Περί ασμάτων

SBE

¥
Για την τουρκική εκδοχή ο Χατζιδάκις είχε βγει από τα ρούχα του.
Δικαίως κατά τη γνώμη μου.

Mod: συζήτηση που άρχισε εδώ.
 

Oneiro13

New member
Για την τουρκική εκδοχή ο Χατζιδάκις είχε βγει από τα ρούχα του. Δικαίως κατά τη γνώμη μου.
Αλήθεια;; Δεν το γνώριζα αυτό.:eek: Μήπως ξέρετε το γιατί;; Η διασκευή του τραγουδιού έγινε χωρίς να πάρουν την άδειά του;; Ή κάτι άλλο έγινε;; Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω την τουρκική γλώσσα και κατά συνέπεια δε γνωρίζω τι λέει το τραγούδι στα τούρκικα. Όμως ακουστικά μου αρέσει πάρα πολύ και η ενορχήστρωσή του το ίδιο. Ίσως να είχε βγει από τα ρούχα του γιατί το είχε τραγουδήσει η Füsun Önal, η οποία δεν ήταν και το πρώτο όνομα ως τραγουδίστρια και ηθοποιός στην χώρα της. Και το βίντεο που παρέθεσα από πάνω είναι νομίζω από μία ταινία της στην οποία τραγούδησε το συγκεκριμένο τραγούδι. Από την άλλη η Goksel είναι μία από τις καλύτερες τραγουδίστριες της Τουρκίας. Είναι και πολύ καλή μουσικοσυνθέτης. Το συγκεκριμένο τραγούδι το ερμήνευσε στα πλαίσια ενός μουσικού άλμπουμ που έφτιαξε διασκευάζοντας παλαιά τούρκικα τραγούδια και πολλά τραγούδια που είχε ερμηνεύσει η Füsun Önal. Το άλμπουμ της αυτό είχε λάβει εξαιρετικές κριτικές και πολλοί θεωρούν ότι ερμήνευσε αυτά τα τραγούδια πολύ καλύτερα από τους τραγουδιστές που τα είχαν αρχικά τραγουδήσει.:up:


ΥΓ: Ο Χατζιδάκις, βέβαια, είχε βγει από τα ρούχα του και για δικά του τραγούδια όπως το "νιάου, νιάου βρε γατούλα" και πολλά άλλα "ελαφρά" τραγούδια που είχε συνθέσει. Είχε πει σε πολλές συνεντεύξεις του πως είχε μετανιώσει που έγραψε τέτοια τραγούδια. Εγώ διαφωνώ με αυτό. Τι πάει να πει "ελαφρό", σοβαρό, έντεχνο ή άτεχνο τραγούδι;; Όλα τα τραγούδια εκφράζουν κάτι. Από τα σκυλοτράγουδα μέχρι τα τραγούδια που ακούμε στην όπερα, όλα εκφράζουν συναισθήματα. Κάθε βέβαια είδος το ακούς σε διαφορετικές στιγμές της μέρας ή και της ζωής σου, αλλά για μένα όλα τα τραγούδια και όλες οι μουσικές είναι τέχνη.Εννοείται βέβαια πως κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του μουσικά γούστα. Το ίδιο και οι μουσικοσυνθέτες, όπως και ο Χατζιδάκις.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
...όλα τα τραγούδια και όλες οι μουσικές είναι τέχνη.
Διαφωνώ. Υπάρχουν και άτεχνοι και άμουσοι και ατάλαντοι που γράφουν τραγούδια και ποιήματα, ή που ζωγραφίζουν. Δεν είναι όλα "τέχνη". Δεν είναι τέχνη το σκυλοτράγουδο που γράφεται μέσα σε πέντε λεπτά και τραγουδιέται από σκυλοτραγουδιστές, ούτε είναι τέχνη το γελοίο ποιηματάκι που κατασκευάζει κάποιος ατάλαντος. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζεται, αλλά δεν θα ονομάσουμε τέχνη το αποτέλεσμα αυτής της ανάγκης του.

Προσθήκη: Δεν είχα δει τα βιντεάκια, αλλά ειδικά η πρώτη Τουρκάλα είναι φρικτή.
 

