metafrasi banner

DIY ethic

Alexandra

Super Moderator
Staff member
How the DIY ethic of punk rock influenced indie record labels
Promoting nonconformist ground-breaking sounds with minimal instrumentation, anchored by explosive guitar riffs, military drum tempo and chaotic lyrics, punk groups quickly became a massive cultural fact which greatly impacted the young generations. Through punk rock music, young people found a way to express themselves. The Do It Yourself (DIY) ethic was mainly reflected in distinctive clothing, hairstyle and artwork to convey a new radical ethos generated from punk groups. By opposing to the production values of pop music, punk rock soon became something that anyone could do. People did not have to be pretty, neat and trendy in order to perform punk music. The important thing was to be able to get up on stage and play punk rock.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Νομίζω ότι εδώ το ethic έχει την έννοια του συνόλου ηθικών αρχών και θα ταίριαζε επίσης και η κοσμοθεωρία (η κοσμοθεωρία του «κάνε το μόνος σου»).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Περιττό να πούμε ότι πρόκειται για υπότιτλο.
Δίνω την ακριβή φράση που έχω να μεταφράσω, επειδή δεν είναι η παραπάνω:

I don't think any of us would have predicted how quickly certain musical trends coming off of the street and out of black America's DIY ethic took over.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το πρόβλημά σου είναι επομένως στο DIY, αλλά πώς να ξεπεραστεί αυτό αφού δεν έχουμε κάτι ανάλογο; Και τίποτε ιδιοκατασκευές, ιδιοσυναρμολογήσεις κλπ έχουν τεράστιο δείκτη μπλαμπλα...
 
Δεν θα μπορούσαμε να πούμε απλά "η αρχή"; [επίσης η "φιλοσοφία"]
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πολύ ωραία απόδοση. Και τώρα βάλτε το στον ίδιο υπότιτλο με το υπόλοιπο:
...and out of black America's DIY ethic took over
και κάντε το να χωρέσει σε 50-55 χαρακτήρες μαζί με τα κενά.

 

daeman

Administrator
Staff member
Περιττό να πούμε ότι πρόκειται για υπότιτλο.
Δίνω την ακριβή φράση που έχω να μεταφράσω, επειδή δεν είναι η παραπάνω:

I don't think any of us would have predicted how quickly certain musical trends coming off of the street and out of black America's DIY ethic took over.

Εκτός από τη φιλοσοφία τού "Κάν' το μόνος σου", στη συγκεκριμένη χρήση ίσως να ταίριαζε και η φιλοσοφία τού αυτοσχέδιου, με αυτοσχέδιες μπάντες και αυτοσχέδια μουσική από ανθρώπους χωρίς την παραδοσιακή μουσική παιδεία. Αποφεύγω τον "αυτοσχεδιασμό", γιατί στα μουσικά έχει άλλη κυρίαρχη σημασία, λίγο παραδίπλα από αυτήν εδώ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ίσως θα μπορούσα, αν και δεν συνηθίζεται να αλλάζουμε ριζικά τη σύνταξη.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ίσως θα μπορούσα, αν και δεν συνηθίζεται να αλλάζουμε ριζικά τη σύνταξη.

Εδώ όμως ίσως να πρέπει, αλλιώς ο θεατής μπορεί να χάσει το ρήμα και το νόημα μιας τόσο μακαρονοειδούς για υπότιτλο πρότασης.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Anyway, μια προσπάθεια «καλή» και μία συνοπτική:

I don't think any of us would have predicted how quickly certain musical trends coming off of the street and out of black America's DIY ethic took over.


Κανείς μας δεν θα είχε προβλέψει πόσο γρήγορα θα επικρατούσαν κάποιες μουσικές τάσεις με προέλευση τους δρόμους και τη φιλοσοφία «κάν' το μόνος σου» της μαύρης Αμερικής.

Ποιος περίμενε τη γρήγορη επικράτηση της μουσικής των δρόμων, της φιλοσοφίας «κάν' το μόνος σου» της μαύρης Αμερικής.
 

