metafrasi banner

cash room

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δωμάτιο στα έγκατα ενός γηπέδου μπέιζμπολ όπου μαζεύονται όλες οι εισπράξεις, και ο ήρωας της ταινίας θα κάνει φυσικά τη ληστεία. Θέλω ν' αποφύγω την απόδοση ταμεία, αφού ταμεία υπάρχουν σε όλες τις εισόδους του γηπέδου. Πέραν της προφανούς απόδοσης "δωμάτιο με τα λεφτά", καμιά άλλη πρόταση;
 

nickel

Administrator
Staff member
Θησαυροφυλάκιο; Όπως της τράπεζας το vault;


Προσπαθώ επίσης να καταλάβω πού βρίσκεται σήμερα το χρηματοφυλάκιο. Μακάρι να 'ξερε κι αυτό...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, ίσως θησαυροφυλάκιο. Όσο για το χρηματοφυλάκιο, που μάλλον είναι υβρίδιο από θησαυροφυλάκιο και χρηματοκιβώτιο, μου θυμίζει το χρηματοκοπείο, όπως άκουσα κάποτε να λένε το Νομισματοκοπείο. Μόνο ένα εύρημα στο Γκουγκλ, αλλά το έχω ακούσει με τα αφτιά μου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, στον ΕΛΟΤ έχουν άποψη:


Ελληνικός τίτλος
Μονάδες ασφαλούς αποθήκευσης - Απαιτήσεις, ταξινόμηση και μέθοδοι για αντίσταση στη διάρρηξη - Μέρος 1: Χρηματοφυλάκια, θύρες θωρακισμένων αιθουσών και θωρακισμένες αίθουσες
Αγγλικός τίτλος
Secure storage units - Requirements, classification and methods of test for resistance to burglary - Part 1: Safes, strongroom doors and strongrooms
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άρα το χρηματοφυλάκιο είναι το δωμάτιο που παίζει τον ρόλο του "θησαυροφυλακίου" σε ένα κτίριο που δεν είναι τράπεζα; Άρα είναι ακριβώς αυτό που θέλω; Cash room;
 

nickel

Administrator
Staff member
Το δικό σου, αυστηρά, είναι «αίθουσα μετρητών» (και, γιατί όχι, «αίθουσα ταμείου»). Αν είναι θωρακισμένη, λέγεται «θωρακισμένη αίθουσα». Το χρηματοφυλάκιο, επίσημα, είναι το χρηματοκιβώτιο, οπότε δεν σου κάνει, εκτός αν θες να το ξεντώσεις.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πάντως, όταν έγινε η ληστεία στο μετρό Εθνική Άμυνα, αποκάλεσαν τον χώρο όπου μάζευαν τα λεφτά "γραφεία" και "ταμεία". Γι' αυτό, όταν πρωτοάκουσα την είδηση, νόμισα ότι έγινε ληστεία στα ταμεία των εισιτηρίων, μπροστά στα μάτια των επιβατών. Βέβαια, δεν επρόκειτο για θωρακισμένη αίθουσα, ούτε καν κλειδωμένη, απ' ό,τι φαίνεται.
 

daeman

Administrator
Staff member
Η κάσα (το χρηματοκιβώτιο, που έχω συναντήσει να δηλώνει και τον χώρο που φυλάσσεται) ή ο μπεζαχτάς δεν κάνουν γι' αυτή τη χρήση, επειδή δεν είναι αμέσως αναγνωρίσιμα, έτσι;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, νομίζω ότι η "κάσα" μάλλον δεν είναι ευρέως αναγνωρίσιμος όρος, για τους περισσότερους έχει σχέση με κασόνια και φέρετρα, όχι με ταμεία.
 
Καλησπέρα.
Γιατί δεν το λες υπόγειο ταμείο ή υπόγειο χρηματοφυλάκιο να ξεμπερδεύεις; Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να μπερδευτεί κανείς με τα ταμεία στις εισόδους. :p
 
Top