metafrasi banner

get past the first post

nickel

Administrator
Staff member
Παραδείγματα:
I've chosen to devote a hefty bit of this month's column to all those little bits and pieces that'll help you get past the first post.
Prosecution against Ms H. "would not get past the first post" in a courtroom and negligence had to be proved by medical evidence.


Ποιες θα ήταν οι δικές σας προτάσεις για την απόδοση;
Γιατί, ενώ θεωρώ ότι είναι διαδεδομένος ιδιωματισμός, δεν τον βρίσκω σε λεξικά και βρίσκω ελάχιστα ευρήματα στο Γκουγκλ;
Τι κάνω λάθος; Στους πόσους καφέδες θα ξέρω;
 
Εγώ ξέρω το "first past the post" και δεν θυμόμουνα το "past the first post". Αν και το νόημα είναι βέβαια απολύτως σαφές. Μήπως όμως προέκυψε σαν παραλλαγή του πρώτου και πολλοί εξακολουθούν να το εκλαμβάνουν έτσι; Μόνο αναρωτιέμαι, η δουλειά δεν μου επιτρέπει τίποτα παραπάνω προς το παρόν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μήπως είναι μόνο ένα το «post», το σημείο του τερματισμού, το «νήμα»; Και το σωστό για τον δικό μου να είναι get past the first hurdle; (Αρχίζει να δουλεύει στον πρώτο κιόλας καφέ. Remarkable.)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μήπως είναι μόνο ένα το «post», το σημείο του τερματισμού, το «νήμα»; Και το σωστό για τον δικό μου να είναι get past the first hurdle; (Αρχίζει να δουλεύει στον πρώτο κιόλας καφέ. Remarkable.)
Και με πρόλαβες κι ας έχω ξεκινήσει από πιο νωρίς (τους καφέδες και τα εμπόδια). Ήθελα να αναρωτηθώ μήπως είναι απλώς μια γενική αντιμετώπιση διαφόρων «οροσήμων»: past the first hurdle, past the first base, past the first post...
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, θέλει ένα ψάξιμο αυτό, ποιος ιδιωματισμός έκανε την αρχή. Ωραίο και το άλλο που προσθέτεις, συνήθως get past first base χωρίς άρθρο και... με γυναίκες.
 

Traveler

New member
"first past the post"
In horse racing the winner is the first horse to pass the winning post. First past the post means that someone was the winner or the first to do something.
αλλά πλέον σε forum διαβάζουμε
"Can't get past the first chapter (Crashes)
The very first level I can't go down into the basement with all that screaming. The game just crashes on me and it's a pain in the.."
 
Top