metafrasi banner

tangy taste

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δριμεία, αψιά γεύση λένε τα λεξικά. Το ΛΚΝ επεξηγεί τη δριμεία γεύση: κτ. που ερεθίζει τη γεύση ή την όσφρηση. Για την αψιά γεύση όμως, με μπερδεύει: Αψύ και το ούζο, αψύ και το ξίδι;

Έτσι, και μια και έχω και ασθενική όσφρηση και γεύση, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι απλώς η έντονη γεύση; Πρέπει να είναι δυσάρεστη ή μπορεί να είναι και ευχάριστη; Ποιες γεύσεις θα χαρακτηρίζατε έτσι; (Και δεν υπάρχει κάποιο πιο εύχρηστο συνώνυμο επίθετο;)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ξινή, λέει το answers.com:
Having a taste characteristic of that produced by acids: acerb, acerbic, acetous, acid, acidulous, dry, sour, tart.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ακριβώς. Κι εγώ όταν ακούω tangy, καταλαβαίνω πάντα ξινή γεύση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Περίεργο δεν είναι που και η Magenta και το G-Word δεν δίνουν την ξινή γεύση;
 
tangy είναι η γεύση της τεκίλας όταν στίβεις φυσικό χυμό λεμόνι μέσα.

tangy είναι και η γεύση της κοτόσουπας όταν το έχεις παρακάνει λίγο με το λεμόνι.

Γενικώς είναι σχεδόν πάντα η ξινή γεύση.

Παρόλα αυτά μου κάνει εντύπωση που δεν το λένε τα δύο αυτά αρκετά καλά λεξικά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πρώτα κάνουμε τέτοια...
tangy είναι η γεύση της τεκίλας όταν στίβεις φυσικό χυμό λεμόνι μέσα.
...και μετά να τι παθαίνουμε::p:p
tangy είναι και η γεύση της κοτόσουπας όταν το έχεις παρακάνει λίγο με το λεμόνι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Τσουχτερή γεύση είναι, πάνω απ' όλα. Having a sharp, distinct, or spicy taste, κατά OED.
 
Πρώτα κάνουμε τέτοια...
tangy είναι η γεύση της τεκίλας όταν στίβεις φυσικό χυμό λεμόνι μέσα.

tangy είναι και η γεύση της κοτόσουπας όταν το έχεις παρακάνει λίγο με το λεμόνι.

...και μετά να τι παθαίνουμε::p:p

χαχαχαχα... Το έθεσα καταλλήλως δεν μπορείς να πεις... Και είπα μην προδοθώ... αλλά δεν τα κατάφερα! :)
 
Last edited by a moderator:

SBE

¥
Ξινή, αλλά όχι σαν το ξύδι, πιο ελαφριά και πιο ευχάριστη.
Γενικά χρησιμοποιείται για να περιγράψει κάτι θετικό, όχι κάτι που δεν τρώγεται.
Λέξεις που περιγράφουν την ξινίλα έχει πολλές η αγγλική γλώσσα. Για τις διαφορές, δες εδώ.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν νομίζω ότι είναι αποκλειστικά η ξινή.
Δεν έχουν όλα τα οξέα ξινή γεύση, άλλωστε. Κι έχω δοκιμάσει αρκετά στο εργαστήριο. :eek:

Δριμεία, έντονη γεύση, αλλά δε μου πολυαρέσει κανένα από τα δύο.
 
Συμφωνώ με τον daeman, δεν είναι αποκλειστικά ξινή η γεύση. Και ο κόλιαντρος θεωρείται ότι έχει tangy γεύση, αλλά ξινός δεν είναι (οι φίλοι του θα έλεγαν έντονη, δριμεία γεύση, εγώ πάλι θα έλεγα ταγκισμένη αλλά είμαι προκατειλημμένη και δεν πιάνομαι :D).
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι καλύτερα να μην το μπερδεύουμε με το ταγγός / ταγκός, που προϋποθέτει την ύπαρξη κάποιας χαλασμένης λιπαρής ουσίας.
 
Top