metafrasi banner

Penge

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Penge is a suburb of London in the London Borough of Bromley.

Κάποια ιδέα για την προφορά του; Πεντζ; Πέντζι; Πένγκι; Είναι και η επόμενη πρόταση από τη βίκη που με μπερδεύει:

Penge was once a small town, which was recorded under the name Penceat in a Saxon deed dating from 957. Most historians believe the name of the town is derived from the Celtic word Penceat which means "edge of wood" and refers to the fact that the surrounding area was once covered in a dense forest. The original Celtic words of which the name was composed referred to pen "head", as in the Welsh pen (used in Penarth) and ceat "wood", similar to the Welsh coed (used in Llangoedmor).
 

nickel

Administrator
Staff member
Πεντζ είναι (όπως θα υπέθετε κανείς), αλλά κατάφερες να βρεις προάστιο που πρώτη φορά ακούω.
 
Κανονικά το τελικό e είναι άηχο, οπότε Πεντζ, αλλά αυτά είναι ισχυρά τοπικά εξαρτημένα... Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση το σωστό να είναι Πέντζι (το πιο πιθανό από τα ενδεχόμενα που αναφέρεις)...
 

SBE

¥
Όχι, είναι σίγουρα Πεντζ, αλλά όπως λέει κι ο Νίκελ, εγώ το ξέρω μόνο σαν προορισμό λεωφορείου και ξέρω ότι είναι κάπου κάτω από το ποτάμι, κατά το Πέκαμ, περιοχές δηλαδή που κι αν ακόμα ήξερα, θα τις απέφευγα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πεντζ είναι (όπως θα υπέθετε κανείς), αλλά κατάφερες να βρεις προάστιο που πρώτη φορά ακούω.
Τα εύκολα τα βρίσκω και μόνος μου... ;)
 
Top