UsualSuspect

New member
I don't think any of us would have predicted how quickly certain musical trends coming off of the street and out of black America's DIY ethic took over.
Δεν νομίζω ότι κανείς από μας θα μπορούσε να είχε προβλέψει πόσο γρήγορα θα επικρατούσαν συγκεκριμένοι αυτοσχέδιοι μουσικοί δρόμοι των μαύρων της Αμερικής (συνδυάζω τους δρόμους-streets με τους δρόμους-musical trends)
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλή ιδέα, ΣυνήθηΎποπτε, αλλά γενικά η σύναψη "μουσικός δρόμος" παραπέμπει και αλλού.

Αντιγράφω από εδώ:
Παρ' όλες τις μεγάλες διαφορές κουλτούρας, ιστορίας, γεωγραφικής θέσης και κοινωνικών συνθηκών που χωρίζουν αυτούς τους λαούς, υπάρχουν βασικοί μουσικοί κανόνες και μουσικές δομές που ενώνουν τη μουσική έκφραση σε μια μεγάλη ενότητα, πολύ διαφορετική από τη δυτική μουσική ενότητα, από τον δυτικό μουσικό χώρο.

Γι' αυτούς τους βασικούς κανόνες, γι' αυτές τις μουσικές δομές, χρησιμοποιείται μεταξύ των Βυζαντινών ο όρος «ήχος», μεταξύ των Αράβων ο όρος «μακαμ», μεταξύ των Περσών ο όρος «περντέ», για τους Ινδούς ο όρος «ράγλας» και για τους μουσικούς του ρεμπέτικου ο όρος «δρόμος» και ο όρος «μακάμ» όπου χρησιμοποιούν τον ίδιο όρο με τους Άραβες (τον ίδιο όρο, επίσης, χρησιμοποιούν και οι Τούρκοι).

Η λέξη «δρόμος» έχει την έννοια «μουσικός δρόμος». «Μακάμ» είναι αραβική λέξη που σημαίνει μουσική φόρμα, ένα σύνολο από νότες που αποτελεί τη μουσική βάση, το μουσικό καμβά ή φόντο, επάνω στον οποίο μπορεί να δημιουργηθεί ένα τραγούδι ή ένας μουσικός αυτοσχεδιαστικός ρυθμός.

Αυτές οι μουσικές φόρμες, αυτοί οι μουσικοί «δρόμοι» δεν αντιπροσωπεύουν όρους καθαρά τεχνικούς, αλλά είναι συνδεδεμένοι με τον τρόπο εκτέλεσης κάθε τραγουδιού ή κάθε μουσικού αυτοσχεδιασμού.​

Βέβαια, επειδή στη συγκεκριμένη χρήση μιλάμε για ΗΠΑ και δυτική μουσική παράδοση, ίσως οι επιφυλάξεις μου να μην είναι τόσο βάσιμες.
 
Δεν νομίζω ότι κανείς από μας
Νομίζω ότι εδώ οι δύο αρνήσεις αλλοιώνουν το νόημα ή, μάλλον, δεν χρησιμοποιούνται στα ελληνικά.

Πράγματι η παγιωμένη απόδοση είναι "κάν' το μόνος σου". Δεν συμφωνείτε όμως ότι υπάρχει ένα πρόβλημα απόδοσης του σημαινομένου; Θέλω να πω ότι η φιλοσοφία δεν είναι να κάνεις κάτι κατά μόνας, αλλά να το κάνεις ο ίδιος. Άλλωστε μιλάμε για μουσική, χώρο όπου η συλλογική προσπάθεια είναι συνηθισμένο φαινόμενο - πώς μπορούμε να μιλάμε για φιλοσοφία "κάν' το μόνος σου" αναφερόμενοι σε συγκροτήματα;.

Βιαστική προσπάθεια: "Νομίζω ότι κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει πόσο γρήγορα θα επικρατούσαν ορισμένες μουσικές τάσεις που προέρχονταν από το δρόμο και βασίζονταν στη/ πήγαζαν από τη φιλοσοφία "κάν' το ο ίδιος" της Μαύρης Αμερικής".
 
Top