metafrasi banner

Captain and Tennille

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ήταν ένα ποπ ντουέτο της δεκαετίας του '70. Στο δικό μου κείμενο όμως αναφέρεται ως λογοπαίγνιο. Μια παρέα ετοιμάζεται να παίξει μπάλα και ο ένας λέει:
We must pick captains.
Ο αστείος της παρέας απαντάει χιουμοριστικά:
And then, Tennilles.

Προσπαθώ να σκεφτώ κάποιο λογοπαίγνιο που να περιέχει τη λέξη αρχηγός, αλλά ματαίως. Πολύ γνωστά βιβλία ή ταινίες με τη λέξη "αρχηγός" στον τίτλο δεν υπάρχουν. Παροιμία με τη λέξη αρχηγός μόνο μία βρήκα: "Αρχηγού παρόντος, πάσα αρχή παυσάτω."

Το κακό είναι ότι η ατάκα ακολουθείται από γέλια, οπότε πρέπει να είναι κάτι αστείο.
 
Μπορείς να παίξεις με το Σταρ Τρεκ, αφού ο Κάπτεν Κερκ είναι πασίγνωστος νομίζω. Αυτό βέβαια θα είχε ως προϋπόθεση να κρατήσεις τη λέξη κάπτεν στη μετάφρασή σου.

Το μόνο γνωστό που σκέφτομαι με τη λέξη αρχηγός είναι Ο Αγώνας των Αρχηγών στο Αστερίξ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το πρόβλημα είναι ότι στα ελληνικά δεν λέμε "κάπτεν" τους αρχηγούς των ομάδων.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν όμως υποθέσουμε ότι το τσιφ είναι κατανοητό για τον αρχηγό μιας ομάδας, τότε να δοκίμαζες ένα λογοπαίγνιο μ' αυτό;
-Να δούμε και ποιοι θα 'ναι τσιφ.
-Και μετά, τσαφ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πρέπει να είναι αρχηγός; Δεν κάνει κάτι σαν:

--Να βάλουμε πόδια.
--Δεν φτάνουν τα δικά μας;
 
Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν λογοπαίγνιο με τον Στέφανο Στρατηγό. Απορρίφθηκε λόγω ληξιπρόθεσμης αναγνωρισιμότητας. Το δεύτερο ήταν να εμπνευστώ από τον Αστερίξ, στα ίχνη του Αζιμούθιου, μια που είμαι άμοιρος σταρτρεκικής παιδείας. Δεν βρέθηκε η έμπνευση. Το τρίτο ήταν να παραδεχτώ την ήττα μου και, ξεχνώντας τα (εικαζόμενα) συμφραζόμενα της Αλεξάνδρας, να αναρωτηθώ: ποια θα ήταν σήμερα, γενικώς και αορίστως, μια αναγνωρίσιμη ατάκα μετά το "Πρέπει να διαλέξουμε αρχηγούς"; Απάντηση: "Εμ τι; Αναρχικοί είμαστε;".
 

cougr

¥
Πρέπει να διαλέξουμε αρχηγό.......και τους ατάκτους του.
 
Σε εντελώς άλλο στιλ (όποτε βρούμε τα δύσκολα, το ρίχνουμε στις ομοιοκαταληξίες):
- Πρέπει να διαλέξουμε αρχηγούς.
- ... βαρβάτους και ομορφονιούς.
 

nickel

Administrator
Staff member
όποτε βρούμε τα δύσκολα, το ρίχνουμε στις ομοιοκαταληξίες:

Ή στις βωμολοχίες:

- Πρέπει να διαλέξουμε αρχηγούς.
- Και τι πρέπει να έχει κάθε αρχη....γός;
 
Νίκελ, αν το δικό σου είναι βωμολοχία, το "βαρβάτους και γαμησερούς" τι είναι;
 
Χωρίς να θεωρώ εμπνευσμένη την πρότασή μου, απλώς να διευκρινίσω στην Αλεξάνδρα που μάλλον δεν το ξέρει ότι στην αθλητική δημοσιογραφική ή μη λίνγκο το κάπτεν είναι πολύ γνωστή λέξη που χρησιμοποιείται για τον αρχηγό μιας ομάδας. Επομένως θα ήταν αναγνωρίσιμο αν το ταίριαζες καλά. :)

Εδώ δες στην τρίτη παράγραφο για παράδειγμα: http://akadimies.gr/site/article.php?aid=2503&cid=19
 

nickel

Administrator
Staff member
Οπότε μια εκδοχή είναι:

- Πρέπει να διαλέξουμε κάπτενς.
- Ναι, ναι. Και αρχηγούς.

(Ο δεύτερος δεν είναι... της πιάτσας.)
:)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και μια άλλη:

- Πρέπει να διαλέξουμε κάπτενς.
- Ναι. Καπεταναίους και μούτσους.
 
Το πρόβλημα είναι ότι στα ελληνικά δεν λέμε "κάπτεν" τους αρχηγούς των ομάδων.

Επειγόντως ταχύρρυθμο πρόγραμμα ανάγνωσης αθλητικού τύπου. Επειγόντως, λέω. :lol:
 
Last edited:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, βρε παιδιά, ξέρω τι λένε οι αθλητικές εφημερίδες. Εδώ μιλάμε για μια παρέα που παίζει στο γήπεδο στην παιδική χαρά της γειτονιάς, όχι για αθλητικογράφους.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
--Να διαλέξουμε αρχηγό...
--Να φωνάξουμε την Αργυρώ.

Τι ηλικία είναι οι παίκτες;
 
25χρονοι=διαβάζουν τουλάχιστον 10 χρόνια αθλητικές εφημερίδες, ακούνε και βλέπουν εκπομπές, βλέπουν ποδόσφαιρο.

Χαλαρά λένε τότε και κάπτεν και πολλά άλλα παρόμοια, Αλεξάνδρα... As you wish, όμως.
 
Top