Αλλαγές στη Λεξιλογία

nickel

Administrator
Staff member
Ματάκια έχετε, θα έχετε ήδη αντιληφθεί τις αλλαγές που γίνονται, ακόμα κι αν δεν διαβάσατε τη σχετική ανακοίνωση που υπάρχει στην κορυφή κάθε (υπο)φόρουμ.

Οι αλλαγές θα κρατήσουν αρκετό καιρό, καθώς κάποιοι άνθρωποι λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας για το ένα ή το άλλο. Δεν σας έχουμε καλέσει να πείτε τη γνώμη σας γιατί μπορεί να είναι πρόωρη. Για παράδειγμα, αν πείτε ότι δεν σας αρέσουν τα smileys, θα σας πούμε ότι βιάζεστε, αφού πρόκειται να αλλάξουν.

Ας τα κάνουμε τα πράγματα με κάποια ρέγουλα, να μη ζαλιζόμαστε εμείς, να μη ζαλίζουμε και τον σχεδιαστή.

Μπορούμε ωστόσο να σχολιάζουμε και να ενημερώνουμε για κάποια πράγματα που είναι σε τελική φάση. Για παράδειγμα: τα γιουτιουμπάκια. Εφαρμόστηκε κάποιο βοηθητικό πρόγραμμα διαφορετικό από το προηγούμενο. Χρειάστηκε να αλλάξουν οι παλιές καταχωρήσεις, με πρόγραμμα που δεν δούλεψε και διορθώθηκε αλλά και πάλι δεν μετέτρεψε σωστά όλες τις παλιές καταχωρήσεις. Λειτουργούν σαν διευθύνσεις αλλά δεν εμφανίζεται εδώ μέσα το βίντεο, σε στέλνει να το δεις στο YouTube. Δεν είναι σοβαρό και δεν ζήτησα να γίνει περαιτέρω διόρθωση.

Ωστόσο, καλό είναι να ξέρετε ότι στο εξής, για να φαίνεται εδώ μέσα το βίντεο, θα πρέπει να μπαίνει ανάμεσα σε χαρακτηρισμό
HTML:
[video]διεύθυνση σελίδας[/video]

Αυτό γίνεται αυτόματα όταν θα πατήσετε το εικονίδιο
, από το οποίο μαθαίνουμε ότι πλέον υποστηρίζονται βίντεο σε σελίδες όπως YouTube, Hulu, Vimeo, Dailymotion, Metacafe, Google και facebook. Αν βάλετε μόνο τη διεύθυνση, δεν θα φαίνεται εδώ μέσα το βίντεο. Για παράδειγμα:

http://www.vimeo.com/20853149

 

SBE

¥
Εμένα όλα καλά μου φαίνονται πάντως, εκτός από το ότι μου βγάζει διαφημίσεις στην αρχική σελίδα (δεν αντέχω τις διαφημίσεις) και όλα είναι πιο μικρά και έχω και μια ηλικία, πώς να διαβάσω τα μικρότερα γράμματα, πιδάκι'μ
 

nickel

Administrator
Staff member
Για τα μικρότερα γράμματα γίνεται μια εσωτερική συζήτηση, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι με Control + τα μεγαλώνετε όσο θέλετε. Κυρίως αναρωτιόμαστε μήπως το πλάτος του κειμένου είναι μεγάλο.
Οι διαφημίσεις (τώρα τις είδα!) είναι δοκιμαστικές και μόνο για όσους δεν έχουν συνδεθεί. Αν θα μείνουν, θα συνδυαστούν με το σλόγκαν: Αν σας ενοχλούν οι διαφημίσεις, συνδεθείτε! :)
Αλλά είναι νωρίς ακόμα για αποφάσεις γι' αυτό το θέμα.
 
Μια χαρά μου φαίνεται κι εμένα ο ανασχεδιασμός, αν και ομολογώ ότι όταν τον πρωτοείδα θυμήθηκα την περίφημη αντίδραση του Isidor Rabi μετά την ανακάλυψη του μιονίου:

Who ordered that?
 

Earion

Moderator
Staff member
Στη μαύρη φάσα, κάτω από τα Forum και What's new?, άκρη δεξιά είναι το search matrix με λευκά στοιχεία, αλλά το Advanced search έχει αφεθεί στο σκοτάδι. Υπάρχει λόγος γι' αυτό ή να γραφτεί με λευκά στοιχεία;
 

nickel

Administrator
Staff member
Το Search πάσχει πολλαπλώς αυτή τη στιγμή, αλλά το επόμενο Search θα έχει ευχάριστες εκπλήξεις. Προς το παρόν, εμπιστευτείτε το Google (κι ας περνάει κρίση με τα τελικά -ς, που τα κάνει -σ).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το ίδιο πρόβλημα που αναφέρει ο Earion υπάρχει και στο post new thread. Τα γράμματα είναι κάτι πάνω σε βυσσινί φόντο. Πρέπει να γίνουν άσπρα ή κάποιο άλλο πιο ανοιχτό χρώμα.
 
