metafrasi banner

cabin fever

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Distress or anxiety caused by prolonged confinement in a small or remote place, as in We've been snowed in for a week and everyone has cabin fever. Originating in the West, this term at first alluded to being penned up in a remote cabin during a long winter but has since been applied more broadly. [Late 1800s]

Ψάχνω για απόδοση που να αφορά το φαινόμενο που παρατηρείται στους επιβάτες των πλοίων, όταν το cabin δεν είναι η καλύβα στο βουνό, αλλά η καμπίνα πλοίου. (Για να πούμε την αλήθεια, εγώ πίστευα ότι αυτό είναι, τώρα έμαθα την πραγματική προέλευση, σύμφωνα με το American Heritage Dictionary.)

Θα μ' ενδιέφερε μια εκλαϊκευμένη απόδοση, επειδή αφορά υπότιτλο και μάλιστα σε Muppets.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νομίζω ότι η κλειστοφοβία μπορεί να είναι μια από τις αιτίες, αλλά το cabin fever είναι σύμπτωμα που μπορεί να το παρουσιάσει και κάποιος που δεν έχει κλειστοφοβία. Είναι κάτι που πάθαιναν, π.χ., οι ναυτικοί των παλιών ιστιοφόρων που έκαναν μήνες για να φτάσουν στον προορισμό τους.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μια ιδέα που έχω για απόδοση για το He's got cabin fever είναι "τον τρέλανε η κλεισούρα".
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μπορείς να μας δώσεις τον διάλογο που αναφέρεται, Αλεξάνδρα;
He's got cabin fever.
Όπως γράφω πιο πάνω, η πρώτη μου ιδέα είναι "τον τρέλανε η κλεισούρα".
 
Παραθέτω δύο προτάσεις όχι απαραίτητα για υπότιτλο ούτε φυσικά για τον συγκεκριμένο υπότιτλο:

Τρελάθηκε κλεισμένος μέσα σε τέσσερις τοίχους
Τον τρέλανε ο εγκλεισμός

Και καταλήγω ότι μάλλον η δική σου απόδοση είναι η πιο κατάλληλη, αφού θες κάτι κατανοητό και εκλαϊκευμένο. :)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Αφού δεν θέλεις τον όρο της ψυχολογίας αλλά κάτι απλό, μήπως σου κάνει ο φόβος / η φοβία της απομόνωσης ή κάτι τέτοιο επεξηγηματικό;

Αλλιώς, να ρωτούσαμε τον Σαρλό:



Εδιτ: τον τρέλανε η κλεισούρα για απλό κι επεξηγηματικό, μ' αρέσει!

Και η πείνα τους τρέλανε και τους δυο στον Χρυσοθήρα, αλλά αυτό είναι άσχετο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όχι την κλειστοφοβία, είναι άλλο πράγμα. Με την κλεισούρα προσπαθούσα να σκεφτώ κάποιο ουσιαστικό, για εύκολη απόδοση, αλλά δεν σκέφτηκα την παρέα με το ρήμα. Μου αρέσουν και οι τέσσερις τοίχοι σε κάποια έκφραση. Εμένα μ' έχει φάει η μούχλα.
 
Top