metafrasi banner

Khyber Pass (and other lesser passes)

Vipa

New member
Καλησπέρα!

Μήπως κάποιος γνωρίζει πώς λέγονται στα Ελληνικά τα κάτωθι τοπωνύμια;

Klukhor Pass
Mamisoni Pass

Πρόκειται για φαράγγια του Βορειοδυτικού Καυκάσου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Κάτι με ενοχλούσε μέσα μου, σαν να είχα κάποια εκκρεμότητα, σαν να είχα αφήσει αναπάντητο κάποιο ερώτημα. Δεν του έδωσα ωστόσο μεγάλη σημασία, γιατί η ζωή μου είναι γεμάτη εκκρεμότητες και αναπάντητα ερωτήματα. Μετά με πλάκωσε ο Καύκασος.

Καλωσήρθες! Όχι, δεν έχουν περάσει αυτά στα ελληνικά, εκεί που κοίταξα. Μπορώ να υποθέσω ότι, αν έχουν περάσει, τα έχουν κάνει Κλούχορ και Μαμισόνι. Αλλά, ακόμα κι αν δεν τα έχουν κάνει έτσι ακριβώς, πού να δεις τι τραβάει τα πασίγνωστο Khyber Pass.

Οι Εγγλέζοι το προφέρουν Κάιμπερ, αλλά εσύ μπαίνεις στον πειρασμό να το εξελληνίσεις σε Χάιμπερ. Και κοιτάς στον Πάπυρο και γράφει κάπου Χυμπέρ. (Θα έπεσα σε μεταφραστή από το Λαρούς.)

Και όταν κάτσει κάπου το σβουράκι, πρέπει να αποφασίσεις και για το Pass. Πέρασμα, διάβαση, στενωπός ή δερβένι; Ή απλώς «στενά», όπως Στενά των Δερβενακίων και Στενά των Θερμοπυλών;

Παλικάρια, πείτε καμιά γνώμη, έχουμε και νέο μέλος εδώ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το μόνο που μπορώ να συνεισφέρω στο ψάξιμο που έκανα από το πρωί είναι ότι κτγμ αυτό το Μαμισόν(ι) είναι Μαμισόν σκέτο. Εδώ πχ: Mamison Pass (Russian: Мамисонский перевал, Ossetic: Мамысоны æфцæг, Georgian: მამისონის უღელტეხილი). Και στα ρώσικα μοιάζει με γενική Μαμισόν-σκι, και στα οσέτικα Μαμισόν-ι (τα γεωργιανά τα έβαλα για διακόσμηση, δεν ξέρω να τα διαβάσω).

Και καλώς όρισες :).
 

Earion

Moderator
Staff member
მამისონის უღელტეხილი = Mamisonis Ugheltexili (ελλ. Μαμισόνις Ουγελτεχίλι, δευτερεύων τόνος στο Μά)

Απ' το στόμα του Παστούνου ακούω Κ[΄]έμπερ

Η δική μου ψήφος πηγαίνει στη Διάβαση

Άρα: Διάβαση Κέμπερ (ή Χέμπερ), αλλά θα προσέθετα και μια παρενθεσούλα (Διάβαση Χάιμπερ) γιατί, όπως και να το κάνουμε, ο αποικιοκράτης είχε (τον έχει ακόμα;) τον πρώτο λόγο.
 

Earion

Moderator
Staff member
Ναι, είναι γενική. Τα γεωργιανά (με πληροφορούν οι πιστοί μου πράκτορες στο γεωργιανό κύκλωμα) έχουν επτά πτώσεις.
 

Vipa

New member
Θερμές ευχαριστίες σε όλους!

Nickel ζητώ συγγνώμη αν επιδείνωσα τη βαρυθυμία σας με τα δυσθεώρητα ύψη του Καυκάσου!
 
Απ' το στόμα του Παστούνου ακούω Κ[΄]έμπερ

Η δική μου ψήφος πηγαίνει στη Διάβαση

Άρα: Διάβαση Κέμπερ (ή Χέμπερ), αλλά θα προσέθετα και μια παρενθεσούλα (Διάβαση Χάιμπερ) γιατί, όπως και να το κάνουμε, ο αποικιοκράτης είχε (τον έχει ακόμα;) τον πρώτο λόγο.

Εγώ ωστόσο ακούω ένα (έστω και ανεπαίσθητο) Χάιμπερ. Ίσως επειδή αυτό περίμενα να ακούσω, βέβαια...
 
Top