Η γλώσσα του Firefox

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Γιατί, καλοί μου άνθρωποι, μόλις κατέβασα το Firefox στο καινούργιο μου λάπτοπ, εγκαταστάθηκε στα Ελληνικά;
"Αρχείο, Επεξεργασία, Προβολή, Ιστορικό" κλπ. κλπ. που δεν τα θέλω! Εγώ στα Αγγλικά τα ξέρω και στα Αγγλικά τα καταλαβαίνω.
Τι μπορώ ν' αλλάξω; Σημειωτέον δεν έχω καν την Ελληνική στις γλώσσες προβολής των ιστοσελίδων, μόνο Αγγλικά έχω. Αλλά, ούτως ή άλλως, δεν μιλάω για τη γλώσσα των ιστοσελίδων, μιλάω για τη γλώσσα του προγράμματος.
 
Παλιό, καλό θέμα. :D
Σε μια νέα καρτέλα του Firefox, πληκτρολόγησε about:config
Στη λίστα που θα εμφανιστεί, κάνε αντιγραφή/επικόλληση του general.useragent.locale στο πεδίο "Φίλτρο" και πάτα Enter.
Θα εμφανιστεί μια νέα μεταβλητή. Άλλαξε την τιμή της από el σε en-us (με διπλό κλικ).
 
Α, μην το ξεχάσω! Εννοείται ότι κάνεις επανεκκίνηση του Firefox μετά!
 

Elsa

¥
Μπορώ καλέ κύριε να ρωτήσω και εγώ (της προσκολλήσεως) γιατί σήμερα ξαφνικά έχασα τον διορθωτή από τον καλό μου τον firefox και με έχει φάει η αγωνία μη μου ξεφύγει κανένα λάθος και ποιος με γλιτώνει από το στόμα σας μετά;
 
Αυτό δεν το έχω ξαναδεί! Μπορεί απλώς να τον έχεις απενεργοποιήσει κατά λάθος, όμως.
Πληκτρολόγησε κι εσύ about:config, μετά βάλε layout.spellcheckDefault στο φίλτρο και άλλαξε την τιμή του από 1 σε 2. Τέλος, κάνε επανεκκίνηση του Firefox.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ζεφ, τα έκανα όλα, αλλά όταν ξαναμπαίνω στον Φάιρφοξ, επιμένει ελληνικά. Έκανα και ριστάρτ, για να "πιάσουν" οι αλλαγές, αλλά τίποτα!
 
Τότε, κατέβασε και το αγγλικό πακέτο του Firefox από εδώ, εκτέλεσέ το και μετά κάνε πάλι από την αρχή τη διαδικασία που σου είπα.
Μόλις το ξαναδοκίμασα στο δικό μου, και λειτούργησε κανονικά.
 

Elsa

¥
Αυτό δεν το έχω ξαναδεί! Μπορεί απλώς να τον έχεις απενεργοποιήσει κατά λάθος, όμως.
Πληκτρολόγησε κι εσύ about:config, μετά βάλε layout.spellcheckDefault στο φίλτρο και άλλαξε την τιμή του από 1 σε 2. Τέλος, κάνε επανεκκίνηση του Firefox.

Αυτό το about:config, είναι δια πάσα νόσο ή επειδή δεν ήρθα κανονικά στο ιατρείο σας με ξεπετάτε, γιατρέ μου;
:D
Όχι, δεν το έχω απενεργοποιήσει. Θα εφαρμόσω τη συνταγή και θα σου πω...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Επιτέλους! Ο γνωστός μου αγγλόφωνος Φάιρφοξ! Φαίνεται ότι όταν έκανα την εγκατάσταση είχα επιλέξει κάτι σχετικό με Ελληνικά χωρίς να το καταλάβω. Ευχαριστώ, Ζεφ!!!
 

Elsa

¥
Για να δο και εγο, άλαξε τίποτα; Μπα... Δεν τα ιπογραμιζει τα λαθι!
:mad:
 
Piboard: ένα ελληνικό πρόσθετο του FF για να... μην γράφουμε Ελληνικά!

Το βάζω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα, μιας και αναφέρεται πάλι στον Firefox.

Έχει συμβεί ποτέ να γράφεις Ελληνικά, π.χ. ψάχνοντας κάτι στο Google, αλλά να ξεχάσεις να αλλάξεις γλώσσα όταν θελήσεις να γράψεις μια νέα διεύθυνση στην ομώνυμη γραμμή του FF (ή να τροποποιήσεις αυτήν στην οποία βρίσκεσαι); Το αποτέλεσμα είναι κάτι σαν
Code:
http://europa.eu/legislation_summaries/index_[COLOR="Red"][B]εν[/B][/COLOR].htm
και, καλά το φαντάστηκες, δεν δουλεύει.

Όμως, μην απογοητεύεσαι και μην απελπίζεσαι! Τη λύση έρχεται να δώσει το Piboard.
Piboard changes the Greek letters mistyped in special fields such as the url, to the English equivalent ones, automatically as you type.

Δοκιμασμένο εδώ και 12 ώρες στον αγγλικό FF 3.5.5, χωρίς καμία παρενέργεια.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ψιλοάσχετο, αλλά γελάω πολύ όποτε συμβαίνει. Βάζω ελληνικούρες στη γραμμή τού Google ("search provider" είναι η ορολογία στον ΙΕ8 :)) και μου βγάζει και προτάσεις (που ποιος ξέρει πόσες χιλιάδες φορές τα 'χει δει πια το Google για να τα προτείνει πλέον) επίσης σε ελληνικούρες! :D
 
Top