fellow & member

historia

New member
Γνωρίζει κανείς τη διαφορά fellow και member, όσον αφορά το μέλος μιας επιστημονικής κοινότητας; Μεταφράζονται και τα δύο "μέλος" ή για το πρώτο ισχύει (και ή μόνο) το "εταίρος";
 

nickel

Administrator
Staff member
Γεια, καλωσήρθες.

Το member είναι υπερώνυμο. Όλοι είναι μέλη.
Υπάρχουν associate members, πρόσεδρα μέλη, ordinary members, τακτικά μέλη, fellows, εταίροι. Για περισσότερα, θέλει διάβασμα.


Από Wikipedia:
Learned or professional societies
Fellows are the highest grade of membership of most professional or learned societies (see for example, the Chartered Institute of Arbitrators). Lower grades are referred to as members (who typically share voting rights with the fellows), or associates (who may or may not, depending on whether "associate" status is a form of full membership).

http://en.wikipedia.org/wiki/Fellow#Learned_or_professional_societies
 

nickel

Administrator
Staff member
Να προσθέσω ότι έχουμε και τα αντεπιστέλλοντα μέλη (τιμητικός τίτλος για μέλη που κατοικούν αλλού), corresponding members, και τα επίτιμα μέλη, honorary members.
 
Γνωρίζει κανείς τη διαφορά fellow και member, όσον αφορά το μέλος μιας επιστημονικής κοινότητας;

Πολύ σωστές όλες οι παρατηρήσεις του nickel. Να σημειώσω μόνο ότι fellows έχουν οι επιστημονικές ενώσεις/εταιρείες (societies/associations), όχι οι επιστημονικές κοινότητες (communities).
 
Fellows are elected from the members pool by the members, nearly every year. It reflects status within the respective scientific community. It is the path toward a more substantial award later on. At least in the societies that I know of.
 
Έχω μερικά τέτοια για το St. Antony's College, Oxford:

Dean πρύτανης;
Warden διευθυντής;
Sub-Warden υποδιευθυντής;
associate fellow πρόσεδρος εταίρος; (αυτό το πήρα από τούτο το νήμα)
research fellow(ship) εταίρος ερευνητής;
research assistant βοηθός ερευνητής;
governing body σύγκλητος;
Senior Tutor Ανώτερος Φροντιστής;
tutor for admissions υπεύθυνος επιλογής φοιτητών;
to have rooms in Winchester Road (για εταίρο) έχω δωμάτια; (Τα rooms περιλάμβαναν σίγουρα και γραφείο όπου ο καθηγητής δεχόταν τους φοιτητές για ζητήματά τους, αλλά μήπως περιλάμβαναν μόνο γραφείο και καθόλου κατάλυμα; Η Winchester Road είναι μία από τις οδούς που περιβάλλουν το κολέγιο.)
 
Τα αντεπιστέλλοντα μέλη θα μου θυμίζουν πάντα βιβλία του Ιούλιου Βερν.
 

SBE

¥
Dean πρύτανης;
Αυτός αλλού κοσμήτορας αναφέρεται, γιατί ο πρύτανης είναι του πανεπιστημίου ολόκληρου κι όχι των ομόσπονδων κολλεγίων.

Warden διευθυντής;
Σε άλλα κολλέγια ο warden λέγεται πρόεδρος ή master ή provost (και στο δικό μου που έχουμε πρόεδρο, warden είναι διοικητική υπάλληλος, χωρίς πανεπιστημιακό τίτλο)

Sub-Warden υποδιευθυντής;
Ή ότι υπό- ή αντί- είναι ο πιο πάνω.

governing body σύγκλητος;
Tα κολλέγια δεν έχουν συνήθως σύγκλητο, το πανεπιστήμιο έχει σύγκλητο. Όμως το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης δεν έχει σύγκλητο, έχει συμβούλιο (Council). Θα το έλεγα ΔΣ του κολλεγίου, για να μην μπερδευτούμε.

Senior Tutor Ανώτερος Φροντιστής;

O αρμόδιος για τα ζητήματα των μεταπτυχιακών φοιτητών. ΄Ή όπως το περιγράφει στο Χιουζ:The Senior Tutor's role is to coordinate the college's pastoral care and academic support of its student members. He heads the tutorial team consisting of Tutors, Admissions Tutors and Academic Office staff, and is responsible for ensuring that students receive appropriate support and advice

to have rooms in Winchester Road (για εταίρο) έχω δωμάτια; (Τα rooms περιλάμβαναν σίγουρα και γραφείο όπου ο καθηγητής δεχόταν τους φοιτητές για ζητήματά τους, αλλά μήπως περιλάμβαναν μόνο γραφείο και καθόλου κατάλυμα; Η Winchester Road είναι μία από τις οδούς που περιβάλλουν το κολέγιο.)
Εγώ θα το καταλάβαινα κατάλυμα κι όχι γραφείο. Αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Ξέρω ότι δεν βρήκα λύσεις, ελπίζω να βοήθησα όμως.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να προτείνω:

research fellow = ερευνητής (εδώ)
research assistant = βοηθός ερευνητής
senior tutor = ανώτερος επόπτης σπουδών
tutor for admissions = υπεύθυνος εγγραφών
 

nickel

Administrator
Staff member
Επίσης το have rooms συνήθως σημαίνει ότι νοικιάζει διαμέρισμα. Αλλιώς αναφέρεται στο γραφείο του. Όχι πάντως το πανεπιστημιακό γραφείο και διαμέρισμα διαμονής μαζί.
 
