This funny thing landed in my email

Συμπέρασμα: Αν πάω στην Κύπρο, να πάρω ταπεράκι, αλλιώς θα μείνω νηστική! Ανάθεμα κι αν καταλαβαίνω τι ταΐζουν τον κόσμο εκεί πέρα!
 
... and this funny thing keeps landing in my lexilogia screen ...

Ή μεθυσμένος ή σεισμόπληκος θα είναι. Όσο πιο μεγάλο το μήνυμα, τόσο πιο πολύ ζαλίζομαι.
 

Attachments

  • guy_lean_sw.gif
    guy_lean_sw.gif
    10.5 KB · Views: 2,104

nickel

Administrator
Staff member
Περίμενα να δω ποιος θα το πει. Είχα αρχίσει να ζαλίζομαι κι εγώ... Καιρός πια να αλλάξει.
 
Περίμενα να δω ποιος θα το πει. Είχα αρχίσει να ζαλίζομαι κι εγώ... Καιρός πια να αλλάξει.

Θέλετε να σας βρω τον Ψωμ και με στολή κολομπίνας; :-D
 
@Nickel
Και δεν μας δείχνεις τα προσεχώς-στην-οθόνη σου, να αποφασίσουμε ποια θέλουμε να δούμε και ποια όχι;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μες σ' αυτά τα "προσεχώς", θα 'χει μήπως και κάνα "προστυχώς"; ;)
 

nickel

Administrator
Staff member
Και δεν μας δείχνεις τα προσεχώς-στην-οθόνη σου, να αποφασίσουμε ποια θέλουμε να δούμε και ποια όχι;
Spot on. Αυτό είναι από τα μόλις διελθόντα από την οθόνη μου, σε μια φάση που χρειαζόμουν αποβλάκωση και αποχαύνωση. Και είδα το Madagascar. Όπου όμως υπήρχε και αυτό το ξεσηκωτικό.

@Λεξικογράφοι: Προσθέστε το «ξεσηκωτικό» στα λεξικά.
 
Ερώτηση από το "you know you're in Cyprus when..." (μία από τις πολλές, τελοσπάντων), αν γνωρίζετε:

Ο "γάρος" είναι ο γάιδαρος;
 
Ο "γάρος" είναι ο γάιδαρος;

Δεν ξέρω.*


*(καταπληκτικό! Δεν το δέχεται ως απάντηση, γιατί έχει λέει λιγότερους από δέκα χαρακτήρες! Εύγε, φορουμοαρχιτέκτονες!)
 
Απορώ με τις ανησυχίες σας για "γραβατωμένα" φόρουμ κλπ. Αυτό το νήμα καίει τις "γραβάτες" όπως οι φεμινίστριες τα σουτιέν τους!

(Παρεμπιπτόντως, πόσες Μαδαγασκάρες υπάρχουν; Είναι σαν τις απόψεις; Έχει δηλαδή ο καθένας από μια; )
 

nickel

Administrator
Staff member
Πρώτα απ' όλα, και αφού καταγγείλω την ιεροσυλία, ιδού το πρωτότυπο:


Κατά τ' άλλα, όπως φαίνεται, οι Μαδαγασκάρες είναι όσες και οι απόψεις των σεισμολόγων.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αφού καταγγείλω την ιεροσυλία [...], όπως φαίνεται, οι Μαδαγασκάρες είναι όσες και οι απόψεις των σεισμολόγων.
...Και πού να δεις και των γλωσσολόγων:

Η Μαγαδασκάρη είναι μία, και είναι ελληνική.
Το "I like to move it" προέρχεται από το "Αεί λαοί του εμού βυτίου" των αρχαίων Σπαρτιατών:
 

nickel

Administrator
Staff member
The Century of ‘Less

In the 21st century:

Our communication . | Wireless
Our telephone | Cordless
Our cooking | Fireless
Our youth | Jobless
Our women | Topless
Our food | Fatless
Our labour | Effortless
Our conduct | Worthless
Our relationships | Loveless
Our attitude | Careless
Our feelings | Heartless
Our politics | Shameless
Our education | Valueless
Our follies | Countless
Our arguments | Baseless
Our boss | Brainless
Our job | Thankless
Our salary | Less and less
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
When things go wrong on board...



Τι βλέπουμε εδώ, κυρίες και κύριοι; Ένα πιάνο με ουρά που προσγειώθηκε με το κεφάλι κάτω και τα πόδια ψηλά. (Κάνει και ρίμα, ε;)
Συνέβη κατά τη διάρκεια της νύχτας σ' ένα κρουαζιερόπλοιο, επειδή κάποιος ξέχασε να το ακινητοποιήσει με τα φρένα. Και μάλλον έχει καταστραφεί.

Ο γιος μου θα αναγκαστεί να δώσει ρεσιτάλ σε άλλο χώρο.
 
Last edited:

crystal

Moderator
Εδώ και λίγο καιρό, χάρη σε μια από τις δεκάδες σπαμοαλυσίδες στις οποίες έχω καταλήξει να ανήκω (ας μην αρχίσω να γκρινιάζω για τα chain letters τώρα), το e-mail μου προστέθηκε στη λίστα του Μουσείου Τεχνών και Επιστημών της Πρέβεζας. Μου στέλνανε διάφορα, μέχρι που πριν από μια βδομάδα έλαβα αυτό, με την υποσημείωση «Please share this pps around the world».

Στην αρχή ψιλογέλασα, μου θύμισε και λίγο τον Πορτοκάλος με το θρυλικό κιμονό. Όταν έφτασα στο παράθεμα του Χίτλερ μου κόπηκε το γέλιο (βρήκαμε αυθεντία να επικαλεστούμε!). Δύο κλικ μετά είδα και την περίφημη δήλωση Γκέιτς.
Εντάξει, τέτοια «ηλεμηνύματα» μου έρχονται συνέχεια. Αλλά και από ένα μουσείο, ρε γαμώτο; Σκέφτομαι να τους απαντήσω.
 
Top