metafrasi banner

go the extra mile

Καλημέρα σε όλους!!!

Σήμερα πρέπει να κάνω αυτό που λέει ο ιδιωματισμός για να τα προλάβω όλα. Δηλαδή να καταβάλω μια παραπάνω προσπάθεια, να προσπαθήσω πιο σκληρά.

Εσείς πώς θα το λέγατε;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νομίζω ότι δεν σημαίνει ακριβώς προσπαθώ πιο σκληρά, αλλά κάνω παραπάνω από αυτό που χρειάζεται για να ικανοποιήσω κάποιον ή να πετύχω το στόχο μου, παρόλο που δεν χρειάζεται.

If someone is prepared to go the extra mile, they will do everything they can to help or to make something succeed, going beyond their duty what could be expected of them .
http://www.usingenglish.com/reference/idioms/go+the+extra+mile.html

Εδώ λέει ότι η φράση προέρχεται από τη Βίβλο:
Go the extra mile
KJV, Matthew 5:41 - And whosoever shall compel thee to go a mile, go with him twain.

Ανάλογα με την περίπτωση, θα έλεγα: τα δίνω όλα, κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου κι ακόμα παραπάνω.
 
Πιο σκληρά απ' ό,τι συνήθως εννοούσα. :)

Στρώνω τον ποπό μου κάτω δηλαδή; Όχι ακριβώς θα έλεγα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καὶ ὅστις σε ἀγγαρεύσει μίλιον ἕν ὕπαγε μετ' αὐτοῦ δύο.

Μάλιστα.
Κάνω το κάτι παραπάνω.
(Είμαι λιγότερο μαξιμαλιστής από την προλαλήσασα.)
 
Go the extra mile

Καλησπέρα! Πώς θα αποδίδατε τη φράση go the extra mile όταν αναφέρεται στο προσωπικό εταιρείας ταχυμεταφορών; Ξέρετε, σε εταιρικό κείμενο που λέει τι καλό που είναι το προσωπικό μας που καταβάλλει υπερπροσπάθεια. Το κείμενο έχει διάφορα τέτοια λογοπαίχνια, πχ. επιλέγουν ως όνομα στρατηγικής βελτίωσης αποδόσεων το "We Deliver!" (παίζοντας με τις έννοιες της παράδοσης και της καλής εκτέλεσης των καθηκόντων). Έτσι και στην περίπτωση αυτή, το extra mile παίζει με τις έννοιες της υπερπροσπάθειας αλλά και της χιλιομετρικής απόστασης των ταχυδρομικών υπηρεσιών. Το αποδίδουμε ή το πνίγουμε; Ευχαριστώ!
 
Δεν σου λέω να το βάλεις, αλλά έτσι για το λογοπαίγνιο και μόνο: Το προσωπικό μας διανύει ταχύτατα την απόσταση από το καλό στο άριστο ή Το προσωπικό μας τρέχει με χίλια προς την εξαιρετική ποιότητα υπηρεσιών.
 
Πρώτες ιδέες:
Κάνουμε το παραπάνω
Πάμε πιο μακριά
Μηδενίζουμε τις αποστάσεις
Ολοταχώς στον στόχο
 
Γιατί αν δεν το κάνεις, κάποιος μοδεράτορας will go the extra mile για να ψάξει να σου βρει το νήμα όπου έχει ξανασυζητηθεί...:twit::clap:
 

Zazula

Administrator
Staff member
...φροντίζουμε οι αποστολές σας να είναι πάντα σε σωστό δρόμο...
 
Top