metafrasi banner

rolling of drums

Earion

Moderator
Staff member
The rolling drums, giant banners and flaming torches of Nuremberg rallies...

Πώς περιγράφεται αυτό το βρρρρουμ των τυμπάνων;

Το μόνο που μου έρχεται στο νου είναι ότι κροταλίζουν...

Οι κροταλισμοί των τυμπάνων, τα γιγαντιαία λάβαρα και οι φλεγόμενες δάδες των ναζιστικών συνεδρίων της Νυρεμβέργης...

Στέκεται;
 
Last edited:

Zazula

Administrator
Staff member
Υπάρχει και η τυμπανοκρουσία (στην κυριολεκτική χρήση), όχι;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το ταραταζούμ νομίζω έχει πιο περιορισμένο εύρος επιπέδων ύφους σε σχέση με τα υπόλοιπα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο αχός των τυμπάνων (ιδίως αν ακούγεται από πιο μακριά);
 

nickel

Administrator
Staff member
Συγγνώμη που πέταξα χύμα το ταρατατζούμ· ήταν για άλλες χρήσεις.
Προσθήκη: Ο (ρυθμικός) ήχος των τυμπάνων.
 

Zazula

Administrator
Staff member
The rolling drums, giant banners and flaming torches of Nuremberg rallies...

Τα τύμπανα που κροτούσαν, τα γιγαντιαία λάβαρα και οι φλεγόμενες δάδες των ναζιστικών συνεδρίων της Νυρεμβέργης...
 

daeman

Administrator
Staff member
Εκτός αν ο γράφων εννοεί το drum roll, το ρολάρισμα, που δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό στη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά το προσθέτω καλού κακού:

A drum roll (or roll for short) is a technique the percussionist employs to produce a sustained sound on a percussion instrument. Rolls are used by composers to sustain the sound and create other effects, the most common of which is using a roll to build anticipation.

 

Earion

Moderator
Staff member
Δαεμάνε, αυτό ακριβώς έψαχνα, το ρολάρισμα, όπως λες. Αυτό είναι που μου ανακάλεσε στη μνήμη τις γνωστές εικόνες από ατελείωτους ποταμούς ανθρώπινης σάρκας που κινείται υπακούοντας στη σκηνοθεσία της μάζας. Μόνο που διστάζω να το προσθέσω στα υπόλοιπα:
το ρολάρισμα των τυμπάνων, τα γιγαντιαία λάβαρα και οι φλεγόμενες δάδες δεν μου στέκεται καλά ως επίπεδο ύφους. Τελικά μου φαίνεται θα καταφύγω σε κάτι πεζότερο: οι τυμπανοκρουσίες [του Ζάζουλα], τα γιγαντιαία λάβαρα ...

Σας ευχαριστώ όλους.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ίσως τότε κάποια παρομοίωση του τύπου: "Ο βροντερός κυματισμός των τυμπάνων";
 

nickel

Administrator
Staff member
Και ο Ηπίτης στο roulement καταφεύγει στον κροταλισμό και τον ροπτρισμό. Να προσθέσουμε ότι τα ρολάρω και ρολάρισμα δεν υπάρχουν καν στο Παπυρολεξικό. Πάλι καλά δηλαδή που μπήκαν στο ΛΝΕΓ και το ΛΚΝ!
 

Cadmian

New member
Απλά για να υπάρχει, ο αντίστοιχος ελληνικός τεχνικός όρος είναι ρούλος (roll) (των τυμπάνων/ ντραμς). Έτσι το'χω σε μία μέθοδο (την οποία δεν αξιοποίησα ποτέ). Δεν είμαι ντράμερ για να ξέρω αν διαφέρει σε κάτι απ' το ρολάρισμα, οπότε τσεκάρετε και πείτε.

Επίσης δεν μπορώ να αποφασίσω για το αν «οι ρούλοι των τυμπάνων» μου αρέσει ή όχι σαν πρόταση. Δικό σας.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Επίσης δεν μπορώ να αποφασίσω για το αν «οι ρούλοι των τυμπάνων» μου αρέσει ή όχι σαν πρόταση. Δικό σας.
Θα μπορούσαμε να το πούμε «οι ρούλοι των ταμπούρλων». :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Έχω την εντύπωση ότι ο γράφων συνδυάζει το ρολάρισμα (τον κυματιστό ήχο, τον ρούλο) με τη βροντερή αντήχηση και την κλασική σύμφραση rolling thunder για να καταλήξει στο rolling drums. Αχός βαρύς ακούγεται.

Επειδή ο ρούλος μάλλον θα ξενίσει ως τεχνικός όρος και το ρολάρισμα για λόγους ύφους, να προσθέσω κι εγώ έναν οβολό στις τόσες καλές προτάσεις: το κροτάλισμα των ταμπούρλων.

Τα ταμπούρλα επειδή μου φέρνουν στο νου ηχητικά το ρολάρισμα και βέβαια γι' αυτό, που αν θυμάμαι καλά είχε αποδοθεί "Το ταμπούρλο" και το μυθιστόρημα του Γκρας και η ταινία του Σλέντορφ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο αχός των τυμπάνων μού αρέσει όταν υπάρχει απόσταση. Τον κροταλισμό θα πρέπει να τον δω πολλές φορές για να τον συνηθίσω, έχει κάτι το πολύ ξερό για τα γούστα μου.

Για να βγάλουμε και το κατιτίς μας, να το τυμπανοκρουστικό μέρος από στρατιωτική επίδειξη (tattoo, που λένε). Μπόλικο rolling, αλλά και φιγούρες, ωραίες φιγούρες (και αν τελειώσαμε μ' αυτό, να πάμε στο rolling in the hay).

 

Zazula

Administrator
Staff member
Απλά για να υπάρχει, ο αντίστοιχος ελληνικός τεχνικός όρος είναι ρούλος (roll) (των τυμπάνων/ ντραμς). Έτσι το'χω σε μία μέθοδο (την οποία δεν αξιοποίησα ποτέ).
Σημερινή επιβεβαίωση και για μένα από ειδήμονα ότι rolling = ρούλος.
Τώρα μένει να βρω σε ποιον αγγλικό όρο αντιστοιχεί το πέρασμα. :)
 
Top