metafrasi banner

pack rat

nickel

Administrator
Staff member
Ωραίες λέξεις για το pack rat (SYN. hoarder), αρσενικό και θηλυκό παρακαλώ, που ήρθε η κοπέλα από την άλλη άκρη του κόσμου να ρωτήσει;

pack rat
American informal someone who keeps or collects a lot of different things, even when they are not useful or valuable

http://www.macmillandictionary.com/dictionary/british/pack-rat


Ευτυχώς σαν καλό pack rat (πώς μεταφράζεται αυτό στ' αλήθεια; ) είχα κρατήσει το δικό μου κείμενο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μαζώχτρα, κίσσα.
Έντιτ: τη μαζώχτρα δεν την έχουν ΕΛΝΓ και ΛΚΝ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να συνεισφέρω αφενός το ρακοσυλλέκτης/ρακοσυλλέκτρια (που ναι, το ξέρω, δεν είναι το ίδιο, αλλά έχω ακούσει να το χρησιμοποιούν: Μα τι κάνεις βρε παιδάκι μου και τα μαζεύεις όλα αυτά; Ρακοσυλλέκτης είσαι;) και *αφεδύο ότι η σχετική ψυχασθένεια που ονομάζεται στα αγγλικά Compulsive hoarding, ονομάζεται στα μεν γερμανικά Messie-Syndrom (από το αγγλικό mess) --όρος που ξεκίνησε από τα γερμανικά μίντια και σιγά σιγά περνάει και σε ανώτερο ρέτζιστερ-- και στα γαλλικά Syllogomanieaccumulation compulsive).
 
Το μαζώχτρα το λέμε και για το αρσενικό, όχι;
(όπως και τα μανούλα, πιτσούλα)
 

daeman

Administrator
Staff member
Ναι, το ακούω συχνά πυκνά να με χαρακτηρίζει. :eek:
 

Cadmian

New member
Αποθησαυρισμός λέγεται η ψυχολογική πάθηση, απ' όσο έχω δει. Ο αποθησαυριστής απ' την άλλη μεριά έχει πιο θετικές χρήσεις.

Ίσως με την ίδια λογική που ένας άνθρωπος τύπου pack rat θα αυτοπροσδιοριστεί ως συλλέκτης, ή απλά ως προνοητικός (μιας και ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου χρειαστεί ανά πάσα στιγμή...).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ το ξέρω μάζουλας. Πώς λέμε Ζάζουλας; Ε, ένα ζήτα λιγότερο.
Δηλαδή ο ζάζουλας ζήταε πιο πολλά κι απ' τον μάζουλα; :eek:
 
Και μαζούλα; :p
Όχι, πάντα μάζουλας. Από την άποψη του γένους, το συμμετρικά αντίθετο της μαζώχτρας. Είσαι μαζώχτρα, του λέει εκείνη. Κοίτα τώρα που μιλάει ο αρχιμάζουλας! της ανταποδίδει τη φιλοφρόνηση εκείνος.
Δηλαδή ο ζάζουλας ζήταε πιο πολλά κι απ' τον μάζουλα; :eek:
Ναι, αλλά η πλεονεξία δεν αποδίδει. Όποιος θέλει τα ζήτα χάνει τα μι. Είναι ζήτημα οριζμού.
 
Top