Eurovision 2010

nickel

Administrator
Staff member
Επειδή οι άλλοι ντρέπονται να ξεκινήσουν τέτοιο νήμα και πάνε απλώς και μαγαρίζουν το παλιό για το 2009...

Αυτό εδώ το τραγούδι θα μας εκπροσωπήσει στην Ευρωβίζιον φέτος. Όπα με τον Γιώργο Αλκαίο & Friends & λύρα. Αν αρχίσουν να λένε «Ουστ» αντί για «Ου» και βάλουν και τον Αλκαίο να κάνει άλματα σαν του Σάκη, θα το φχαριστηθούμε περισσότερο.



Κακίες, μη μ' ακούτε, μια χαρά είναι το τραγούδι, ποιος ήθελε να κερδίσουμε; Τα υπόλοιπα πάω να τα ακούσω εδώ, αν αντέξω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Λοιπόν, αν στέλναμε το τραγούδι της Μπαλτζή, θα μπορούσαμε να αποδείξουμε στους δυτικούς ότι δεν τους τρώγαμε τζάμπα τα λεφτά τους τόσα χρόνια... Τόσο άψογη απορρόφηση της δυτικής κουλτούρας ούτε η ανατολική Ευρώπη δεν την έχει πετύχει.


Από την άλλη, αν θέλαμε το πρώτο βραβείο κιτσοτράγουδου, έχουμε αυτήν εδώ την κρητική ραπιά.

 

straydog

New member
Οφείλω να ομολογήσω ότι για μένα η κρητική ραπιά έχει ένα joie de vivre και μια καλώς εννοούμενη τρέλα. Είναι πανηγύρι, αλλά όχι για τα πανηγύρια. Όσο γι' αυτό που βγήκε, δεν έχω λόγια... Με δυο κουβέντες, θα έλεγα πως παραπέμπει σε όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά του Έλληνα/Ελληνάρα που με κάνουν να ντρέπομαι.
 

SBE

¥
Λοιπόν, κι εμένα δε μου φαίνεται αστείο το ραποειδές, αν και σίγουρα θα προκαλούσε πολύ γέλιο η προφορά της τύπισσας με το φουντωτό μαλλί, δεν καταλαβαίνω τίποτα. Κι ο φαλακρός δεν πάει πίσω, αλλά τον καταλαβαίνω λίγο καλύτερα.
Και μια που είπα για προφορές, δεν πιάνω τι λέει στην αρχή η δις Μπαλτζή και νομίζω ότι κάπου στη μέση ο στίχος απογειώνεται, ό,τι πρέπει για να μας πάρουνε με τα γιαούρτια. Την αφομοίωσαν τη δυτική κουλτούρα, αλλά όχι όλη. Όλη η στροφή:
Dark passion taking hold of the light
After night cry
down but so high
show me dancing
on moonlight floor
follow your rules
by my secret door
Βαρέθηκα να βάλω τα sic μετά από κάθε στίχο, αλλά ναι, δε φταίω εγώ, έτσι το λέει (νομίζω!).
Αυτό που τελικά θα μας εκπροσωπήσει εκφράζει το πνεύμα των ημερών, θα δείξουμε στους $%%%@# δυτικοευρωπαίους τι εστί γκρήκ τραντισιοναλ γαβ-ποπ, μιμούμενοι τη χειρονομία του γνωστού εξώφυλλου προς το μουσικό τους αίσθημα.
Και τελειώνουμε με την πρώτη στροφή του πιο πάνω:
Enraged by things unsaid
the lines of barcode
on the tre-?????
on the solid road
nothing like you
so soft and smooth
there's no fiction
so strange as that true (sic)
 

SBE

¥
ΟΚ, βρήκα τους επίσημους στίχους της κας Μπαλτζή, όχι πως βγάζουν πιο πολύ νόημα.
Κοιτάζοντας τη φωτογραφία τους στο σάιτ του διαγωνισμού, σκέφτομαι ότι αυτές έπρεπε να στείλουμε, και να τις βάζαμε να φιλιούνται επί σκηνής για να γίνει στη Γιουροβίζιον το σώσε, όπως παραλίγο έγινε με τις δυο ρωσσίδες πριν μερικά χρόνια :-)

Enraged by things unsaid- the lines of bar code
Hunt the treasure- on the solid road
Nothing like you- so soft and smooth
There’s no fiction- so strange as the truth
Let me love you…love me

Let’s play this game of life…ha ha ha ha!
Let’s play this kiss again…la la la la!
Let’s play this game of life…ha ha ha ha!
Let’s play this kiss again…la la la la!
Let’s learn the things in eyes
Let’s find the songs to fly
Let’s hide the ego knife
Let’s play this game of life

Dark passion taking- hold of the light
After night cry- down…but so high
Show me dancing in- on the moonlight floor
Follow the rules-to find my secret door
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επειδή οι άλλοι ντρέπονται να ξεκινήσουν τέτοιο νήμα και πάνε απλώς και μαγαρίζουν το παλιό για το 2009...

