metafrasi banner

echoing

"Opening the door into the echoing hall of the museum..."
Ίσως φαίνεται απλό, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να μην είναι υπερβολικά περιφραστικό.
 
αντιλαλούσα αίθουσα; ή είναι τραβηγμένο;

Το αντιλαλούσα μου βγάζει πολύ λίγα αποτελέσματα στο google και δεν μου ακούγεται και πολύ φυσικό, υποκειμενικά πάντα μιλώντας.
 

UsualSuspect

New member
Νομίζω έχει σχέση... αλλά είναι και θέμα προσωπικής προτίμησης
Από το λεξικό Γεωργακά:
"αντήχηση [andí isi] η, pl αντηχήσεις (& poet αντήχησες) (L) echoing, reverberation, resonance (syn αντίλαλος, απόηχος) "
 

nickel

Administrator
Staff member
Βέβαια, «υπερβολικά περιφραστικό» θα ήταν να πεις «στον αχανή και άδειο από έπιπλα προθάλαμο του μουσείου, όπου ο παραμικρός θόρυβος επέστρεφε σαν ηχώ». Ή κάτι τέτοιο. Γιατί αυτό είναι το πρόβλημα με το echoing. Δεν ξέρεις αν η ηχώ οφείλεται στο μέγεθος (οπότε θα βολευόσουν με ένα αχανής) ή στο ότι είναι ένας άδειος χώρος.

...στον προθάλαμο του μουσείου που είχε αντίλαλο... :eek: (μπα, δεν ξέρεις καν αν τον έχει ο προθάλαμος ή το μουσείο)
...στον ηχωικό προθάλαμο του μουσείου... Ήρθε η ώρα της!

Να καταθέσω και την αντηχητική σπηλιά.
 
Βέβαια, «υπερβολικά περιφραστικό» θα ήταν να πεις «στον αχανή και άδειο από έπιπλα προθάλαμο του μουσείου, όπου ο παραμικρός θόρυβος επέστρεφε σαν ηχώ». Ή κάτι τέτοιο. Γιατί αυτό είναι το πρόβλημα με το echoing. Δεν ξέρεις αν η ηχώ οφείλεται στο μέγεθος (οπότε θα βολευόσουν με ένα αχανής) ή στο ότι είναι ένας άδειος χώρος.

...στον προθάλαμο του μουσείου που είχε αντίλαλο... :eek: (μπα, δεν ξέρεις καν αν τον έχει ο προθάλαμος ή το μουσείο)
...στον ηχωικό προθάλαμο του μουσείου... Ήρθε η ώρα της!

Να καταθέσω και την αντηχητική σπηλιά.

Το θέμα είναι ότι ακόμη και περιφραστικά δεν μπορώ να βρω κάτι απλά ανεκτό. Σίγουρα η συγκεκριμένη λέξη δεν αποτελεί σημαντικό στοιχείο του κειμένου. Πιο πολύ δημιούργησα το νήμα για να υπογραμμίσω τη δυσκολία που μπορεί να σου προκαλέσει κάτι φαινομενικά απλό.
Πάντως το αντηχητικός, αν εξαιρέσουμε ότι χτυπάει κάπως στο μάτι, νοηματικά ταιριάζει απόλυτα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πιο πολύ δημιούργησα το νήμα για να υπογραμμίσω τη δυσκολία που μπορεί να σου προκαλέσει κάτι φαινομενικά απλό.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ το εκτιμώ αυτό (όπως και πολλοί άλλοι, είμαι σίγουρος). Είναι ιδιαίτερη αδυναμία μου τα απλά που δεν έχουν καταφέρει να βρουν απλές αποδόσεις.
 
Άνοιξε την πόρτα της αίθουσας του μουσείου, όπου κάθε ψίθυρος/θόρυβος/ήχος αντηχούσε...

Άνοιξε την πόρτα της αίθουσας του μουσείου, που αντηχούσε κάθε ήχο/και τον παραμικρό θόρυβο...

Άνοιξε την πόρτα της αίθουσας του μουσείου, όπου η ηχώ επέστρεφε/ξυπνούσε με τον παραμικρό θόρυβο...

Άνοιξε την πόρτα της αίθουσας του μουσείου, όπου κάθε ήχος ξυπνούσε τον αντίλαλο...

Άνοιξε την πόρτα της αίθουσας του μουσείου, όπου κάθε ήχος ψιθύριζε τον αντίλαλό του...

Άνοιξε την πόρτα της αίθουσας του μουσείου, όπου ο αντίλαλος αντηχούσε σε κάθε βήμα...

Άνοιξε την πόρτα της αίθουσας του μουσείου, όπου ο αντίλαλος ξυπνούσε με το παραμικρό...

Δεν ξέρω...ταιριάζει κάτι από αυτά σε σένα; Καμιά άλλη έμπνευση οι υπόλοιποι;

Εdit: Ναι, καταλαβαίνω ότι ψάχνεις κάτι μη περιφραστικό, αλλά εμένα, τουλάχιστον, δεν μου βρίσκεται...sorry! :p
 

Cadmian

New member
... στην αντηχούσα/ αντηχούμενη αίθουσα του μουσείου... (ούτε κι εμένα μου πολυαρέσει, αλλά αυτό βρήκα σε μονολεκτικό)

... στην γεμάτη αντίλαλους αίθουσα του μουσείου... (αυτό μου αρέσει περισσότερο)

... στην δονούμενη από την ηχώ/ τους αντίλαλους αίθουσα του μουσείου (' νταξει, το παράκανα).
 