Oneiro13

New member
Διαφωνώ. Υπάρχουν και άτεχνοι και άμουσοι και ατάλαντοι που γράφουν τραγούδια και ποιήματα, ή που ζωγραφίζουν. Δεν είναι όλα "τέχνη". Δεν είναι τέχνη το σκυλοτράγουδο που γράφεται μέσα σε πέντε λεπτά και τραγουδιέται από σκυλοτραγουδιστές, ούτε είναι τέχνη το γελοίο ποιηματάκι που κατασκευάζει κάποιος ατάλαντος. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζεται, αλλά δεν θα ονομάσουμε τέχνη το αποτέλεσμα αυτής της ανάγκης του.

Καταλαβαίνω τη διαφωνία σας. Όμως κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά γούστα. Επιπλέον, οι γνώμες πάνω στα τραγούδια και της μουσικές είναι και θα είναι πάντα υποκειμενικές. Εννοείται πως αν κάποιος γρατσουνάει μία κιθάρα και το παίζει τραγουδιστής ή συνθέτης πως δεν είναι τίποτα από τα δυο και πως αυτό που κάνει δεν είναι τέχνη. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το Πάμε Χαβάη της Πρωτοψάλτη θα πρέπει να θεωρείται έντεχνο επειδή το τραγούδησε η Πρωτοψάλτη η οποία ανήκει στους έντεχνους τραγουδιστές και οι Μαργαρίτες της Άντζελας θα πρέπει να θεωρούνται "άτεχνες" επειδή η Δημητρίου είναι λαϊκή τραγουδίστρια.:angry:
Το ίδιο ισχύει και για την ποίηση. Υπάρχουν ποιητές διεθνώς αναγνωρισμένοι που εμένα όμως να μη με εκφράζουν ή να μη μου αρέσουν. Θα πρέπει να τους χαρακτηρίσω ατάλαντους;; Η ποίηση ειδικά είναι μία πολύ υποκειμενική τέχνη.

ΥΓ: Και μένα η πρώτη τουρκάλα δε μου άρεσε. Και επειδή την έχω δει και σε ταινίες, ούτε ως ηθοποιός μου άρεσε.:mad:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το Πάμε Χαβάη της Πρωτοψάλτη θα πρέπει να θεωρείται έντεχνο επειδή το τραγούδησε η Πρωτοψάλτη η οποία ανήκει στους έντεχνους τραγουδιστές και οι Μαργαρίτες της Άντζελας θα πρέπει να θεωρούνται "άτεχνες" επειδή η Δημητρίου είναι λαϊκή τραγουδίστρια.:angry:
Δεν ξέρω αν θεωρείται έντεχνο το τραγούδι της Πρωτοψάλτη, ούτε ενδιαφέρομαι να του βάλω ταμπέλα, αλλά η σύγκριση μεταξύ Πρωτοψάλτη και Δημητρίου δεν είναι στο αν είναι λαϊκή ή όχι, αλλά στο ότι η δεύτερη απλώς δεν διαθέτει φωνή.

Τέλος πάντων, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν έχετε την καλοσύνη, μη συνεχίσετε αυτή τη συζήτηση σ' αυτό το νήμα [εννοούσα το άλλο, με τα μεταφράσματα. Εδώ, καλά είστε]. Ιδιαίτερα, μια και δεν έχουν συμφωνήσει οι αιώνες για το θέμα, θα συμφωνήσει τώρα το φόρουμ;
 

SBE

¥
Η διασκευή του τραγουδιού έγινε χωρίς να πάρουν την άδειά του;; Ή κάτι άλλο έγινε;;

Επειδή η Τουρκία τότε δεν είχε νόμους περί προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων ή αν είχε τους εφάρμοζε χαλαρά, ναι, δε ζητήθηκε η άδειά του και κάθε τρεις και λίγο μέχρι που πέθανε όποτε του δινόταν η ευκαιρία, αλλά και όποτε δεν του δινόταν, ανέφερε την Τουρκία σαν παράδειγμα μπανανίας.

