βαρέα ένσημα

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πώς θα τα λέγατε; Η μόνη μου σκέψη ως τώρα είναι να χρησιμοποιήσω κανένα special stamps, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Αν προσθέταμε κανένα heavy physical work μπροστά; Έψαξα και τον ιστότοπο της ΕΕ αλλά δε βρήκα κάτι.
 

Geysser

New member
Λίγο ψάξιμο στον Γούγλη και το μόνο αντίστοιχο που βρήκα είναι τα National Insurance Stamps, ή αλλέως Insurance Contribution Certificates (για Αγγλία) , αλλά πρόκειται για σύστημα που δεν ισχύει πια. Σήμερα ισχύει το Voluntary National Insurance Contribution σύστημα. Όσο για τα βαρέα, η διάκριση φαίνεται να είναι τυπικά ΕΛληνικό φαινόμενο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ευχαριστώ και τους δύο, και Geysser, καλώς ήρθες!
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλωσόρισμα κι από μένα.

Η δική μου πρόταση:
national insurance stamps for hazardous occupations
 

Geysser

New member
Καλωσόρισμα κι από μένα.

Η δική μου πρόταση:
national insurance stamps for hazardous occupations

Ευχαριστώ και πάλι! Και συμφωνώ.
Μια μικρή λεπτομέρεια όμως: στην Ελλάδα, η ασφάλιση δεν είναι εθνική, αλλά εξαρτάται και από το Ταμείο (και τα'χουμε πολλά τα ρημάδια!). Δηλαδή το "National" δεν αποδίδει την ελληνική πραγματικότητα. Δεν θα πρέπει να καθοριστεί λοιπόν και το ταμείο στο οποίο αναφέρονται τα ένσημα; Κι αν ναι, δεν καταλήγουμε σε μετάφραση-σπαγγέτι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Κι αν ναι, δεν καταλήγουμε σε μετάφραση-σπαγγέτι;
Αντιθέτως, κόβουμε την πρώτη λέξη και χαμηλώνουμε τον δείκτη μπλαμπλά. :)
insurance stamps for hazardous occupations
 

Geysser

New member
Αντιθέτως, κόβουμε την πρώτη λέξη και χαμηλώνουμε τον δείκτη μπλαμπλά. :)
insurance stamps for hazardous occupations

Κάπου εκεί θα κατέληγα κι εγώ αλλά ήθελα επιβεβαίωση από τους master!:D
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν είναι καλύτερο το social security stamps for hazardous occupations;
 

nickel

Administrator
Staff member
Τώρα που κόψαμε το national, προτιμώ το δικό σου.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είναι μια από τις λίγες φορές πάντως που ο δείκτης μπλαμπλα είναι αντίστροφος: μόλις 0,25 :D
 

Geysser

New member
Είναι μια από τις λίγες φορές πάντως που ο δείκτης μπλαμπλα είναι αντίστροφος: μόλις 0,25 :D

Και κάποιος ας διατυπώσει μαθηματικώς σε μένα τον πρωτάρη τον Δείκτη ΜπλαΜπλα (καθώς και το tag για offtopic)...
 
Top