Κοψίδια και τσιμπολογήματα

nickel

Administrator
Staff member
Τον τίτλο τον εμπνεύστηκα από τα sound bites, τις σύντομες δηλώσεις των πολιτικών ή τα αποσπάσματα από μια ομιλία ή μια συνέντευξη που χρησιμοποιούν τα ΜΜΕ για να καλύψουν τις ανάγκες της ενημέρωσης. Τα αποσπάσματα αυτά, όσο ζουμερά κι αν είναι, δεν μπορούν να σου δώσουν την εικόνα ή την απόλαυση ολόκληρου του εδέσματος (ή την απόλυτη βαρεμάρα που θα μπορούσε να προκαλέσει, ενδεχομένως, με την κοινοτοπία του). Πάντως, από τα παλιά έχω ταυτίσει τα sound bites με τα κοψίδια και την εικόνα πασχαλινού αρνιού στη σούβλα, όπου στέκεσαι παραδίπλα και τσιμπολογάς. Από αυτά τα κοψίδια δεν απέχει πολύ η φιλοσοφία των αποφθεγματικών tweets, που επιδιώκουν να συνοψίσουν σοφές σκέψεις και ευφυολογήματα σε λιγότερο από 140 χαρακτήρες.

Συχνά πέφτω επάνω σε πολύ διασκεδαστικά tweets αλλά και σε προτάσεις μέσα σε μεγαλύτερα κείμενα που έχουν μια αξιοσημείωτη αυτοτέλεια. Επειδή εγώ τουλάχιστον νιώθω την επιθυμία να τα μοιραστώ μαζί σας, ξεκινάω αυτό το νήμα και ελπίζω ότι θα το πλουτίζει και η συμμετοχή σας. Άλλωστε, ένα ευφυολόγημα μπορεί να παραπέμπει στο τίποτα (εδώ σκεφτόμουν τον εκπρόσωπο του Λαϊκού Ορθόδοξου Συναγερμού), αλλά μπορεί να παραπέμπει και σε κάποιο γενικότερα ενδιαφέρον κείμενο. Ας τσιμπολογήσουμε λοιπόν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και για φαντάσου Μέρκελ και Σαρκοζί να ακούσουν σήμερα τη φωνή του ελληνικού λαού και να αποσύρουν την τρόικα από την πατρίδα μας...Θα βγούμε στους δρόμους για γλέντι ή για πλιάτσικο;
(tweet στο protagon.gr, 9/10/2011)

Δηλαδή εκεί που διαφωνεί ο Βαρουφάκης με τον Στουρνάρα, θα μπεί στη συζήτηση και ο κύριος Παναγιώτης ο εβγατζής επειδή ο Καστανίδης πιστεύει ότι χωρίς τη γνώμη του δεν προχωράμε.
Από άρθρο του Ανδρέα Πετρουλάκη στο protagon.gr για το δημοψήφισμα, 9/10/2011
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από μηχανής θεό έστειλε ο ΓΑΠ τον Μπένι να σώσει την παράσταση στο παρά πέντε, αλλάζοντας τη ροή του δράματος. Ομως το μεγάλο Ι. Βάρος του ανδρός, σε συνδυασμό με το πρόχειρο της ιδιοκατασκευής, αποδείχτηκε μοιραίο. Γκρεμίστηκε ο γερανός επί σκηνής και έπεσε πάνω στα κεφάλια ηθοποιών και θεατών ο θεός.

Ο εκ Ξάνθης 8

Από τον Διόδωρο του σημερινού Βήματος.

(Το Ι.Βάρος νομίζω ότι θα ήθελε να πει Ειδικό Βάρος, αλλά έτσι είναι γραμμένο στην εφημερίδα. Εννοεί κάτι άλλο μήπως;)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μια στα κάγκελα, μια στα κεραμίδια οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ... Αυτοί δεν είναι βουλευτές, δεκαοχτούρες είναι. Εκείνο το αεροβόλο πού να το έχω;

Tweet από τον άγνωστό μου GeroGriniaris.
 
Και ο Καντάφι κρύβεται, αλλά τουλάχιστον βγάζει καμιά ανακοίνωση πότε-πότε
(Σχόλιο για την "εξαφάνιση" του ΓΑΠ, κάπου το είδα)
 

rogne

¥
Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό πληροί τα κριτήρια του νήματος, είναι μάλλον ορίτζιναλ sound bite. Σε σκέψεις πάντως σε βάζει...

 

nickel

Administrator
Staff member
Κρατούσες το αγαπημένο σου βιβλίο στο χέρι και ήρθες απ΄τη γειτονιά σου να το δωρίσεις σ΄έναν άγνωστο που περνάει τα ζόρια του σε μια φυλακή ή στο νοσοκομείο [...] Μια στιγμή ο Γιάννης έρχεται και μου λέει στ' αυτί: "Κάτι τέτοια με κάνουν να σκέφτομαι πως δεν είμαστε και πολύ μαλάκες τελικά..."
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=9318
 

chris

¥
Auguste Corteau
Μα είναι επόμενο να αυξάνεται η φοροδιαφυγή κάθε χρόνο - αφού ο χρόνος είναι ο μεγαλύτερος γιατρός.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Banking is an old game called "What can I get away with".
Making Money, Terry Pratchett