Το είχα ακούσει στα τούρκικα από έναν άντρα που το έλεγε σαν γαβ-γαβ και με ενορχήστρωση γαβ- γαβ. Αυτό από μόνο του έφτανε για να σου χαλάσει την όρεξη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η σύγκριση μεταξύ Πρωτοψάλτη και Δημητρίου δεν είναι στο αν είναι λαϊκή ή όχι, αλλά στο ότι η δεύτερη απλώς δεν διαθέτει φωνή.
Να με συμπαθάτε που πετάγομαι, αλλά η Άντζελα έχει τραγουδήσει κάποια από τα εμβληματικότερα ελληνικά λαϊκά τραγούδια, κάπου εκεί στα ογδόνταζ. Και τα τραγούδησε κι όπως έπρεπε, για το είδος (το genre, που λένε κι οι ειδικοί) και το περιεχόμενό τους. Προσωπικά, και παρόλο που δεν ακούω ελληνική λαϊκή μουσική, θα προτιμούσα να άκουγα Άντζελα σε καθεμιά περίπτωση που η εναλλακτική θα ήταν η Πρωτοψάλτη. Αλλά εγώ είμαι γνωστός λούμπεν ακουσματίας...
:p
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το Πάμε Χαβάη της Πρωτοψάλτη θα πρέπει να θεωρείται έντεχνο επειδή το τραγούδησε η Πρωτοψάλτη η οποία ανήκει στους έντεχνους τραγουδιστές και οι Μαργαρίτες της Άντζελας θα πρέπει να θεωρούνται "άτεχνες" επειδή η Δημητρίου είναι λαϊκή τραγουδίστρια.:angry:

Κατά την ταπεινή μου άποψη, το τραγούδι της Πρωτοψάλτη είναι μια εύπεπτη διασκευή του αυθεντικού (It's a pity), και οι στίχοι είναι μια μπούρδα (επιεικώς).

Από εκεί και πέρα, το επιχείρημα που έχω ακούσει να χρησιμοποιούν τελευταίως οι διάφοροι «λαϊκοί» καλλιτέχνες, ότι «γιατί εγώ δεν έχω την ίδια αξία π.χ. με τον Αλκίνοο Ιωαννίδη, επειδή είμαι λαϊκός;» κατά τη γνώμη μου είναι ανόητο. Δεν έχεις την ίδια αξία με τον Αλκίνοο Ιωαννίδη επειδή ο Αλκίνοος Ιωαννίδης γράφει τη μουσική του μόνος του, έχει ταξιδέψει σε διάφορες χώρες για να μάθει τα όργανα που παίζει, και προφανώς έχει κάνει και μαθήματα τραγουδιού, γιατί όλοι χρειάζονται μαθήματα τραγουδιού - μέχρι και η Μαρινέλα (η δασκάλα της διδάσκει στο Εθνικό Ωδείο). Το ότι εσύ πήρες το μικρόφωνο και βγήκες στην πίστα, τραγουδώντας τραγούδια της καψούρας, δε λέει τίποτα. Το ότι δεν ξέρεις να διαβάζεις μουσική, είναι απαράδεκτο - τόσα χρόνια τραγουδάς, τόσα λεφτά έχεις βγάλει, κάτσε και μάθε δυο νότες, δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Σίγουρα είναι θέμα γούστου το τι ακούει ο καθένας, αλλά δεν μπορούμε με αυτό το επιχείρημα να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καλάθι. Κι εμένα δεν μου αρέσει ο Πικάσο, αλλά δεν μπορώ να πω ότι η τέχνη του είναι στην ίδια κατηγορία με τα κοπιπαστωμένα που πουλάει το Αφισόραμα, ούτε να πω ότι έχουν την ίδια αξία.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ζαζ, δεν μίλησα για προσωπικές προτιμήσεις. Κάποιος μπορεί να προτιμά να ακούει και Κώστα Καφάση, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο μακαρίτης διέθετε φωνή. Υπάρχουν και αντικειμενικά κριτήρια σ' αυτά τα πράγματα.
 

