metafrasi banner

meerkat = σουρικάτα

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πώς το λέμε αυτό το υπέροχο ζωάκι;
Εδώ βρίσκω σουρικάτα, μίρκατ, μέρκατ. Ποιο από αυτά είναι πιο κοινό; Υπάρχει ίσως και άλλη ονομασία;

 
Last edited by a moderator:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σας ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση. Δεν έχω Νόβα :(
 
Το είχε και το Σκάι νομίζω. Χαρά μας :) Είναι τόσο γλυκιές πάντως... και πανέξυπνες :)
 

nickel

Administrator
Staff member
O Πίτερ Γκρέιβς (που έφυγε τον περασμένο μήνα) παρουσιάζει εδώ τον Timon, τη σουρικάτα από τον Βασιλιά των λιονταριών. (Κάνουμε χωρίς γιουτιουμπάκι; Δεν κάνουμε.)

 
Ναι, ναι! Κι εγώ το έχω δει πολλές φορές αυτό το ντοκιμαντέρ στο ΣΚΑΪ με τις σουρικάτες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πώς το λέμε αυτό το υπέροχο ζωάκι;
Εδώ βρίσκω σουρικάτα, μίρκατ, μέρκατ. Ποιο από αυτά είναι πιο κοινό; Υπάρχει ίσως και άλλη ονομασία;
Μου αρέσει η ακρίβεια στο άρθρο της ελληνικής βίκη που παρέπεμψες με το σύνδεσμο (κόκκινα δικά μου):
Το σουρικάτα ή μίρκατ ή μέρκατ, επιστημονικά Suricata suricatta (σουρικάτα σουρικάτα) είναι μικρό θηλαστικό που ανήκει στην οικογένεια της μαγκούστας. Οι σουρικάτες ζουν στην έρημο Καλαχάρι από την Μποτσουάνα, τη Ναμίμπια και τη Νότιο Αφρική σε ομάδες των 20 ή περισσοτέρων μελών και έχουν διάρκεια ζωής 12-14 χρόνια.
 

SBE

¥
Εγώ μετά από τη σειρά
) με αυτά τα ζωάκια, τα έχω σιχαθεί. Έχουν γίνει το γκαμιμπέρ-υφαντης μας.
 
Με κάλυψαν οι προλαλήσαντες... Μα καλά δεν έχεις παιδάκια, ανιψάκια, βαφτιστήρια; Πώς είναι δυνατόν να μην γνωρίζεις τον Τιμόν; Εμείς τις σουρικάτες τις έχουμε ξετρίψει ήδη από το προνήπιο! :p
 
Last edited by a moderator:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ πάλι, που έχω δει το Lion King πολλές φορές, δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι ο Τιμόν είναι σουρικάτα :eek:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ πάλι, που έχω δει το Lion King πολλές φορές, δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι ο Τιμόν είναι σουρικάτα :eek:
Τουλάχιστον είχες πάρει χαμπάρι ότι είναι ελληνικής καταγωγής, καθότι Τίμων; :p
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Με κάλυψαν οι προλαλήσαντες... Μα καλά δεν έχεις παιδάκια, ανιψάκια, βαφτιστήρια; Πώς είναι δυνατόν να μην γνωρίζεις τον Τιμόν; Εμείς τις σουρικάτες τις έχουμε ξετρίψει ήδη από το προνήπιο! :p
Τα παιδάκια και τα ανιψάκια μου πήγαιναν ήδη Γυμνάσιο όταν βγήκε το Lion King, οπότε δεν ασχολήθηκαν καθόλου μαζί του. Βαφτιστήρια δεν έχω. Ούτε έτυχε να πέσει στα χέρια μου ποτέ ως μέρος της δουλειάς.
 
Top