metafrasi banner

scarlet tanager

tuna

¥
Πουλί της Βόρειας Αμερικής, ελληνική απόδοση του οποίου δεν καταφέρνω να βρω. Δεν θα με πείραζε να το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο, παρεμφερές πετούμενο - φτάνει να είναι κι αυτό κόκκινο. Καμιά ιδέα κανείς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Cadmian

New member
Καλημέρα.

Εδώ τα πουλιά tanager αναφέρονται ως καρδινάλιοι. Ίσως κόκκινος/ερυθρός καρδινάλιος;
 

SBE

¥
Νομίζω ότι άμα το πεις καρδινάλιο δε χρειάζεται να τονίσεις το χρώμα του, οι καρδινάλιοι κόκκινα φοράνε.
 
Καλημέρα!

Δεν πρόκειται πάντως για το ίδιο πουλάκι.
Ο καρδινάλιος είναι αυτός:


Ενώ ο scarlet tanager:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ανήκει, ωστόσο, στην οικογένεια των Καρδιναλίων, όπως λέει και η Βίκη:
The Scarlet Tanager (Piranga olivacea) is a medium-sized American songbird. Formerly placed in the tanager family (Thraupidae), it and other members of its genus are now classified in the cardinal family (Cardinalidae).
http://en.wikipedia.org/wiki/Scarlet_Tanager
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια στιγμή να βγάλουμε τα τυπικά από τη μέση. Το επίσημο όνομα θα πρέπει τώρα να το μεταφράσουμε Πιράγκα η ελαιόχρους.
Piranga: South American name for a bird: olioacea: olive: tanager: tangaras: Amazon Indian word for brilliantly colored birds.

Παρά την προέλευση του αγγλικού από ινδιάνικο tangara, o Λινναίος το είχε ονομάσει Tanagra (και στον Πάπυρο: «τανάγρα η, Ν· (ζωολ.) γένος στρουθιόμορφων πτηνών που απαντούν στις τροπικές περιοχές τού Νέου Κόσμου»).

Τώρα έχει πάψει να είναι θραυπίδα (λέξη που είχε άπαξ ο Αριστοτέλης και την ξέθαψαν οι ονοματοδότες). Αλλά και καρδινάλιος χωρίς λοφίο;

Σαν κόκκινο σπουργίτι ή τσιχλόνι μοιάζει, πάντως.
 

tuna

¥
Σας ευχαριστώ θερμά όλους. Νομίζω ότι μάλλον θα ξεπεράσω τις επίσημες ονομασίες και θα επιλέξω το κόκκινο σπουργίτι.
 

UsualSuspect

New member
Scarlet Tanager.
154. Py-ran'-ga rub'-ra. The word Pyranga has a classic twang, as if formed in part from the
Gr. irvp, fire ; but it is a barbarous word, taken from some South American dialect.
Several similar combinations of letters occur in Marcgrave. Vieillot wrote it Piranqa
in 1807, and Pyranga in 1816. The latter has come into general use. The English
tanayer is simply altered from the South American tanagra or tanyara, both of which
words occur in the older authors, the latter being in general use until Linnaeus, perhaps
by a misprint, gave the former currency.
http://www.archive.org/stream/checklistofnorth00coue/checklistofnorth00coue_djvu.txt
Ερυθρό tanager
http://www.wildlifenorthamerica.com/ylang/el/Bird/Scarlet-Tanager/Piranga/olivacea.html
Συνώνυμα
Piranga olivacea (n.)firebird, redbird, scarlet tanager
 

tuna

¥
Σας ευχαριστώ θερμά όλους. Νομίζω ότι μάλλον θα ξεπεράσω τις επίσημες ονομασίες και θα επιλέξω το κόκκινο σπουργίτι.

