου δηλώνεται ότι το ΚΚΕ ψήφισε «Παρών»). Απόσπασμα με «ναι μεν, αλλά»:


Εμείς θεωρούμε ότι οι πολίτες που επιλέγουν μια ιδιαίτερη σεξουαλική συμπεριφορά, θα πρέπει να γίνονται σεβαστοί, δεν είναι ούτε κατώτεροι, ούτε πρέπει να περιθωριοποιούνται. Ομως ακριβώς επειδή το ζήτημα της διαδικασίας αυτής της τυπικής αναγνώρισης της συμβίωσης συνδέεται αργά ή γρήγορα με το ζήτημα της υιοθεσίας θεωρούμε ότι υπάρχει πρόβλημα με αυτό



Θα ωριμάσουν τα κόμματα;, αναρωτήθηκε η ΟΛΚΕ στην Ελευθεροτυπία.
 
Νομίζω πως ο Βαλιανάτος αναφέρεται στη γενική στάση του ΚΚΕ απέναντι στην ομοφυλοφιλία, η οποία μάλιστα εκδηλώθηκε και στη συζήτηση για το σύμφωνο συμβίωσης, το οποίο απέρριψε το ΚΚΕ (μαζί με τη ΝΔ και το ΛΑΟΣ).

Ποια είναι η γενική στάση του ΚΚΕ απέναντι στην ομοφυλοφιλία;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αρνητική, από ό,τι συμπεραίνω, έχοντας διαβάσει διάφορα στο Ριζοσπάστη. Μήπως είναι μόνο δική μου αυτή η εικόνα;
 

SBE

¥
@SBE: Γιατί υποθέτεις ότι με το «έχει παραδεχτεί» εννοώ ότι «έχει παραδεχτεί ότι είναι ομοφυλόφιλη», και όχι π.χ. «έχει παραδεχτεί ότι είναι ετεροφυλόφιλη»; Μήπως έχεις κι εσύ σχηματίσει κάποια συγκεκριμένη εικόνα για την Κανέλη, και με αφορμή αυτό θα ήθελες να γίνει η πρότασή μου πιο «ουδέτερη»;

Ειδικά για την Κανέλλη δεν έχω καμία απολύτως γνώμη ή γνώση. Αλλά θεωρώ ότι η πρότασή σου δεν είναι ουδέτερη γιατί ποτέ κανένας δεν "παραδέχεται" αυτό που θεωρείται εξ ορισμού δεδομένο. Και εξ ορισμού θεωρείται η ετεροφυλοφιλία.
 
Αρνητική, από ό,τι συμπεραίνω, έχοντας διαβάσει διάφορα στο Ριζοσπάστη. Μήπως είναι μόνο δική μου αυτή η εικόνα;
Δηλαδή λέει ότι είναι αμαρτία ή ότι είναι ασθένεια; Ή ανωμαλία; Γιατί όταν λες "αρνητική στάση" αυτό καταλαβαίνω.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η Αυγή (#13) αναφέρει πως: «η εισηγητής του ΚΚΕ Εύα Μελά υποστήριξε ότι "ο γάμος έχει σχέση κύρια με την διαιώνιση του είδους και την προστασία των παιδιών και όχι με την σεξουαλική σχέση, ή τη σχέση συντροφικότητας και αγάπης"». Ούτ' αυτήν τη θέση τού ΚΚΕ (δηλ. ότι π.χ. δεν νοείται εκτός γάμου τεκνοποιία ή ότι μόνο αν είναι να κάνεις παιδιά μπορείς να παντρευτείς) τη γνώριζα!
 
Κτγμ, από το εντός εισαγωγικών απόσπασμα (που είναι συζητήσιμο βέβαια) δεν προκύπτει το εκτός εισαγωγικών συμπέρασμα, όπως και από την παράθεση στο 13 (Εμείς θεωρούμε...) δεν προκύπτει "αρνητική στάση". Τέλος πάντων, δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσουμε, το σταματάω εδώ.
 
Top