metafrasi banner

Cornish pasty = (παραδοσιακή) πίτα της Κορνουάλης

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτό εδώ το παραδοσιακό έδεσμα της Κορνουάλης:



Η σωστή γέμισή του είναι με κιμά και λαχανικά. Στο κείμενό μου αναφέρεται ενδεικτικά μαζί με άλλα γρήγορα σνακ: την πίτσα ναπολιτάνα, το σάντουιτς, το χοτ ντογκ, το χάμπουργκερ.

Είναι όμως δυνατόν να το αποδώσει άνθρωπος μπουρέκι (όπως προτείνει η Ματζέντα) --και μάλιστα μπουρέκι Κορνουάλης; Δεν θα έπιαναν τα γέλια τον κάθε αναγνώστη;

Υπάρχει όμως καμιά καλύτερη ιδέα;

Μήπως να το έτρωγα; Κι αυτό καλό ακούγεται...:D

Edit: Μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα. Ακόμη και οι Γάλλοι Cornish pasty το λένε...
 
Πάντως με μπουρέκι ή κρεατόπιτα μοιάζει. Μπορεί η βίκι να λέει ότι δεν είναι πίτα αλλά για μας αυτό είναι είδος πίτας. Πιστεύω ότι αν την πείτε κρεατόπιτα Κορνουάλης καταλαβαίνει κανείς ότι είναι κάποια κρεατόπιτα με ειδική γέμιση.
 
Εγώ θα έλεγα σκέτο πίτα Κορνουάλης (γιατί έχει μέσα και πολλά λαχανικά και μπερδεύεται το κρέας με τα λαχανικά).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συμφωνώ με τον Αμβρόσιο, ίσως μπορείς να βάλεις και μια παρενθετική πρόταση, π.χ. πίτα Κορνουάλης, η παραδοσιακή κιμαδόπιτα με λαχανικά.
 

daeman

Administrator
Staff member
+1 σε όλους. :)

Πίτες τα ξέρω κι εγώ τα παρόμοια εδέσματα, αλλά από άποψη καταναλωτική, όχι ορολογική.

Να 'χαμε τώρα πεντέξι καμιά δεκαριά, έξι για τους παριστάμενους +περίσσευμα, ή κέρασμα για τυχόν επισκέπτες...
 

SBE

¥
Κι εγώ κρεατόπιτα θα το έλεγα, και να τονίσω εδώ ότι η αυθεντική δεν γίνεται με κιμά αλλά με ψιλοκομμένο ψαχνό. Τα λαχανικά είναι βολβοί (ρέβες, καρότα, γουλιά κλπ) αλλά όχι πατάτες, είναι έδεσμα του καιρού πριν την ανακάλυψη της Αμερικής, προφανώς. Να προσθέσω επίσης ότι η κουζίνα της Κορνουάλης είναι εξαιρετική, πήγα εκεί διακοπές μια φορά και πήρα βάρος. Οι δε κρεατόπιτες (οι παραδοσιακές) είναι άλλο πράμα και τις πουλάνε σε κάθε γωνιά. Δυστυχώς στο Λονδίνο τις φτιάχνουν με κιμά και πατάτα, καμιά σχέση στη γεύση. Η τυποποίηση κάνει κακό.
 
Τα λαχανικά είναι βολβοί (ρέβες, καρότα, γουλιά κλπ) αλλά όχι πατάτες,

Τα cornish pasties που έχω φάει εγώ πάντως, αρκετά κομμάτια πατάτας είχαν.
 

SBE

¥
Τα cornish pasties που έχω φάει εγώ πάντως, αρκετά κομμάτια πατάτας είχαν.
Όπως όλα τα εδέσματα, ο καθένας έχει τη συνταγή του. Πάντως στην Κορνουάλη μου είχαν πει ότι το "σωστό" είναι χωρίς πατάτα και με κρέας, όχι κιμά. Και όντως, έτσι ήταν παντού όπου δοκίμασα.
 
Δεν ξέρω. Αυτή εδώ η γιαγιά είναι βέρα Κορνουαλή (αν λέγεται έτσι), και βάζει και πατάτα και λέει ότι μόνο αυτή η συνταγή μπορεί να ικανοποιήσει έναν γνήσιο Κορνουαλέζο.

Το βλέπω αυτό το νήμα να γίνεται cornish pasty με custard... :D
 

SBE

¥
Μπα, εγώ δεν εχω κανένα πρόβλημα. Θέλουν πατάτα; Ας βάλουν πατάτα. Μάλιστα υπάρχει και πίτα γεμιστη μόνο με πατάτες, επίσης παραδοσιακή συνταγή, για όταν έχει πέσει πολλή φτώχεια...
 

daeman

Administrator
Staff member
Μπα, εγώ δεν εχω κανένα πρόβλημα. Θέλουν πατάτα; Ας βάλουν πατάτα. Μάλιστα υπάρχει και πίτα γεμιστη μόνο με πατάτες, επίσης παραδοσιακή συνταγή, για όταν έχει πέσει πολλή φτώχεια...

Καλημέρα.

Μα αυτή είναι παραδοσιακή πολυνησιακή συνταγή: patatopita topatupaputu pupinai!
;)
 
Top