Σας ευχαριστώ όλους/ες.
SBE και Νίκελ, ο λόγος που μίλησα για γραφείο είναι ότι στην αφήγηση λέει ότι ένας άρτι αφιχθείς υποψήφιος διδάκτορας επισκέφτηκε τον καθηγητή in his rooms για να συζητήσουν ποιο θα μπορούσε να είναι το αντικείμενο της διατριβής του. Τότε, εκείνος του είπε ότι είχαν αποθέσει προ ολίγου πάνω στο γραφείο του (office) κάτι κούτες με έγγραφα από ένα αρχείο μεγάλου οργανισμού, και του είπε, "για ρίξτε μια ματιά, μπορεί να σας ενδιαφέρει". Δηλ. συζήτηση και χώρο γραφείου μου θυμίζουν αυτά, παρά επίσκεψη σε διαμέρισμα.
Επίσης, ένας άλλος καθηγητής, που έγινε και φίλος του, είχε κι αυτός rooms επί χρόνια δίπλα στον περί ου. Και αναρωτήθηκα: οι καθηγητές και εταίροι αυτοί τους παραχωρούνται διαμερίσματα όπου ζουν επί χρόνια δίπλα στο κολέγιο; Μπορεί ναι, γιατί όχι; Απλά δεν έχω ιδέα, και αναρωτήθηκα, σε συνδυασμό βέβαια και με το σκηνικό της αποπάνω παραγράφου.

Edit: Ζητώ συγνώμη, διόρθωσα το desk σε office.
 

SBE

¥
Γενικά όλοι οι πανεπιστημιακοί του κολλεγίου έχουν διαμέρισμα σε κατοικία του κολλεγίου καθώς και σίτιση και υποχρέωση να εμφανίζονται στις κοινωνικές εκδηλώσεις του κολλεγίου* (π.χ. να πηγαίνουν για φαγητό στην τραπεζαρία χ φορές το μήνα). Αν αποφασίσεις ότι δεν θέλεις να μείνεις εκεί, συνήθως σου δίνουν μια μικρή επιδότηση ενοικίου. Μην ξεχνάμε ότι τα κολλέγια ήταν κάποτε μοναστήρια, και πιο πρόσφατα οι πανεπιστημιακοί δεν μπορούσαν να παντρευτούν και να κρατήσουν τη θέση τους (με εξαίρεση τον πρόεδρο). Θυμάμαι μια ιστορία που μου λέγανε για έναν του 19ου αιώνα που έκανε μηχανορραφίες για να εκλεγεί πρόεδρος γιατί ήθελε να παντρευτεί την εκλεκτή της καρδιάς του- εννοείται ότι η σχέση ήταν μυστική.
 
Α, μάλιστα, κατάλαβα.
Δηλ. παλιά όλοι οι πανεπιστημιακοί έμεναν άγαμοι; ή πάλι παραχωρούσαν τη θέση τους σε άλλους, αγάμους;
 
Αν είναι μέχρι το 1850 περίπου, το καταλαβαίνω. Για μετά μου έκανε εντύπωση.
 

SBE

¥
To πανεπιστήμιο είναι και σύζυγος και εραστής, όπως θα έλεγαν όλες σχεδόν οι καθηγήτριες πανεπιστημίου που έχω γνωρίσει. Απλά αυτά τα πανεπιστήμια το είχαν και κανονισμό κάποτε. Όχι πως έχει αλλάξει πολύ η κατάσταση.

Από την άλλη το κολλέγιο σου προσφέρει στέγη, τροφή, κάποιον να σου καθαρίζει και να σου σιδερώνει, επαγγελματική καταξίωση, κοινωνική ζωή υψηλού επιπέδου κλπ, που σημαίνει ότι η επαγγελματική πρόοδος είναι ευκολότερη. 'Οπότε δεν μένουν και πολλά κίνητρα για να θες να παντρευτείς. Για όσα απομένουν υπάρχουν εναλλακτικές προτάσεις, όπως η πρόταση του Κρικ, από το 1961, η οποία βεβαίως τη σήμερον ακούγεται λίγο παλιομοδίτικη και χοντροκομμένη, αλλά είναι μέσα στο πνεύμα της παροχής υπηρεσιών από το κολλέγιο.

In 1961 Crick resigned as a fellow of Churchill College, Cambridge, when it proposed to build a chapel.
When Sir Winston Churchill wrote to him pointing out that "none need enter [the chapel] unless they wish", Crick replied that on those grounds, the college should build a brothel, and enclosed a cheque for 10 guineas.
"My hope is that eventually it will be possible to build permanent accommodation within the college, to house a carefully chosen selection of young ladies in the charge of a suitable Madam who, once the institution has become traditional, will doubtless be provided, without offence, with dining rights at the High Table," he wrote.
 

SBE

¥
Αν είναι μέχρι το 1850 περίπου, το καταλαβαίνω. Για μετά μου έκανε εντύπωση.

Σε μερικά κολλέγια ήταν και πιο αργά, μέχρι αρχές 20ού αιώνα.
 

nickel

Administrator
Staff member
:) Σαν τον Κρικ σκέφτομαι κι εγώ. Σχολιάζοντας προχτές την τραγική αυτοκτονία του Άαρον Σουόρτς, δεν είπα: «Χάθηκε να βρεθεί κανένας πνευματικός να του μιλήσει;» Είπα: «Χάθηκε να βρεθεί καμιά ωραία κοπελιά να του αλαφρύνει τις σκοτούρες;»
 
Top