Oneiro13

New member
Δεν ξέρω αν θεωρείται έντεχνο το τραγούδι της Πρωτοψάλτη, ούτε ενδιαφέρομαι να του βάλω ταμπέλα, αλλά η σύγκριση μεταξύ Πρωτοψάλτη και Δημητρίου δεν είναι στο αν είναι λαϊκή ή όχι, αλλά στο ότι η δεύτερη απλώς δεν διαθέτει φωνή.

Kαι πάλι, το κατά πόσο η φωνή ενός τραγουδιστή είναι καλή ή όχι είναι κάτι υποκειμενικό.
Π.χ. εμένα δεν με τρελαίνει η Άντζελα ως τραγουδίστρια. Δεν θεωρώ ότι έχει κακή φωνή, αλλά δεν βρίσκω και κάτι το εξαιρετικό στην φωνή της. Για το είδος της (λαϊκό) καλή είναι. Όπως επίσης δεν μου αρέσει καθόλου ο Σταμάτης Γονίδης και ο Βασίλης Καρράς. Θεωρώ ότι δεν έχουν καλή φωνή. Αυτή, βέβαια, είναι η δική μου άποψη γι' αυτούς και είναι καθαρά υποκειμενική. Σίγουρα θα υπάρχει πάρα πολύς κόσμος που θα διαφωνεί μαζί μου και θα ισχυρίζεται πως θα για το είδος των τραγουδιών που ερμηνεύουν η φωνή τους είναι πάρα πολύ καλή, αν όχι εξαιρετική. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.:twit:

Επίσης, ξέρω άτομα που δεν τους αρέσει ο Στράτος Διονυσίου ως τραγουδιστής. Εμένα πάλι μου αρέσει πάρα πολύ. Δεν τους αρέσει η χροιά της φωνής του. Τι πάει να πει αυτό;; Πως ο Διονυσίου είναι ατάλαντος ή άφωνος ή πως τα άτομα αυτά δεν έχουν μουσικό αυτί;; Δεν νομίζω! Απλά είναι θέμα γούστου.
Εμένα π.χ. δεν μου άρεσε ποτέ η Τζένη Βάνου. Καθόλου όμως. Και γι' αυτό το λόγο δεν άκουγα ποτέ τα τραγούδια της. Τώρα τελευταία αρχίζω να τα ακούω που τα ερμηνεύει η Φωτεινή Δάρρα, την οποία βρίσκω εξαιρετική. Έχει υπέροχη φωνή (σύμφωνα με τα δικά μου γούστα)!
Επιπλέον, το γεγονός ότι δεν μου αρέσει ο Καρράς ή ο Γονίδης ή η Άντζελα δε σημαίνει πως συμβαίνει το ίδιο και με τα τραγούδια τους. Υπάρχουν τραγούδια τους που μου αρέσουν πολύ και που πιστεύω πως οι δημιουργοί τους παράγουν τέχνη.

Τώρα γι' αυτό που είπατε πως τα σκυλοτράγουδα δεν είναι τέχνη επειδή γράφονται μέσα σε 5 λεπτά, εγώ διαφωνώ. Είχα ακούσει τον Μίκη Θεοδωράκη να διηγείται σε μία εκπομπή (νομίζω στην εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου στη ΝΕΤ) πώς δημιούργησε κάποια τραγούδια. Ε, λοιπόν, τα περισσότερα από τα τραγούδια του τα δημιούργησε μέσα σε λίγα λεπτά. Είπε ότι αν εκείνη τη στιγμή που έπαιρνε στα χέρια του τους στίχους που θα μελοποιούσε είχε έμπνευση, τότε μέσα σε λίγα λεπτά μπορούσε να συνθέσει τη μουσική. Το ίδιο έκανε και χωρίς στίχους. Και μάλιστα έλεγε πως του ήταν πιο εύκολο να συνθέτει μουσική για τραγούδια των οποίων ο στίχος θα έμπαινε αργότερα.:eek:
Συνεπώς, δεν έχει σημασία ο χρόνος που χρειάζεσαι για να κάνεις κάτι, αλλά το αποτέλεσμα. Μπορεί να προσπαθείς για ώρες, μέρες, μήνες, χρόνια να κάνεις κάτι και να κάνεις στο τέλος μία μπούρδα και να κάνεις κάτι μέσα σε λίγα λεπτά και να είναι ένα αριστούργημα.


