τιμάριθμος και πληθωρισμός

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Γεια σας πάλι!

Εξηγήστε μου παρακαλώ, όσοι ξέρετε, ποια είναι η διαφορά του τιμάριθμου και του πληθωρισμού γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί. (Μετά, θα μεταφέρω τη συζήτηση στο greek english να συζητήσουμε και τις αποδόσεις τους).

Ευχαριστώ!
 

curry

New member
Για πολύ γρήγορα, δες εδώ για τον τιμάριθμο
και εδώ για τον πληθωρισμό.
Αλλά για αναλυτικά, ας αναλάβουν τα οικονομικά μυαλά του φόρουμ! :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ευχαριστώ, curry, αλλά θα περιμένω τα οικονομικά μυαλά γιατί τα άρθρα της Βικιπαίδειας τα έχω διαβάσει (μαζί με πολλά άλλα), αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει αν είναι ή δεν είναι το ίδιο πράγμα. :)
 

curry

New member
Από ό,τι θυμάμαι από την πολιτική οικονομία της Γ' λυκείου, δεν είναι το ίδιο πράγμα. Αλλά έχουν περάσει και 15 χρόνια από τότε...
 
Νομίζω πως ο τιμάριθμος αφορά το "καλάθι της νοικοκυράς". Δηλαδή μιλάμε για τη μεταβολή του επιπέδου των τιμών βασικών αγαθών σε μια δεδομένη χρονική περίοδο.

Ο πληθωρισμός αφορά όλα τα αγαθά. Αντιπροσωπεύει τη μεταβολή του γενικού επιπέδου των τιμών σε μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πληθωρισμός (inflation) είναι η συνεχής και σημαντική αύξηση του γενικού επιπέδου των τιμών (που συνεπάγεται αντίστοιχη συνεχή και σημαντική μείωση της πραγματικής αγοραστικής αξίας τού χρήματος).
Δεν είναι κανονικά η αύξηση της τιμής ενός αγαθού ή μιας ομάδας αγαθών. Μπορεί να είναι και συγκαλυμμένος επειδή η κυβέρνηση εφαρμόζει πολιτική συγκράτησης των τιμών. Για τα αίτιά του μπορούμε να μιλάμε με τις ώρες.

Ο τιμάριθμος (price index) είναι ένα εργαλείο που μετράει το ανεβοκατέβασμα των τιμών. Ο πιο γνωστός, ο τιμάριθμος καταναλωτή (consumer price index, CPI), μετράει πόσο ανεβαίνει (ή κατεβαίνει) το κόστος ζωής μέσα σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο (μήνα, από την αρχή του έτους, στο δωδεκάμηνο που πέρασε). Καταλαβαίνουμε αν έχουμε πληθωρισμό (και πόσο) από τον τιμάριθμο. (Υπάρχουν κι άλλοι τιμάριθμοι, π.χ. ο τιμάριθμος χονδρικής.)

Περισσότερα από αύριο.
 
Ε, φαίνεται εμείς μόνο αυτόν του καταναλωτή εξετάζαμε τόοοτε (παλιάαα) γι'αυτό και τα έχω κάνει ολίγον μαντάρα στο κεφάλι μου! Σβήστε με αν θέλετε!


Απάντηση: Γιατί να σε σβήσω; Καλά τα είπες. Έβαλες και το καλάθι της νοικοκυράς.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δηλαδή οι διάφοροι τιμάριθμοι εμπεριέχονται στον πληθωρισμό; (Αν δεν τα λέω καλά, παρακαλώ κατανόηση στον πτωχό που δεν καταλαβαίνει)
 

curry

New member
Νομίζω ότι βοηθούν στον υπολογισμό του πληθωρισμού - νομίζω είπα!
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν παίζουμε και με ορολογία, ο τιμάριθμος καταναλωτή (consumer price index, CPI) μεταφράζεται επισήμως δείκτης τιμών καταναλωτή.

Ο πληθωρισμός είναι ένα φαινόμενο. Για να μετρήσουμε το φαινόμενο χρησιμοποιούμε εργαλεία σαν τον τιμάριθμο. Δεν υπάρχει «εμπεριέχομαι» εδώ. Είναι σαν να λέμε ζέστη και θερμόμετρο.
 
Ένα παράδειγμα.
Ο τιμάριθμος (δείκτης τιμών καταναλωτή) είναι απλώς ένας αριθμός. το 2005 ήταν 100. Το 2006 ήταν 103,196.
Ο πληθωρισμός είναι η διαφορά ως %, ήτοι 3,196%, ή (στρογγυλοποιημένο) 3,2%. Πρόκειται εδώ για ετήσιο πληθωρισμό.
Το 2007 ο τιμάριθμος (πάντα με βάση το 2005) ήταν 106,183. Ο πληθωρισμός για τη διετία 2005 - 2007 ήταν 6,183%, ας πούμε 6,2%

Τώρα ο τιμάριθμος είναι κάπου 108. (στοιχεία για Ελλάδα). δηλ. εκεί που δίναμε 100€ το 2005, τώρα πληρώνουμε κατά μέσον όρο 108€

Βλ. http://www.statistics.gr/Main.asp και http://www.statistics.gr/Main_eng.asp όπου έχει πίνακες με ετήσιο και μηνιαίο πληθωρισμό, κάθως και τιμές δείκτη καταναλωτή

Και προσοχή: να λέμε ο τιμάριθμος ανεβαίνει δεν είναι το ίδιο με το να λέμε ο πληθωρισμός ανεβαίνει :-)
 
Top