metafrasi banner

cookie cutter

nickel

Administrator
Staff member
Και η φόρμα μπισκότων τι είναι; :)

Αν πάμε με τις κατηγορίες της Wikipedia:

Types & Variations
  • Cutout: Most commonly made of copper, tin, stainless steel, aluminum, or plastic. Cutouts are the simplest of the cookie cutters; the cutter is pressed into cookie dough that has been rolled flat to produce the shape of the cutter's outline.
  • Detail imprint: Commonly made of copper, tin, or plastic. Detail imprints are similar to cutout cookie cutters, except that detail imprints also mark the surface of the dough.
  • Cookie mold: Usually made of wood, ceramic, or plastic. Springerle molds are the oldest examples of such. A cookie mold typically has an ornate design debossed into the surface; the mold is pressed into the cookie dough to produce an embossed design.
  • Cookie press: Automated or hand operated press used to make large batches of cookies quickly. The cookie dough is extruded onto the baking sheet in ornate shapes that would otherwise be too difficult or time-consuming to create by hand.

τότε φόρμα θα έπρεπε να είναι το mold. Η περιγραφή δεν εξυπηρετεί, ωστόσο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κακώς συζητάς εδώ. Εδώ δεν είναι χώρος συζητήσεων. Να τα πάρεις έξω αποδώ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
OK λοιπόν, τα 'φερα δωπέρα να τα συζητήσουμε. Δεν μου αρέσει εδώ η αντιστοιχία cutter = κόφτης (πρβλ. την ανάλογη αντιστοιχία για το κοπίδι του γραφείου, η οποία όντως ισχύει), διότι ο αντικειμενικός σκοπός εδώ δεν είναι απλώς να αποκοπεί ένα μπισκότο αλλά να αποκτήσει συγκεκριμένη μορφή, περίγραμμα, φόρμα. Λέτε ιδέες, επομένως.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ανάλογα τη ζύμη. Αν είναι ζύμη που κόβεται, θα πεις κόφτης. Υπάρχουν κόφτες για διάφορα εδέσματα, π.χ. για τη ζύμη των τυροπιτακίων. Φόρμα θα πεις μόνο αν η ζύμη είναι μαλακιά, όπως η ζύμη του κέικ. Άσε που έχω την εντύπωση ότι το φόρμα μπισκότων μεταφράζει το cookie mold.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ τώρα γιατί το άκουγα παντού φόρμα, είναι μυστήριο... Ή ίσως πάλι και να είμαι ζυμιάρης σε συγκεκριμένες ζύμες... :D
 

SBE

¥
Εγώ από την άλλη θυμάμαι ότι το εργαλείο αυτό λεγόταν από τις μαγείρισσες κάποιας ηλικίας (Παραδείση, Αλεξιάδου κλπ) κουπ πατ (coupe patte, προφανώς).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ από την άλλη θυμάμαι ότι το εργαλείο αυτό λεγόταν από τις μαγείρισσες κάποιας ηλικίας (Παραδείση, Αλεξιάδου κλπ) κουπ πατ (coupe patte, προφανώς).
Coupe-pâte, για την ακρίβεια, ζυμοκόφτης δηλαδή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντα στα γλυκά η φόρμα είναι η πιο συνηθισμένη λέξη, αλλά η φόρμα είναι το καλούπι μέσα στο οποίο χύνεις το υλικό και παίρνει το σχήμα του. Ο κόφτης είναι για να κόβει συγκεκριμένα σχήματα σε λεπτή ζύμη.


Για το παραπάνω (συγκρατήσου, Ζαζ, σε βλέπω) προφανώς δεν χρησιμοποιήθηκε κόφτης, αλλά φόρμα (cake form, tin, pan, mold — ποιο είναι πιο συνηθισμένο;).


Προσθήκη: Ξέχασα να πω ότι, όπως κατάλαβα από Wikipedia και εικόνες, με το mold τυπώνουμε και κάποιο μοτίβο στην επιφάνεια του γλυκίσματος.
 

SBE

¥
Και βέβαια μην ξεχνάμε ότι στην ελληνική παραδοσιακή σπιτική ζαχαροπλαστική δεν φτιάχνουμε μπισκότα αλλά κουλούρια, που τα πλάθουμε με το χέρι. Στη χειρότερη τα κόβουμε με μαχαίρι.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αααααααααα, όχι, εμένα η γιαγιά μου (και η μαμά μου) είχε ειδικό μύλο για τα κουλούρια, που τα έβαζες μέσα, άλεθε τη ζύμη, την έβγαζε ριγωτή, και μετά την έκοβες με το μαχαίρι.
 

SBE

¥
Εσείς ήσασταν προχωρημένοι ζαχαροπλάστες.
Εμείς τα αγοράζαμε έτοιμα, ως ανεπρόκοποι.
Αλήθεια, τα cookie moulds μου μοιάζουν με σφραγίδες, σαν αυτές για τις λειτουργιές (πρόσφορα, επί το αθηναϊκότερον)
Αλλά ας προσθέσω και μερικές φωτογραφίες για την όρεξη...



 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ, ως άλλος Μαμαλάκης, ψηφίζω θηκούλες για γλυκάκια, από το λίνκο του ντόκτορος.
 
Ευλογημένοι να είστε, παιδιά μου. Πάλι με σώσατε. Έψαχνα cortapastas, έφτασα ως το dough cutter => cookie cutter, και μετά βρέθηκα εδώ. Και το θυμόμουν αυτό το κουπ πατ, κάτι μου θύμιζε, κάτι...

Σχετικά με τις φόρμες: στην καθομιλουμένη της κουζίνας αυτά τα πράματα τα λέμε συχνά "φορμάκια", παρόλο που τυπικά τα φορμάκια είναι τα μικρά ταψάκια, ας πούμε, που χύνεις μέσα τη ζύμη, και ότι τα πλαίσια με σχήματα, τύπου στένσιλ.

Άμα τελειώσω τη μετάφραση θα σας φτιάξω κεκάκια! :D
 
Top