Επειδή η Τουρκία τότε δεν είχε νόμους περί προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων ή αν είχε τους εφάρμοζε χαλαρά, ναι, δε ζητήθηκε η άδειά του και κάθε τρεις και λίγο μέχρι που πέθανε όποτε του δινόταν η ευκαιρία, αλλά και όποτε δεν του δινόταν, ανέφερε την Τουρκία σαν παράδειγμα μπανανίας.


Αν είναι έτσι, είχε απόλυτα δίκιο να βγει από τα ρούχα του!:(
 

Oneiro13

New member
Ζαζ, δεν μίλησα για προσωπικές προτιμήσεις. Κάποιος μπορεί να προτιμά να ακούει και Κώστα Καφάση, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο μακαρίτης διέθετε φωνή. Υπάρχουν και αντικειμενικά κριτήρια σ' αυτά τα πράγματα.

Καλά ναι! Αν μιλάμε για τραγουδιστές σαν την Κατερίνα Στικούδη η οποία από είναι αυτό που λένε "Από φωνή, κορμάρα...", συμφωνώ.
Εκεί βλέπεις καθαρά πως η κοπέλα είναι παράφωνη. Μπορεί αν έκανε μαθήματα ορθοφωνίας να είχε μία στρωτή φωνή, αλλά και πάλι όχι κάτι το εξαιρετικό.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Προσοχή, ακολουθεί προσβολή ιερών τεράτων (κυριολεκτικά) :D :twit:
Εμένα π.χ. δεν μου άρεσε ποτέ η Τζένη Βάνου. Καθόλου όμως. Και γι' αυτό το λόγο δεν άκουγα ποτέ τα τραγούδια της. Τώρα τελευταία αρχίζω να τα ακούω που τα ερμηνεύει η Φωτεινή Δάρρα, την οποία βρίσκω εξαιρετική. Έχει υπέροχη φωνή (σύμφωνα με τα δικά μου γούστα)!
Η Φωτεινή Δάρρα είναι παράφωνη. Αντικειμενικά. Η νότα είναι εδώ, και η Φωτεινή Δάρρα είναι στην Εθνική Οδό Αθηνών-Λαμίας και κάνει οτοστόπ. Αν δεν ήταν παντρεμένη με τον Παπαδημητρίου, και δεν την προωθούσε τόσο ξεδιάντροπα, δεν θα ήταν πουθενά.

Είχα ακούσει τον Μίκη Θεοδωράκη να διηγείται σε μία εκπομπή (νομίζω στην εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου στη ΝΕΤ) πώς δημιούργησε κάποια τραγούδια. Ε, λοιπόν, τα περισσότερα από τα τραγούδια του τα δημιούργησε μέσα σε λίγα λεπτά.
Δεν θεωρώ ότι τα τραγούδια του Θεοδωράκη έχουν καμιά ιδιαίτερη καλλιτεχνική αξία (για να το θέσω κομψά :p), αλλά όπως και να 'χει, είναι διαφορετικό να δημιουργεί κανείς σε 5 λεπτά ένα πρωτότυπο καλλιτεχνικό έργο, και διαφορετικό να δημιουργεί σε 5 λεπτά κοπιπαστωμένα τραγούδια, που αν τους βγάλεις το φωνητικό κομμάτι, είναι όλα ίδια και μη αναγνωρίσιμα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το αν έχει φωνή κάποιος ή όχι είναι αντικειμενικό. Το αν μας αρέσει, είναι υποκειμενικό. Όπως μπορούμε μια χαρά να συμφωνήσουμε ότι μια γυναίκα είναι πανέμορφη, αλλά δεν είναι ο τύπος μας. Δεν συζητάμε αυτό, λοιπόν.