...θα προσπεράσω, εννοούσα. Τώρα, πώς το overlook έγινε overcome στο μυαλό μου, φταίει ίσως ο δαίμων... της βιασύνης.
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν αποφασίσεις να ξεφύγεις από το πουλί που αναφέρει ο συγγραφέας και την ονομασία του (που λογικά δεν θα είναι καθόλου διαδεδομένη εδώ, αφού όπως λέει στη Wikipedia: This bird is an extremely rare vagrant to western Europe), θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάποιο πουλί που να μοιάζει έστω και λίγο με την τανάγρα. Ίσως τον κοκκινοτσιροβάκο (Sylvia cantillans), που τη θυμίζει λιγάκι κι έχει και το κόκκινο στο όνομα, όπως το scarlet tanager. Μια φωτογραφία από εδώ:



Ή τον κοκκινολαίμη:



@UsualSuspect: Ε, χμ... η σελίδα στην οποία παραπέμπει ο δεύτερος σύνδεσμος που δίνεις (Ερυθρό tanager http://www.wildlifenorthamerica.com/.../olivacea.html) είναι μεταφρασμένη από μηχανάκι (μάλλον γκουγκλομετάφραση), οπότε δεν νομίζω ότι μπορούμε να τη χαρακτηρίσουμε αξιόπιστη πηγή. Υπάρχουν και χειρότερα, βέβαια, όπως ο χλομός-τιμολογημένος δρυοκολάπτης. :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Πρόσεξε πού θα διαφωνήσω τώρα με ελόγου σου. Ακόμα κι αν μοιάζουν αυτά τα πουλάκια με την τανάγρα, αν δώσεις ένα συγκεκριμένο όνομα (κοκκινοτσιροβάκος ή κοκκινολαίμης), τότε δίνεις την εντύπωση ότι κάνεις λάθος. Ενώ αν διαλέξεις το υπερώνυμο (η πιράγκα ανήκει στα σπουργίτια), θα σε δικαιολογήσει ο άλλος. Και θα καταλάβει και τι λες, γιατί εμένα αν μου δώσεις τον κοκκινοτσιροβάκο σε λογοτεχνία, θα μείνω με το στόμα ανοιχτό.
 
...Δεν θα με πείραζε να το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο, παρεμφερές πετούμενο - φτάνει να είναι κι αυτό κόκκινο...

...Νομίζω ότι μάλλον θα ξεπεράσω τις επίσημες ονομασίες και θα επιλέξω το κόκκινο σπουργίτι.

Διαφωνώ απόλυτα και εξηγώ αμέσως γιατί.
Η συστηματική ταξινόμηση όλων των ζωντανών πλασμάτων του πλανήτη γίνεται με βάση ταξινομικές βαθμίδες.
Ο γνωστός μας σπιτοσπουργίτης (passer domesticus) ανήκει στην οικογένεια των σπουργιτιών (passeridae) ενώ ο scarlet tanager στην οικογένεια των καρδιναλιδών (cardinalidae). Να πώς ταξινομούνται τα δύο αυτά πουλάκια:

Σπιτοσπουργίτης

Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Aves
Order: Passeriformes
Suborder: Passeri
Family: Passeridae
Tribe: Melieae
Genus: Passer
Species: P. domesticus

Piranga Olivacea

Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Aves
Order: Passeriformes
Suborder: Passeri
Family: Cardinalidae
Tribe: Thraupidae
Genus: Piranga
Species: P. olivacea

Ας δούμε τώρα πώς ταξινομούνται ο άνθρωπος, ο δυτικός γορίλας και αυτός εδώ ο μακάκος (αριστερά ο άνθρωπος, στη μέση με μπλε ο γορίλας και με πορτοκαλί ο μακάκος-σόρρυ για το πρόχειρο μαύρο/μπλε, κελιά δεν έχω καταφέρει να βάζω):

Kingdom: Animalia / Animalia / Animalia
Phylum: Chordata / Chordata / Chordata
Class: Mammalia / Mammalia / Mammalia
Order: Primates / Primates / Primates
Family: Hominidae / Hominidae / Cercopithicidae
Subfamily: Homininae / Homininae / Cercopithecinae
Tribe: Hominini / Gorillini / Cercopithecini
Genus: Homo / Gorilla / Macaca
Species: H. sapiens / G. gorilla / M. sylvanus

Αν περιγράψεις λοιπόν το πουλάκι αυτό ως καρδινάλιο, παραμένεις στην ίδια ταξινομική οικογένεια αλλά αλλάζεις τη φυλή, είναι δηλαδή σα να εξισώνεις τον γορίλα με τον άνθρωπο. Αν πάλι το περιγράψεις ως "κόκκινο σπουργίτι", πας σε άλλη εντελώς οικογένεια και είναι σα να λες τι άνθρωπος, τι μακάκος, ούνα φάτσα-ούνα ράτσα*...

