metafrasi banner

logician

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο επιστήμονας που μελετάει τις διάφορες μορφές της λογικής, ο κάτοχος της επιστήμης της λογικής (κατά Magenta).

Ποια είναι η γνώμη σας για την απόδοση λογικιστής (που δίνει λίγα ευρήματα στο διαδίκτυο, 1-2 από αυτά σε πανεπιστημιακές εργασίες);
 

Cadmian

New member
Δεν ξέρω για λογικιστές (εξάλλου μου φαίνεται σαν παράγωγο του λογικισμού, αν υπάρχει κάτι τέτοιο θεωρητικά...), αλλά μπορούμε κάλλιστα να τους πούμε και λογικάριους.:p
 
Πώς σου φαίνεται η απόδοση «λογικολόγος»;
Επιλεκτικά παραδείγματα από την αναζήτηση στο Γκουγκλ:
Δεν άργησε όμως να έρθει ο λογικολόγος Kurt Godel με τα περίφημα θεωρήματά του της μη-πληρότητας για να δείξει ότι αυτό είναι ανέφικτο. ...
Σημαντικές αποδείξεις στην ελλειπτική γεωμετρία έκανε ο Πολωνός λογικολόγος Alfred Tarski. Η υπερβολική γεωμετρία, που ανακαλύφθηκε από τους Nikolai ...
Ο Raymond Smullyan, ευρύτατα γνωστός μαθηματικός και λογικολόγος, είναι επίτιμος καθηγητής μαθηματικών στο Πολιτειακό Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης -διδάσκει ...
 
Λογικός επιστήμονας; Το λογικολόγος με ξενίζει αλλά το λογικιστής ίσως είναι πιασμένο, διότι έτσι θα μπορούσε να ειπωθεί ο οπαδός του λογικισμού (η θεωρία του Φρέγκε)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και το λογικός επιστήμονας όμως δεν σε κάνει να αναρωτιέσαι για τους παράλογους επιστήμονες; Το λογικολόγος κι εμένα δεν με κερδίζει αμέσως, αλλά αν το λογικιστής έχει το πρόβλημα του λογικισμού... Και αστεία-αστεία, έτσι γεννιούνται οι πληροφορικάριοι και οι λογικάριοι...
 
Λογικός φιλόσοφος λέγεται πάντως.

Δεν συμφωνώ γιατί και οι τρελοί φιλόσοφοι έχουν την αξία τους ;)

Δεν ξέρω γιατί αλλά I'll stand by my suggestion. (Βλέπε εδώ, ενότητα 2.2)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ενώ λέμε «η λογική επιστήμη», δεν έχω δει πουθενά «λογικούς επιστήμονες» (ίσως να θεωρείται οξύμωρο ;), αστειεύομαι, οπαδός του ορθολογισμού εδώ), αλλά έχω δει επιστήμονες της λογικής.
 
Δεν συμφωνώ γιατί και οι τρελοί φιλόσοφοι έχουν την αξία τους ;)

Καλό είναι να κάνουμε και το καλαμπούρι μας πού και πού, αρκεί αυτό να μη γίνεται εις βάρος της λογικής. :) Ο όρος "λογικός φιλόσοφος" δεν ενοχλεί καθόλου όποιον έχει διαβάσει έστω και λίγο λογική και φιλοσοφία (και όχι λογική κι ευαισθησία όπως θα σκεφτόταν η εκάστοτε φαν της Τζέιν Ώστιν).

Δεν ξέρω γιατί αλλά I'll stand by my suggestion. (Βλέπε εδώ, ενότητα 2.2)
Αφού δεν ξέρεις γιατί, τότε πώς θα επιμείνεις; :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Να προσθέσω ότι τα ευρήματα για τους λογικολόγους είναι περισσότερα. Ακόμα και σε ανέκδοτα τούς βρίσκεις.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Άτιμο ιντερνέτι. Πριν μερικά χρόνια θα έβαζα ατόφια την πρόταση της Ματζέντα (ή θα είχα βάλει «ο ασχολούμενος με τη λογική» ή «ο μελετητής της λογικής») και θα είχα προχωρήσει...

Όσο το ψάχνω όμως, βλέπω ότι ο επιστήμονας της λογικής ίσως χρειάζεται ξεχωριστά και τον φιλόσοφο της λογικής (π.χ. Greek logicians στη βίκη). Ο λογικιστής καίγεται από τον λογικισμό· επιπλέον, υπήρχε και κινεζική φιλοσοφική σχολή των logicians.

Ο λογικολόγος μοιάζει λογική :rolleyes: λύση πριν φτάσεις σε απεγνωσμένες καταστάσεις τύπου λογικάριου ή το πάρεις απόφαση και παραδοθείς στην περίφραση...
 

Cadmian

New member
Ίσως και λογικόσοφος (λογικός + φιλόσοφος), μιας και μιλάμε για απεγνωσμένες λύσεις...:D
 
Καλό είναι να κάνουμε και το καλαμπούρι μας πού και πού, αρκεί αυτό να μη γίνεται εις βάρος της λογικής. :) Ο όρος "λογικός φιλόσοφος" δεν ενοχλεί καθόλου όποιον έχει διαβάσει έστω και λίγο λογική και φιλοσοφία (και όχι λογική κι ευαισθησία όπως θα σκεφτόταν η εκάστοτε φαν της Τζέιν Ώστιν).
Αφού δεν ξέρεις γιατί, τότε πώς θα επιμείνεις; :p

Κοίτα... όταν ήμουν ακόμα στη σχολή (ΦΠΨ - Κατεύθυνση Φιλοσοφίας - για να ξεδιπλώσω την τρέλα μου), τον Βουδούρη και άλλους logicians τους λέγαμε "Λογικούς" (σκέτο). Όταν άνοιξα το στόμα μου να προτείνω τον λογικολόγο το έκανα έχοντας πλήρη γνώση της δυνατότητας περιφραστικής απόδοσης αλλά και των προβλημάτων που αυτές θα φέρουν για όποιον το διαβάσει και δεν είναι σχετικός με το αντικείμνο. Προτίμησα όμως μια μονολεκτική απόδοση παρόμοια με αυτή που χρησιμοποιούμε για τους οπαδούς του Φρέγκε.