Σε κάποιον μπορεί να αρέσει η Βάνου και σε κάποιον όχι, αλλά έχει (ή μάλλον είχε) πολύ καλή φωνή. Ο Στράτος Διονυσίου είχε εξαιρετική φωνή. Το ίδιο και ο Καζαντζίδης. Η φωνή του Γονίδη είναι απλώς μέτρια, αλλά όχι κακή. Η Φωτεινή Δάρρα όχι απλώς έχει κάκιστη φωνή, αλλά κάνει χιλιάδες ανθρώπους που θα ήθελαν να πάνε σε κάποια συναυλία του εξαιρετικού συνθέτη Παπαδημητρίου να το βάζουν στα πόδια. Αν δεν την προωθούσε ο Παπαδημητρίου (για δικούς του λόγους), πιστεύω ότι θα τραγουδούσε σε μαγαζιά Β' κατηγορίας.

Τώρα το να συγκρίνουμε την ευκολία με την οποία μπορεί να συνθέτει ο Θεοδωράκης, λόγω βαθύτατης γνώσης της μουσικής και τεράστιου ταλέντου, με την "ευκολία" των συνθετών σκυλοτράγουδων, που γράφουν επιτυχίες μιας χρήσης, και μάλιστα συγκεκριμένης, μάλλον είναι ιεροσυλία.

Αλλά όπως είπα και παραπάνω, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πώς φαίνεται ο ευγενικός άνθρωπος...:
Η Φωτεινή Δάρρα όχι απλώς έχει κάκιστη φωνή, αλλά κάνει χιλιάδες ανθρώπους που θα ήθελαν να πάνε σε κάποια συναυλία του εξαιρετικού συνθέτη Παπαδημητρίου να το βάζουν στα πόδια. Αν δεν την προωθούσε ο Παπαδημητρίου (για δικούς του λόγους), πιστεύω ότι θα τραγουδούσε σε μαγαζιά Β' κατηγορίας..
Η Φωτεινή Δάρρα είναι παράφωνη. Αντικειμενικά. Η νότα είναι εδώ, και η Φωτεινή Δάρρα είναι στην Εθνική Οδό Αθηνών-Λαμίας και κάνει οτοστόπ. Αν δεν ήταν παντρεμένη με τον Παπαδημητρίου, και δεν την προωθούσε τόσο ξεδιάντροπα, δεν θα ήταν πουθενά.

:D
Edit: Θα μας διαβάζει και το κορίτσι (η Όνειρο, δλδ) και θα λέει, ομαϊγκάντ, πού έπεσα!
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν προλαβαίνω ούτε να σας διαβάσω τώρα, αλλά, επειδή πήρε κάτι το μάτι μου: διάφορα μπορούμε να πούμε για διάφορα έργα του Θεοδωράκη, αλλά το Άξιον Εστί είναι από τα μεγαλύτερα έργα όλων των εποχών. Αντικειμενικά.
 

crystal

Moderator
Επειδή είχα τη δυστυχία να δω τη Δάρρα ζωντανά στο Ηρώδειο τον Σεπτέμβρη, σας λέω με απόλυτη αντικεμενικότητα ότι ήταν πράγματι παράφωνη. Ήταν τόσο χάλια, που με έκανε να αναλογίζομαι τα κρίματά μου και να αναρωτιέμαι πώς θα ήταν σε ντουέτο με τον Κακοφωνίξ τον βάρδο (το απόλυτο όπλο καταστροφής). Όλα αυτά όσο το έπαιζε μεγάλη ντίβα. Όταν τραγούδησε κάποια λαϊκά κομμάτια ήταν μια χαρά, μην σας πω και παραπάνω από καλή. Μόνο που προφανώς της φαίνονται μπαναλ και τα αποφεύγει.
 

SBE

¥
Παρεμπιπτόντως, το ότι γράφει κάποιος μόνος του τα τραγούδια του δε σημαίνει ότι το αποτέλεσμα είναι ποιοτικότερο. Μπορεί να είναι καλός συνθέτης αλλά μετριότατος τραγουδιστής ή το αντίστροφο.

Επίσης, κι εγώ νόμιζα ότι οι χαμηλής περιωπής τραγουδιστές δεν έχουν σπουδάσει μουσική, αλλά νομίζω ότι μάλλον δεν ισχύει αυτό. Γιατί αν μη τι άλλο χρειάζεται από κάποιο σημείο και μετά να συνενοούνται με τους μουσικούς. Και φυσικά η νεότερη γενιά είχε τη δυνατότητα να κανει μαθήματα, άμα ήθελε.