Δεν ξέρω καν πού να τ' αφήσω αυτό: με το νέο ντιζάιν έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια. Δεν την παλεύω, πώς το λένε, αλλού πατώ κι αλλού βρίσκομαι. Ωραίο το σύστημα με τα τελευταία σχόλια, αλλά αν υπήρχε κάπου και το παλιό κόλπο με τα πρόσφατα σχολιασμένα νήματα, θα ήμουν πιο χαρούμενος. Αν μη τι άλλο, βοηθούσε να δεις τι παίχτηκε μετά από μια-δυο μέρες απουσίας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ έπρεπε να το αφήσεις. Το σύστημα στα δεξιά είναι προβληματικό και θα αλλάξει. Αλλά γι' αυτό που θέλεις, πήγαινε ψηλά, στο What's New.
 

daeman

Administrator
Staff member
Μαρίνο, στα γρήγορα, μέχρι να οριστικοποιηθούν κάποιες νέες ιδέες και να βρούμε χρόνο κι εμείς να τα καταγράψουμε κάπου:

Για να βρεις τα νήματα που ενημερώθηκαν πρόσφατα, δοκίμασε με το New Posts (ή το Today's Posts που θα βρεις στο Quick Links), στη μαύρη οριζόντια μπάρα, πάνω. Αν δεν κάνεις δουλειά με αυτά τα δυο, μπορείς να πας στο Advanced Search, τέρμα δεξιά στην ίδια μπάρα, και στην καρτέλα Search Single Content Type να επιλέξεις χαμηλά στο Find Posts από ποια ημερομηνία και μετά να σου δείξει νήματα. Από κει και πέρα, νομίζω ότι μπορείς να πορευτείς με τα γνωστά. :-)
Πάντως κι εγώ χάνομαι ακόμα, αλλά σήμερα λιγότερο από χτες και σιγά σιγά συνηθίζω το νέο λουκ (εντ φιλ).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν την παλεύω, πώς το λένε, αλλού πατώ κι αλλού βρίσκομαι.
Το κάναμε επίτηδες, ώστε να βρεθείτε και σε σημεία τού φόρουμ που ούτε καν φανταζόσασταν πως υπήρχαν. :p
 
Τα ίδια με τον Μαρίνο κι εγώ. Όταν ανοίξει ένα νήμα δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά η αρχική σελίδα, το What's New ή New Posts, έχει μεγάλο πρόβλημα, γιατί εξαφανίζει τα περισσότερα απ' όσα βλέπουμε. Τώρα ας πούμε είχα δει αυτό το νήμα, μετά πήγα αλλού, αλλά σκέφτηκα να επανέλθω και να γράψω κάτι. Είχε εξαφανιστεί, και χρειάστηκε να πάω στο ευρετήριο του φόρουμ και να αρχίσω να σκέφτομαι σε ποια κατηγορία μπορεί να είναι για να το ξαναβρώ. Είναι προτεραιότητα υπ' αριθμόν ένα μια αρχική σελίδα σαν εκείνη που είχαμε παλιά. Ζαλιζόμεθα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Υπάρχει η πολύ εύκολη δυνατότητα να πατήσεις Quick Links και στη συνέχεια Today's Posts, δεν χρειάζεται να ψάχνεις και να θυμάσαι τίποτα.
 
Φαίνεται να είναι όπως τα λες, Αλεξάνδρα, αν και δεν έχω χρόνο να το τεστάρω αρκετά. Όμως το Quick Links+Today's Posts είναι θαμμένο, και εμφανίζεται μόνο αν πάνω-πάνω βρίσκεσαι στο Forum και όχι στο What's New. Δεν μπορεί η χρήσιμη αρχική σελίδα να είναι τόσο καλά κρυμμένη, ενώ έχουμε σε περίοπτη θέση το What's New και τον κλώνο του (New Posts). Όταν ξεκινάμε με τόση ζαλάδα, μετά χάνουμε την ψυχραιμία μας και έχουμε την τάση να γκρινιάζουμε (αν ξέρανε τι έχουν γλυτώσει οι υπεύθυνοι που δεν μας ακούνε!). Επιμένω λοιπόν: πρώτη προτεραιότητα η εμφανής παρουσία μιας χρήσιμης και φιλικής προς τους λεξιλόγους σελίδας με τα τελευταία ποστ. Τότε θα ηρεμήσουν τα πνεύματα. Ειδάλλως θα πάμε να την αράξουμε στην Πλατεία Μαρτύρων μέχρι την ικανοποίηση του δίκαιου αιτήματός μας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Από κάθε παράπονο προκύπτει μια χρήσιμη ιδέα. Άλλωστε, το φόρουμ πρέπει να είναι τυφλοσούρτης.
(Ουζάκια έχει στην πλατεία Μαρτύρων; )
 
Διαπιστώνω τώρα ότι ούτε το What's New, ούτε το New Posts, ούτε το Quick Links+Today's Posts είναι προσβάσιμα χωρίς να κάνεις register. Πήγα βέβαια να διαμορφώσω τον λίνκο της Λεξιλογίας έτσι που να με βγάζει απευθείας στο Quick Links+Today's Posts. Δεν είμαι βέβαιος ότι συνέβαινε το ίδιο τις προηγούμενες μέρες. Τι έγινε; Έπεσε πολύς κόσμος στο μαγαζί και θέλουμε να τον διώξουμε;

(Βεβαίως έχει. Και κερνάμε κιόλας. Αλλά μόνο
μετά την ικανοποίηση του δίκαιου αιτήματος.)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θέμη, έχω ακριβώς έτσι το shortcut μου, και με βγάζει στα today's posts. Απαραίτητη προϋπόθεση να είσαι συνέχεια logged in, κάτι που ίσχυε και στην προηγούμενη μορφή της Λεξιλογίας. Το πετυχαίνεις τσεκάροντας το remember me όταν κάνεις Log-in. Δεν θυμάμαι αν πρέπει να πειράξεις και κάποιο άλλο setting, ας μου το θυμίσει κάποιος άλλος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο πρώτος σύνδεσμος στη μαύρη μπάρα είναι τώρα Today's Posts. Πάω για κέρασμα...
 
Top