όλο στα ρηχά ψαρεύει

Γειά σας,

Τι θα πει ‘όλο στα ρηχά ψαρεύει’; Είναι ιδιωματισμός:

Άιντε Μανταλιώ και Μανταλένα
τι έχει ο άντρας σου με μένα
έμαθα τραβά μαχαίρι
με τ΄αριστερό του χέρι

Άιντε τι να κάνω η κακομοίρα
με τον άντρα που επήρα
δε δουλεύει δε δουλεύει
κι όλο δανεικά γυρεύει

Άιντε Μανταλιώ και Μανταλένα
τι έχει ο άντρας σου με μένα
πονηριές μου μαγειρεύει
κι όλο στα ρηχά ψαρεύει

Με χαιρετίσματα,

Σίμων
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Υπάρχει η έκφραση της αργκό «ψαρεύω», που σημαίνει fish for information. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει περίπτωση να έχει μπει και το «ρηχά» για να βγει η ρίμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γεια σου, Σίμωνα. Έχω την εντύπωση ότι το «στα ρηχά» δίνει έμφαση στην ευκολία που επιζητεί αυτός που ψαρεύει. Μπορεί να σημαίνει ότι ψάχνει για εύκολα θύματα, ότι ρίχνει άδεια για να πιάσει γεμάτα στα γρήγορα. Ο γνωστός ιδιωματισμός είναι για κάποιον που «πνίγεται στα ρηχά» ή «σε μια κουταλιά νερό». Αυτός εδώ του τραγουδιού δεν καταγράφεται πουθενά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Υπάρχει η φράση ψαρεύω σε θολά νερά = προσπαθώ να αποκομίσω προσωπικά οφέλη από μια κατάσταση όπου επικρατεί σύγχυση και αβεβαιότητα.

Από το «πονηριές μου μαγειρεύει» θα περίμενε λοιπόν κανείς για επόμενο στίχο τον ιδιωματισμό «κι όλο στα θολά ψαρεύει». Τώρα, αντί για θολά, ο στιχουργός προτιμάει τα ρηχά. Ίσως επειδή δεν θέλει την εικόνα του θολού. Ποιος ξέρει;
 

daeman

Administrator
Staff member
Γεια σου, Σίμωνα. Έχω την εντύπωση ότι το «στα ρηχά» δίνει έμφαση στην ευκολία που επιζητεί αυτός που ψαρεύει. Μπορεί να σημαίνει ότι ψάχνει για εύκολα θύματα, ότι ρίχνει άδεια για να πιάσει γεμάτα στα γρήγορα. Ο γνωστός ιδιωματισμός είναι για κάποιον που «πνίγεται στα ρηχά» ή «σε μια κουταλιά νερό». Αυτός εδώ του τραγουδιού δεν καταγράφεται πουθενά.

+1.

Fishing the shallows is the lazy fisherman's first choice, Simon.

Α, μαμζέλ Παλάβρα, όταν λες χα! πας γυρεύοντας να τ' ακούσεις... τα αποκάτω. :);)

Χα: Zeybek Havası - Tanburi Cemil Bey

Χαχα: Τι να κάνω η κακομοίρα - Αντώνης Διαμαντίδης (Νταλγκάς)

Χαχαχα: Rast Zeybek (Tanburi Cemil Bey) - Derya Türkan & Sokratis Sinopoulos (2000)

 
Last edited:

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Fishing the shallows is the lazy fisherman's first choice, Simon.