Making Money is and isn't fantasy, because money itself is a major fantasy in the "real" world. We've agreed that these numbers of conceptual things like dollars have a value.
Terry Pratchett on Making Money and making money, I'd say.
 

chris

¥
Παραδεχθείτε το, δεν θα ήταν τρέλα να έβγαιναν τώρα και οι αγρότες με τα τρακτέρ στην εθνική; Θα έφευγε η τρόικα για να έρθει το ΝΑΤΟ...

protagon.gr
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω αν ταιριάζει με το πνεύμα του νήματος αλλά επειδή στο πρώτο ποστ ο νίκελ μιλάει για tweeter, ορίστε και η λογοτεχνία του.

http://bonsaistoriesflashfiction.wo...-μάιμπεργκ-florian-meimberg-31-ἐλάχιστες-ἱστ/

Απ' όπου αποσπώ το τελευταίο, που είναι και επίκαιρο:

Με έναν Macintosh υπομάλης αποβιβάστηκε απ' τη χρονομηχανή. "Ώρα για κάτι επαναστατικό!" σκέφτηκε ο νεαρός Στηβ Τζομπς. Ήταν στα 1983.

Φλόριαν Μάιμπεργκ, μτφ. Έλενα Σταγκουράκη
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν ξέρω αν ταιριάζει με το πνεύμα του νήματος αλλά επειδή στο πρώτο ποστ ο νίκελ μιλάει για tweeter, ορίστε και η λογοτεχνία του.

http://bonsaistoriesflashfiction.wordpress.com/2010/10/15/%cf%86%ce%bb%cf%8c%cf%81%ce%b9%ce%b1%ce%bd-%ce%bc%ce%ac%ce%b9%ce%bc%cf%80%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%ba-florian-meimberg-31-%e1%bc%90%ce%bb%ce%ac%cf%87%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b5%cf%82-%e1%bc%b1%cf%83%cf%84/

Τώρα ξέρεις ότι μας κάνεις ζημιά, εντάξει;

--«Αν δεν προσέχει ο γιος μας, δεν θα τον κάνει κανένας παρέα.»
--«Είναι πολύ αργά, Εύα», είπε ο Αδάμ.

--Επιτέλους, ήρθε ο μεταφραστής; Άντε λοιπόν, κουνηθείτε: Γεννηθήτω φως!

--Πού γίνεται το τουρνουά ερασιτεχνικής πόκας;
--Απέναντι, στη σπηλιά με το ζωγραφισμένο μαμούθ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ελάτε, το iΟS 5 είναι διαθέσιμο από την Apple. Αν δεν καταλαβαίνετε τι είναι αυτό, τότε είστε υγιείς.
protagon.gr

(ταυτίστηκα :D)
 

nickel

Administrator
Staff member
Εάν προχωρήσουμε στην υποτίμηση, τότε θα εξατμισθεί εντελώς η πίεση για τον εκσυγχρονισμό.

Φράση-κλειδί σε δήλωση Έλληνα υπουργού των οικονομικών στον Γερμανό ομότιμό του κ. Σόιμπλε, κατά δήλωση Σόιμπλε:
«Του είπα, αν θα έπρεπε να σκεφτούν όντως την επάνοδο στη δραχμή, έτσι ώστε μέσω της υποτίμησης του νομίσματος να μπορέσουν να βελτιώσουν την ανταγωνιστικότητα της ελληνικής οικονομίας. Η απάντησή του ήταν ένα κατηγορηματικό ''όχι". ''Εχουμε αποφασίσει να μείνουμε πάση θυσία στην ευρωζώνη. Εάν προχωρήσουμε στην υποτίμηση, τότε θα εξατμισθεί εντελώς η πίεση για τον εκσυγχρονισμό. Ετσι θα χάσουμε τα πάντα"» είπε ο κ. Σόιμπλε.
http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=424974
 
Σφάλισέ την κιόλας, μην μπουν τα λεξιλογικά δαιμόνια και σου πάρουν τα μυαλά.
 

daeman

Administrator
Staff member
Όπως τονίζουν οι αναλυτές της Alpha bank «Ας μην λησμονούμε ότι οι τράπεζες δεν ευθύνονται για την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί και που οφείλεται αποκλειστικά στην κακοδιαχείριση των δημόσιων οικονομικών. Συνεπώς, μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες δημοσιονομικής προσαρμογής, οι τράπεζες είναι έτοιμες να στηρίξουν και πάλι χρηματοδοτικά τις επιχειρήσεις και τα νοικοκυριά και να συμβάλουν στην υλοποίηση των επενδυτικών τους σχεδίων, με χρηστή ταυτόχρονα διαχείριση των αποταμιεύσεών τους.»

http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=317837

Ω, μα τι καλοί που είστε! Παλαιόθεν φροντίζετε να μας στηρίζετε, πάντοτε αφιλοκερδώς και ανιδιοτελώς, νομίμως και ηθικώς, εμάς τους αχάριστους, χρηστοί.
Πόση καλοσύνη γύρω μου κι εντός, από του παντός τη μεγαλοσύνη...


Δεν θέλουν "κούρεμα", λένε. Σφάξιμο θέλουν, λέμε.
 
Top