Γιατί να μην...
α) παραμείνεις στην επιστημονική ονομασία με τη λατινική γραφή;
β) το μεταφράσεις ως "πιράνγκα η ελαιόχρους" (-->Nickel);
γ) το μεταφράσεις ως άλικη/ερυθρή/κόκκινη τανάγρα;
δ) πάρεις ιδέες από τις ονομασίες σε άλλες γλώσσες (μαυρόφτερο/μελανοπτέρυγο κοκκινοπούλι, π.χ.)

Χρειάζεται, κτγμ, προσοχή σε κάτι τέτοια. Εμένα, π.χ., η άλικη τανάγρα μού θυμίζει σπίζα και συγκεκριμένα καρδερίνα (από το σχήμα του ράμφους και της ουράς), δεν είναι όμως...


Ελπίζω να μην σας κούρασα/ζάλισα/έκανα να βαρεθείτε/να μου πετάξετε εικονικά λεξικά στο κεφάλι, είδα πετούμενα και πήρα φόρα...

Ουφ, ξαλάφρωσα.



*τα παραδείγματα ήταν τυχαία :D:D:D...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
:)
Πώς φτιάχνουμε από αυτό:

Kingdom: Animalia / Animalia / Animalia
Phylum: Chordata / Chordata / Chordata
Class: Mammalia / Mammalia / Mammalia
Order: Primates / Primates / Primates
Family: Hominidae / Hominidae / Cercopithicidae
Subfamily: Homininae / Homininae / Cercopithecinae
Tribe: Hominini / Gorillini / Cercopithecini
Genus: Homo / Gorilla / Macaca
Species: H. sapiens / G. gorilla / M. sylvanus

αυτό:

Kingdom: Animalia | Animalia | Animalia
Phylum: Chordata | Chordata | Chordata
Class: Mammalia | Mammalia | Mammalia
Order: Primates | Primates | Primates
Family: Hominidae | Hominidae | Cercopithicidae
Subfamily: Homininae | Homininae | Cercopithecinae
Tribe: Hominini | Gorillini | Cercopithecini
Genus: Homo | Gorilla | Macaca
Species: H. sapiens | G. gorilla | M. sylvanus

Πολύ απλά:
1. Στο πλαίσιο επεξεργασίας κειμένου, αντικαθιστούμε το διαχωριστικό / με |
προσοχή: αν κάνουμε καμιά γενική αντικατάσταση σε βοηθητικό πρόγραμμα, να μην αντικαταστήσουμε το [/ (δηλαδή το σύμβολο τέλους κωδικού ΒΒ) με [|​
2. Επιλέγουμε όλο το κείμενο του πίνακά μας και έχοντάς το επιλεγμένο
3. Πατάμε στο κουμπί


Έτοιμο!
 

nickel

Administrator
Staff member
Ανοίγω τον Πάπυρο στα στρουθιόμορφα, την τάξη στην οποία ανήκουν και οι καρδινάλιοι και τα σπουργίτια, και έχει μια εικόνα-σαλόνι, με ένα σκασμό στρουθιόμορφα, που ανάθεμά με αν έχουν την ίδια μορφή. Είπα ωστόσο ότι εμένα μου μοιάζει με κόκκινο σπουργίτι επειδή δεν ξέρω πολλά από πουλιά και κάθε πουλί που είναι συμπαθητικούλι και χωράει στις χούφτες, για μένα είναι σπουργίτι. Μπορώ λοιπόν να φανταστώ πολλές περιπτώσεις κειμένων που δεν θα ήθελαν να κάνουν μάθημα πτηνολογίας μέσω μεταφράσεως και θα προτιμούσαν ένα «κόκκινο σπουργίτι» (δηλαδή ένα «κόκκινο συμπαθητικούλι πουλάκι που χωράει στις χούφτες και δεν έχει λοφίο») από μια «άλικη τανάγρα». Άλλωστε, όπως στα δικά μου τα μάτια τι σπουργίτι τι πιράγκα, έτσι και στα μάτια του πουλιού τι άνθρωπος τι μακάκος. :)
 
Άλλωστε, όπως στα δικά μου τα μάτια τι σπουργίτι τι πιράγκα, έτσι και στα μάτια του πουλιού τι άνθρωπος τι μακάκος. :)

...και όχι μόνο του πουλιού, να προσθέσω. ;)