Ίσως αυτό είναι το κλειδί. Στην πρώτη στροφή πιάνει το μαχαίρι με το αριστερό το χέρι (δηλαδή, όχι σοβαρά πράγματα), στη δεύτερη δεν δουλεύει κι όλο δανεικά γυρεύει.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Χαχαχα:
 
Ίσως αυτό είναι το κλειδί. Στην πρώτη στροφή πιάνει το μαχαίρι με το αριστερό το χέρι (δηλαδή, όχι σοβαρά πράγματα), στη δεύτερη δεν δουλεύει κι όλο δανεικά γυρεύει.
Να συμπληρώσω ότι στα ρηχά δεν μπορεί παρά να πιάνει μόνο μικρά ψάρια με μικρό αντίτιμο στην ψαραγορά. Πώς λοιπόν να μη γυρεύει δανεικά!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το ότι ψαρεύει στα ρηχά συνεπάγεται και ότι δεν βρέχει κώλο! :)
 
Αγαπητοί μου ακροατές, πριν προλάβει καλά-καλά ο διαιτητής να σφυρίξει την έναρξη του αγώνα, η ταχύτατη Παλάβρα ξεχύνεται σαν σίφουνας και σκοράρει εις βάρος του εμβρόντητου Δαεμάνου. Ο έμπειρος Δαεμάνος αναγκάζεται να δώσει τον καλύτερό του εαυτό για να βάλει στο σακούλι τους τρεις βαθμούς. Αλλά το σφύριγμα της λήξης βρίσκει το πλήθος να αποθεώνει όρθιο την Παλάβρα, που με το αυτοκτονικό θράσος της του επέτρεψε να δει έναν αγώνα τόσο υψηλής ποιότητας.

Δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά το δαεμάνειο τεμάχιο υπ' αριθμόν 2 (ήτοι το "Χαχα") παρακάμπτει εντελώς το πρόβλημα του Simon. Ριζικές λύσεις. Ούτε μαγειρέματα ούτε ψαρέματα υπάρχουν στο τέλος. Μόνο το απέριττο:
Τι να κάμω η κακομοίρα
με το χασικλή που πήρα.

 

daeman

Administrator
Staff member
Ε, η μια πήρε ζερβοχέρη, ακαμάτη, σελέμη και μπερμπάντη ενώ η άλλη ζερβοχέρη, ακαμάτη, σελέμη και χασικλή. Της μιας γυροφέρνει τον ποδόγυρο, της άλλης τον λουλά. Διαλέχτε.

Θείο, στους πόσους πόντους παίρνω την κούπα; Άντε γιατί έχω μαζέψει έναν σκασμό. ;-)
Στάκα μια στιγμή όμως. Η περιγραφή που δίνεις αποπάνω βάζει την ευειδεστάτη δεσποσύνη Παλ Αύρα στη θέση του λαγού. Ε όχι, δεν της πάει! Σπίντι Γκονζάλες, εντάξει. Μπιμπίπ που δείχνει κι η αβατάρα της, βεβαίως. Μέχρι και τον Φέρμα που είχε παλιά, τον καταπίναμε. Αλλά λαγός;
Εγώ δεν την έχω δει να μπαγκσμπανίζει. :-D
 
Κι εγώ μόλις πρόσεξα ότι η πρώτη εκτέλεση δεν έχει τη στροφή με το ψάρεμα στα ρηχά. Οπότε μπορεί η μεταγενέστερη προσθήκη να είναι από σπασμένο τηλέφωνο στο πάλκο: έπρεπε να βγάλουν από τη μέση τον χασικλή και βάλαν ό,τι νάναι.

Το τραγούδι το έχει ο Κουνάδης στη συλλογή του "Μουσικό αρχείο" (αυτήν που πουλούσαν τα Νέα πριν από κανα χρόνο) και μάλιστα έχει την ίδια μελωδία και σε άλλη εκτέλεση με τον Νταλγκά. Εκεί δεν υπάρχει Μανταλιώ και Μανταλένα:

Τι να κάνω η κακομοίρα με τον χασικλή που πήρα

Δεν δουλεύει, δεν δουλεύει κι όλο τάλιρα γυρεύει

Με τη μια και με την άλλη μου ζαλίζει το κεφάλι

Θα τον διώξω τον τεμπέλη για να πάρω έναν σοφέρη

Πιο παλιά εκτέλεση της μελωδίας, 1906 στην Πόλη, χωρίς λόγια. Περισσότερα πρέπει να έχει ο Σχορέλης στην Ρεμπέτικη Ανθολογία.
 
Top