Χρειάζεται το Firefox όλα αυτά τα Java console add-ons;

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αλλά ας ξεκινήσω απ' την αρχή:
Τελευταία, το Firefox είχε γίνει εκνευριστικά αργό. Κάθε φορά που πατούσα το shortcut για ν' ανοίξει, έκανε ένα λεπτό, μπορεί και περισσότερο. Τέλος πάντων, ψάχνοντας στο διαδίκτυο, βρήκα την εξής απλή λύση: να απενεργοποιήσω όλα τα add-ons, να κλείσω το Firefox, και μετά από λίγο να το ξανανοίξω και να ενεργοποιήσω ξανά τα add-ons. Όταν το ξανάνοιξα, όντως ήταν θεαματική η διαφορά στην ταχύτητα. Ενεργοποιώντας πάλι τα add-ons, διαπίστωσα ότι είναι πολλά Java Console! Οπότε ενεργοποίησα μόνο αυτό που έχει τον πιο μεγάλο αριθμό έκδοσης.

Είναι δυνατόν όμως αυτό να επηρεάζει το zoom των σελίδων που βλέπω; Δηλαδή, ανοίγω την πρώτη σελίδα του browser, και τη μία φορά μου τη βγάζει σε σμίκρυνση, την άλλη φορά μου τη βγάζει σε μεγέθυνση. Κάποια στιγμή βγαίνει και σε κανονικό ζουμ. Επίσης, μπορεί να έχω ανοίξει τη Λεξιλογία και να μου την έχει σε σμίκρυνση, όπως τώρα που γράφω αυτό το ποστ, και μετά να πάω σε μια άλλη σελίδα και να μου βγει σε μεγέθυνση.

Φταίει που έχω απενεργοποιήσει μερικά Java add-ons; Τα χρειάζεται όλα το Firefox για να λειτουργεί σωστά; Ή δεν έχουν καμιά σχέση με το ζουμ των σελίδων;
 
Δεν ξέρω, εμένα τελευταία το ΦΦ είναι απελπιστικά αργό, δεν ανοίγει σελίδες π.χ. το μπλογκ μου, οπότε νευριάζω και πάω στο Χρωμ. Τη Λεξιλογία όμως την ανοίγει πάντα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ενημέρωση:
Αφού διαπίστωσα ότι πολλοί άλλοι χρήστες του Firefox έχουν το ίδιο πρόβλημα, δηλαδή να αλλάζει το zoom από σελίδα σε σελίδα, βρήκα ως μοναδική, αλλά πολύ καλή λύση, το add-on που λέγεται NoSquint. Όχι μόνο σταμάτησε να κάνει αυτές τις βλακείες το Firefox, αλλά στις ρυθμίσεις του υπάρχει η δυνατότητα να αποθηκεύει το zoom που προτιμάς για κάθε σελίδα που επισκέπτεσαι συχνά και να στο ξαναβγάζει πάντα το ίδιο. Π.χ. αυτή τη στιγμή έχω τη Λεξιλογία στο 110%, ενώ μια εφημερίδα που διαβάζω συχνά την έχω στο 120%. Αν αλλάξω το zoom της σελίδας και μετά την κλείσω, όταν την ξανανοίξω, θα έχει το ίδιο.
 
Top