Ολίγο υπερβατό:
... στην κυριευμένη από την ηχώ/ τις αντηχήσεις αίθουσα...
Σε πιο λόγιο ύφος, θα μου πήγαινε καλύτερα αντηχούσα παρά αντιλαλούσα ή αντηχητική.
Edit: Cadmian, συμπέσαμε. Δεν μου πολυταιριάζουν οι αντίλαλοι, επειδή όσο και να' ναι ταιριάζει περισσότερο για ομιλίες. Εδώ μάλλον φαντάζεται κανείς την ηχώ από τα βήματα να κατακυριεύει έναν κενό χώρο.
 
... στην γεμάτη αντίλαλους αίθουσα του μουσείου... (αυτό μου αρέσει περισσότερο)

κι εγώ αυτό σκέφτηκα πρώτο, Cadmian, και μ' αρέσει πολύ, απλά δεν ξέρω αν όταν μπήκε ο τύπος μέσα είχε θόρυβο και η αίθουσα ήταν γεμάτη αντίλαλους, ή αν όταν μπήκε ήταν άδεια και -στη σιωπή- κάθε του βήμα ακούγονταν αλλόκοτα δυνατά και αντηχούσε στη μεγάλη αίθουσα.

 
Ολ, συμπέσαμε σ' αυτό. Πολύ ωραίοι οι αντίλαλοι αλλά όχι τόσο ταιριαστοί. Κι εγώ βήματα φαντάστηκα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Από Γεωργακά:

στους πέτρινους αντηχητικούς δρόμους της δεν περνάει θριαμβικός ο θόρυβος της ζωής (Ouranis)
αντιλαλούσες λαγκαδιές


αλλά η αντηχούσα μού πάει κι εμένα περισσότερο.
 

Cadmian

New member
Πάντως, λαμβάνοντας υπόψη τα σχόλια του Θέμη και της Όλι, εκεί ακριβώς που το παράκανα (τρίτη πρόταση) είναι ίσως και η μεσοβέζικη λύση, μιας και καλύπτει όλες τις πιθανές καταστάσεις (η αίθουσα να είναι άδεια ή γεμάτη, οι αντηχήσεις να είναι από τον κόσμο ή από τα βήματα του περιπλανώμενου πρωταγωνιστή κλπ.)

Ας μας πει και ο amarkord τι παίζει με τον κεντρικό ήρωα, να δούμε.
 

cypriot

New member
Το "αντηχούσα" (αίθουσα) δεν είναι άσχημο ...

"Ο Παππα Νάρκισσος"
Συγγραφέας: Δημήτριος Βικέλας
Κεφάλαιο Δ


Ήχος βημάτων βαρέων προχωρούντων προς την οικίαν διέκοψεν αίφνης την έξω ησυχίαν. Τα βήματα, διεκόπησαν προ της θύρας, και το άνω φύλλον αυτής, υπείκον εις πίεσιν χειρός ωθούσης έξωθεν, έτριξεν ελαφρώς και ηνοίχθη κατά το ήμισυ. Το φως εισήλθεν άφθονον εντός του δωματίου, η αναπνοή του ιερέως μετέβαλε ρυθμόν, αλλ' όμως δεν έπαυσεν αντηχούσα, η δε παππαδιά στρέψασα την κεφαλήν προς το ανοιχθέν θυρόφυλλον, έθεσε τον δάκτυλον εις τα χείλη διά να επιβάλη σιωπήν εις τον ανοίξαντα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κι εμένα μ' άρεσε, αλλά πάντα με την επιφύλαξη που έβαλε κι ο Θέμης. Γιατί, μόλις κάνεις να πας λίγο πιο κάτω, το λόγιο σφίγγεται γύρω από το λαιμό σου. Πού να πεις «αντηχούν δωμάτιο» ή «στον αντηχούντα προθάλαμο» (ποια αντιχούντα;).

Καθώς άνοιξε την πόρτα και μπήκε στον προθάλαμο του μουσείου με τον αντίλαλο...
Έχουμε και το μουσείο μπάστακα στη μέση να μας τα χαλάει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μια λίγο πιο φλύαρη ιδέα, με την αγαπημένη μου άνω τελεία (αν και θα χρειαζόμουν λίγο περισσότερο κείμενο για μεγαλύτερη σιγουριά στην προσέγγιση):

Άνοιξε την πόρτα της αίθουσας του μουσείου· η αίθουσα αντηχούσε...
 
Θα επανερχόμουνα σε κάτι που ανέφερα προηγουμένως:
... στην κυριευμένη από την ηχώ/ τις αντηχήσεις αίθουσα...
και θα πρόσθετα την εκδοχή:
... αίθουσα παραδομένη στις αντηχήσεις
 
Top