metafrasi banner

Underground Railroad = Υπόγειος Σιδηρόδρομος (δίκτυο αποδράσεων των μαύρων σκλάβων του Αμερικανικού Νότου)

Σύμφωνα με τη Wiki:
The Underground Railroad was an informal network of secret routes and safe houses used by 19th-century black slaves in the United States to escape to free states and Canada with the aid of abolitionists and allies who were sympathetic to their cause.[2] The term is also applied to the abolitionists, both black and white, free and enslaved, who aided the fugitives. The escape network was not literally underground nor a railroad. It was figuratively "underground" in the sense of being an underground resistance. It was known as a "railroad" by way of the use of rail terminology in the code.

Παραθέτω και την πρόταση του βιβλίου μου: The Big Dipper guided American slaves to freedom as they journeyed on the Underground Railroad.

Υπάρχει όρος γι' αυτό;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Θα αξιοποιούσα το escape network και θα έλεγα «στο δίκτυο αποδράσεων που είχε ονομαστεί “υπόγειος σιδηρόδρομος”».
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, αλλά αν στην πρόταση που έχει η Παρασκευή γράψει σκέτο «υπόγειος σιδηρόδρομος», πόσοι θα καταλάβουν ότι είναι κωδικό όνομα και ότι δεν είναι ούτε «υπόγειος» ούτε «σιδηρόδρομος»;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όσοι ξέρουν ότι εκείνη την εποχή το δίκτυο απελευθέρωσης των δούλων ονομαζόταν «Υπόγειος σιδηρόδρομος». Δεν σημαίνει ότι διαφωνώ με την πρότασή σου να εμπλουτιστεί το κείμενο (αν και θα προτιμούσα μια μικρή υποσημειωσούλα, αν είναι εφικτό), αλλά από μία και μόνο πρόταση (The Big Dipper guided American slaves to freedom as they journeyed on the Underground Railroad) δεν μπορώ να το συμπεράνω αυτό.

Θέλω να πω, στον καθένα θα πρέπει να φανεί κάπως παράξενο να οδηγεί η Μεγάλη Άρκτος τους σκλάβους στο μετρό...
 
Θέλω να πω, στον καθένα θα πρέπει να φανεί κάπως παράξενο να οδηγεί η Μεγάλη Άρκτος τους σκλάβους στο μετρό...
Αυτό με παραξένεψε και μένα. Πάντως, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μάλλον θα κάνω υποσημείωση.
 
Top