Όσο για τη Δάρρα, τι να σας πω, δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα τις τελευταίες τάσεις στην ελληνική μουσική, αλλά νομίζω ότι είναι μέτρια περίπτωση. Άλλωστε κάθε βδομάδα δολοφονείται η μουσική στα ρηάλιτι. Παλιότερα στους τηελοπτικούς διαγωνισμούς ταλέντων δεν έβγαινε δίσκος στο τέλος της σαιζόν και δεν άκουγες ξανά ποτέ τους ατάλαντους, τώρα ανοίγεις το ραδιόφωνο και ακούς την εκτέλεση στον τοίχο κάθε παλιού κι αγαπημένου άσματος.
 

Oneiro13

New member
Ο Στράτος Διονυσίου είχε εξαιρετική φωνή. Το ίδιο και ο Καζαντζίδης.

Συμφωνώ 1000%!

Η φωνή του Γονίδη είναι απλώς μέτρια, αλλά όχι κακή.

Διαφωνώ 100%!:p
Για μένα, όταν ακούω τον Γονίδη να τραγουδάει είναι σαν να τον ακούω να κλαίει πάνω στο μνήμα.:lol:
Ο δε Καρράς, είναι σαν να τον έχουν βάλει να τραγουδήσει μέσα σ' ένα φλεγόμενο κτήριο και προσπαθεί να πει το τραγούδι και παράλληλα ν' αναπνεύσει μέσα στους καπνούς.:laugh:
Για μένα έχει χάλια φωνή.

Η Φωτεινή Δάρρα όχι απλώς έχει κάκιστη φωνή, αλλά κάνει χιλιάδες ανθρώπους που θα ήθελαν να πάνε σε κάποια συναυλία του εξαιρετικού συνθέτη Παπαδημητρίου να το βάζουν στα πόδια. Αν δεν την προωθούσε ο Παπαδημητρίου (για δικούς του λόγους), πιστεύω ότι θα τραγουδούσε σε μαγαζιά Β' κατηγορίας.

Εδώ διαφωνώ 1000%.
Η κοπέλα έχει εξαιρετική φωνή. Και δεν την βρίσκω καθόλου παράφωνη. Αν και μεταξύ μας, πολλοί τραγουδιστές και μεγάλοι τραγουδιστές μπορεί να χάσουν για λίγο τις νότες του τραγουδιού, κυρίως ένα έχουν για κάποιο λόγο τρακ.
Το ότι έχει καλή φωνή δεν το λέω μόνο εγώ. Το λένε και πολλοί άλλοι. Ακόμα και ο ίδιος ο Θεοδωράκης μετά το τέλος μίας συναυλίας που έγινε προς τιμήν του στην οποία συμμετείχε η Φωτεινή Δάρρα υπό τη συνοδεία της ορχήστρας του Μίκη Θεοδωράκη. Θα μου πείτε ότι μπορεί να είπε καλά λόγια για εκείνη από ευγένεια. ΟΚ! Αλλά είχα ακούσει και την ίδια την κόρη του Θεοδωράκη να μιλάει σε μία εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου και να εκφράζει το παράπονό της ότι πολλοί νέοι τραγουδιστές αρνούνται να ερμηνεύσουν τραγούδια του πατέρα της και ότι οι δισκογραφικές τους έχουν γυρίσει την πλάτη. Είπε όμως πως ευτυχώς υπάρχουν τραγουδιστές που επιθυμούν να τραγουδούν τραγούδια του πατέρα της και ότι είναι τραγουδιστές που και ο ίδιος ο πατέρας της θαυμάζει, όπως ο Κότσιρας, ο Μπάσης, ο Γαϊτάνος, η Ασλανίδου και η Δάρρα. Είπε και κάποιους ακόμα που δεν θυμάμαι.

Συνεπώς, από αυτά βγαίνει το συμπέρασμα πως αυτό που είπατε:

Το αν έχει φωνή κάποιος ή όχι είναι αντικειμενικό.