Αν θες να αλλάξουμε το θέμα της συζήτησης μπορώ να σου πω ότι η λογική δεν είναι αναγκαία για τη δημιουργία μιας φιλοσοφίας άρα το λογικός φιλόσοφος κάνει μια τρύπα στο νερό για μένα :)
 
Κοίτα... όταν ήμουν ακόμα στη σχολή (ΦΠΨ - Κατεύθυνση Φιλοσοφίας - για να ξεδιπλώσω την τρέλα μου), τον Βουδούρη και άλλους logicians τους λέγαμε "Λογικούς" (σκέτο). Όταν άνοιξα το στόμα μου να προτείνω τον λογικολόγο το έκανα έχοντας πλήρη γνώση της δυνατότητας περιφραστικής απόδοσης αλλά και των προβλημάτων που αυτές θα φέρουν για όποιον το διαβάσει και δεν είναι σχετικός με το αντικείμνο. Προτίμησα όμως μια μονολεκτική απόδοση παρόμοια με αυτή που χρησιμοποιούμε για τους οπαδούς του Φρέγκε.

Αν θες να αλλάξουμε το θέμα της συζήτησης μπορώ να σου πω ότι η λογική δεν είναι αναγκαία για τη δημιουργία μιας φιλοσοφίας άρα το λογικός φιλόσοφος κάνει μια τρύπα στο νερό για μένα :)

Μα δεν με απασχόλησε η πρότασή σου, Leximaniac, όπως θα παρατήρησες, ούτε και τη σχολίασα. Έκανες ένα εντελώς άτοπο σχόλιο για λογικούς και τρελούς φιλόσοφους και εγώ με τη σειρά μου ξεκαθάρισα ότι ο όρος χρησιμοποιείται. Από εκεί και πέρα, αν πρέπει να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση, μάλλον θα πρέπει να το κάνουμε στο νήμα για την ελληνική εκπαίδευση.
 
Επιστήμονας της λογικής /φιλόσοφος της λογικής είναι καλύτερο από λογικός επιστήμονας / φιλόσοφος, αλλά έχει και μια λέξη παραπάνω, και γενική πτώση που γεννάει ακαμψίες.

Ότι δίνει τροφή σε λογοπαίγνια, ο λογικός επιστήμονας, δίνει. (Αλλά και ο πολιτικός, τότε). Βέβαια, και στα αγγλικά υπάρχουν ανάλογες περιπτώσεις, όπως το εξαιρετικό:

-- Is he a criminal lawyer?
-- Yes. Very.
 
Μα δεν με απασχόλησε η πρότασή σου, Leximaniac, όπως θα παρατήρησες, ούτε και τη σχολίασα. Έκανες ένα εντελώς άτοπο σχόλιο για λογικούς και τρελούς φιλόσοφους και εγώ με τη σειρά μου ξεκαθάρισα ότι ο όρος χρησιμοποιείται. Από εκεί και πέρα, αν πρέπει να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση, μάλλον θα πρέπει να το κάνουμε στο νήμα για την ελληνική εκπαίδευση.

Ναι, ειδικά στο πώς πρέπει να διαβάζεις τι γράφεις :)

Το σχόλιο δεν είναι άτοπο εάν δεις τις ζωές πολλών φιλοσόφων. Αλλά αυτά είναι για άλλο θέμα που ευχαρίστως θα συζητήσω αν σ' ενδιαφέρει... :)

Τώρα στο άσχετο άρχισα να σιγοτραγουδάω το «Συγκάτοικοι είμαστε όλοι στην τρέλα..» (Κατσιμιχαίοι).... χε,χε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κοίτα... όταν ήμουν ακόμα στη σχολή (ΦΠΨ - Κατεύθυνση Φιλοσοφίας - για να ξεδιπλώσω την τρέλα μου), τον Βουδούρη και άλλους logicians τους λέγαμε "Λογικούς" (σκέτο).
Σκέφτομαι ότι αν είχατε καθηγήτριες όμως, και λέγατε «έρχεται η Λογικού», θα μπορούσαμε να έχουμε και τον Λογικούς (κατά τα Ξυδούς, Μοστρούς κλπ μητρωνυμικά επώνυμα). :cool:
 
Σκέφτομαι ότι αν είχατε καθηγήτριες όμως, και λέγατε «έρχεται η Λογικού», θα μπορούσαμε να έχουμε και τον Λογικούς (κατά τα Ξυδούς, Μοστρούς κλπ μητρωνυμικά επώνυμα). :cool:

Να πω την αμαρτία μου είχαμε μια καθηγήτρια αλλά πάντα λέγαμε «ανήκει στους Λογικούς». Χμμ, ενδιαφέρουσα σημείωση όμως και μου φέρνει και πολλές αναμνήσεις (πωπω, πώς περνάει ο χρόνος...)
 
Αρκετά πρόσφατα διάβασα ή ήρθα σε επαφή με αρκετά βιβλία, κατά το μάλλον ή ήττον εκλαϊκευτικά, σχετικά με τα μαθηματικά και την αριθμολογία. Έχω την εντύπωση ότι το λογικολόγος είναι ουσιαστικά καθιερωμένο.
 
Top