(Δεν αντιλέγω, Νίκελ, απλά είπα να καταθέσω τον οβολό μου για ένα από τα ελάχιστα θέματα που γνωρίζω κάπως, έστω κι αν είναι περιττές πληροφορίες... :eek:)
 

nickel

Administrator
Staff member
Και καλά έκανες. Και ξέρεις αν εγώ θεωρώ ποτέ περιττές τις πληροφορίες. Παρέμπ, μια και ανέφερες τη σπίζα, είχε στον Πάπυρο μια κόκκινη σπίζα φτυστή η «τανάγρα».
 

daeman

Administrator
Staff member
Πρόσεξε πού θα διαφωνήσω τώρα με ελόγου σου. Ακόμα κι αν μοιάζουν αυτά τα πουλάκια με την τανάγρα, αν δώσεις ένα συγκεκριμένο όνομα (κοκκινοτσιροβάκος ή κοκκινολαίμης), τότε δίνεις την εντύπωση ότι κάνεις λάθος. Ενώ αν διαλέξεις το υπερώνυμο (η πιράγκα ανήκει στα σπουργίτια), θα σε δικαιολογήσει ο άλλος. Και θα καταλάβει και τι λες, γιατί εμένα αν μου δώσεις τον κοκκινοτσιροβάκο σε λογοτεχνία, θα μείνω με το στόμα ανοιχτό.

OK, κατάλαβα. Στο καλάθι δεν χωρεί, στο κοφίνι περισσεύει η τανάγρα.
Αλλά "κόκκινο σπουργίτι"; :confused:
Για τον κοκκινοτσιροβάκο, μια παλιά ιστορία διακοπών. Βέσπα, επιβαίνοντες δυο νέοι (τότε), ξένοιαστοι, χαρούμενοι κι ωραίοι (που λέει ο λόγος). Συνεπιβάτης εγώ, οδηγός ένα φιλαράκι, ψωνισμένος ορνιθολόγος, που αντί να προσέχει τον δρόμο, κοίταζε ψηλά μήπως δει κανένα πουλί. Φτάνοντας σε μια στροφή, τον ακούω να αναφωνεί: Κοκκινοτσιροβάκος! και να καρφώνει το βλέμμα στον ουρανό, ενώ η στροφή όλο και πλησίαζε. Αναγκάστηκα να του ρίξω μια στην κεφαλή για να συνέλθει και να μην πέσουμε στον γκρεμό. Από τότε, όποτε ακούω για τσιροβάκους (κι είναι και πολλοί οι άτιμοι, βγαίνει σε πολλά χρώματα αυτό το μοντέλο;-), μένω όπως κι εσύ με το στόμα ανοιχτό, όχι από την έκπληξη, αλλά με την ανάμνηση.
Με την εμμονή που είχε με τα πτηνά, σήμερα είναι από τους καλύτερους ορνιθολόγους στην Ελλάδα, μα εγώ μαζί του σε όχημα δεν ξανανέβηκα. Τον έψηνα το καλοκαίρι για resident ornithologist εδώ, αλλά 20 μέρες το μήνα είναι στο πεδίο με τις αγάπες του...
 
Ο φίλος σου είναι ο νέος μου ήρωας. Ελπίζω να γίνω κι εγώ ένας τέτοιος ψωνισμένος ορνιθολόγος όταν μεγαλώσω. :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Πάντως, ζηλεύω λιγάκι όσους έχουν τέτοιες μανίες σε τέτοιο βαθμό. Έχουν βρει την αποστολή τους στη ζωή, βρε παιδάκι μου. Ενώ εγώ ακόμα περιμένω να κάτσει η μπίλια. Ή μάλλον μου 'χει κάτσει από λίγο σε πολλά κι αντί να βρω την μπίλια, χάνω την μπάλα. :eek:
Καλή επιτυχία.
 

tuna

¥
Πάντως το ερυθρό tanager που αποτέλεσε το έναυσμα για την ενδιαφέρουσα ορνιθολογική συζήτησή σας, δέχεται (σύμφωνα με τον συγγραφέα, τουλάχιστον) συχνές και σφοδρές επιθέσεις από κοράκια. Γι’ αυτό και το κόκκινο σπουργίτι (το οποίο παραπέμπει σε χαριτωμένο πουλάκι-θύμα) μού φάνηκε μια καλή επιλογή.
 
Top