δεν ισχύει πάντα.

Τώρα το να συγκρίνουμε την ευκολία με την οποία μπορεί να συνθέτει ο Θεοδωράκης, λόγω βαθύτατης γνώσης της μουσικής και τεράστιου ταλέντου, με την "ευκολία" των συνθετών σκυλοτράγουδων, που γράφουν επιτυχίες μιας χρήσης, και μάλιστα συγκεκριμένης, μάλλον είναι ιεροσυλία.

Δεν ήθελα να συγκρίνω αυτά που είπατε, αλλά ήθελα να τονίσω πως ό,τι έχει να κάνει με την τέχνη είναι και θέμα έμπνευσης.
Αν δεν σου έρθει η έμπνευση, εσύ μπορεί να κάθεσαι 10 ώρες πάνω ένα πιάνο και να μην κάνεις τίποτα. Να κάθεσαι και να το κοιτάς.
Επιπλέον, δεν θεωρώ πως επειδή ο Μίκης Θεοδωράκης έχει ένα τόσο σπουδαίο παρελθόν θα πρέπει να θεωρούμε πως μόνο εκείνος έχει το δικαίωμα να εμπνέεται και να συνθέτει μέσα σε λίγα λεπτά, ενώ εάν αυτό το κάνει ένας νέος συνθέτης, όχι απαραίτητα συνθέτης του λαϊκού ρεπερτορίου, τότε ο συνθέτης αυτός θα είναι de facto αποτυχημένος ή ατάλαντος και ότι το έργο του δε θα είναι καλό.

Edit: Θα μας διαβάζει και το κορίτσι (η Όνειρο, δλδ) και θα λέει, ομαϊγκάντ, πού έπεσα!

Μα πώς είναι δυνατόν να πω κάτι τέτοιο από τη στιγμή που εγώ η ίδια λέω πως οι μουσικές προτιμήσεις και τα γούστα ως προς τη φωνή των τραγουδιστών είναι υποκειμενικά;;:p
Εμένα, πάντως, μου αρέσει που διαφωνούμε!:)
Αυτό είναι το αλατοπίπερο της ζωής! Φαντάζεστε πόσο βαρετός θα ήταν ο κόσμος μας εάν συμφωνούσαμε σε όλα;;:sleep:
Καταλαβαίνω ότι εσείς έχετε τα δικά σας μουσικά γούστα, εγώ έχω τα δικά μου και ο καθένας έχει τα δικά του γούστα.
Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό και θεμιτό.:)

το Άξιον Εστί είναι από τα μεγαλύτερα έργα όλων των εποχών. Αντικειμενικά.

Συμφωνώ απολύτως!:)


Παρεμπιπτόντως, το ότι γράφει κάποιος μόνος του τα τραγούδια του δε σημαίνει ότι το αποτέλεσμα είναι ποιοτικότερο. Μπορεί να είναι καλός συνθέτης αλλά μετριότατος τραγουδιστής ή το αντίστροφο.

Πολύ σωστό αυτό!
 
Δεν θεωρώ ότι τα τραγούδια του Θεοδωράκη έχουν καμιά ιδιαίτερη καλλιτεχνική αξία (για να το θέσω κομψά :p)
Αναρωτιέμαι με κάποια δόση τρόμου ποια θα ήταν η άκομψη διατύπωση...
(Συγγνώμη που πετάγομαι από το πουθενά. Δεν ψάχνομαι για καβγά, αλλά δεν μπορούσα και να το αφήσω ασχολίαστο (κι ας μην έχω ιδιαίτερο κόλλημα με τον Θεοδωράκη, κι ας έχω να του σούρω ένα σωρό εκτός πενταγράμμου). Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε λοιπόν, όπως λέει κι η Αλεξάνδρα.)

Πίσω στο «θέμα»:
Διαβάζω τα περί της Δάρρειας παραφωνίας κι έχω μια πολύ έντονη αίσθηση déjà vu. Έχει ξανασυζητηθεί εδώ ή την μπερδεύω με άλλη αιθέρια φωνή;
 
Top