:eek::eek::eek:

Πάντως, το τραγούδι που νίκησε, νομίζω ότι σώζεται, και μάλιστα με δύο παραλλαγές:

Πρώτη παραλλαγή («είμαστε τόσο αρχαίοι που δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο»):

α) Να αλλάξουν την κραυγή από ου...ου σε ουγκ, ουγκ
β) Να φορέσουν προβιές
γ) Ο Αλκαίος να κρατάει ρόπαλο

Δεύτερη παραλλαγή («είμαστε τόσο Βαλκάνιοι που δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο»):

α) Να αλλάξουν το σαπόρτ με γυναίκες (αν βρουμε τέσσερις ευπρόσωπες μη σλαβικής καταγωγής)
β) Να τους φορέσουν πέπλα
γ) Ο Αλκαίος να ντυθεί Δράμαλης
 
Όσο γι' αυτό που βγήκε, δεν έχω λόγια... Με δυο κουβέντες, θα έλεγα πως παραπέμπει σε όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά του Έλληνα/Ελληνάρα που με κάνουν να ντρέπομαι.

+1. Όσες ξένες εφημερίδες μας κατηγορούσαν πριν από τους Ολυμπιακούς για τις βρόμικες τουαλέτες, τα καμάκια, τα χαλασμένα σουβλάκια και τα σχετικά, τώρα έχουν άλλη μια υπέροχη ευκαιρία να το επαναλάβουν. Αλήθεια, ψήφισε ο κόσμος αυτό το πράγμα; Γιατί απ' ό,τι είδα σε FB και μπλογκόσφαιρα, σε κανέναν δεν άρεσε.
 

SBE

¥
Αλήθεια, ψήφισε ο κόσμος αυτό το πράγμα; Γιατί απ' ό,τι είδα σε FB και μπλογκόσφαιρα, σε κανέναν δεν άρεσε.

Ψήφισαν με το γνωστό τρόπο :D
Κοιτάοζντας τους υποψήφιους ο μόνος που ήξερα είναι ο Αλκαίος (κι ο παπερ, αλλα οχι και τόσο), οπότε τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια.
 

Ulkomaalainen

New member
Θα γελάσει και το Καρδαλό Πατσίκι! Ξεχάστε τον τελικό, εφέτος θα φάμε ήσυχοι εκείνο το βράδυ (λες κι είχαμε αγωνία πέρυσι) :)
 
Ο Λευτέρης ο Παπαδόπουλος το είχε πει σωστά: "Να ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ο διαγωνισμός της Eurovision! Είναι μόνο για τα φράγκα!" Εγώ, αν υποθέσουμε πως υπάρχει Ευρώπη (λέμε τώρα...), δε με κάνει το ελληνικό τραγούδι να ντρέπομαι που είμαι Έλληνας, αλλά μάλλον όλα τα τραγούδια με κάνουν να ντρέπομαι που είμαι Ευρωπαίος. Χίλιες φορές τα παλιά φεστιβάλ. Και μόνο που συζητάω για τη Γιουροβίζον ή που πέφτει στο πεδίο της αντίληψής μου, λερώνομαι.

(Η σύνταξη, sic!)
 

danae

¥
:
α) Να αλλάξουν την κραυγή από ου...ου σε ουγκ, ουγκ

Αυτό πήγαινα να γράψω, αλλά ευτυχώς διάβασα τα προηγούμενα σχόλια και είδα ότι με πρόλαβες! Συμφωνώ με όλη την ολοκληρωμένη σου πρόταση, θα εκφράζει μια μεγάλη αλήθεια: πόσο παλιοί είμαστε και πόσο πεισματικά έχουμε κολλήσει στο παρελθόν μας. Ούτε βήμα προς τα μπρος!

Όσο για την κατηγορία του "τραγουδιού", θα έλεγα ότι είναι κρητικομπάλκαν σκυλοντάνς. Ξεράσογλου, που λέει και μια φίλη μου.

Και συμφωνώ απόλυτα με την πρόταση να καταργηθεί η Eurovision.
 
Δράμα ήταν το τραγούδι. Θα τερματίσει πιο χαμηλά και από το τραγούδι του Ρακιντζή.
 
Και να και τα σκάνδαλα:

"O διαγωνισμός της Εurovision φαίνεται ότι εξελίσσεται σε πολιτική αντιπαράθεση ανάμεσα στην κυβέρνηση και στην αξιωματική αντιπολίτευση, αφού το υπουργείο Πολιτισμού θεωρεί ότι η προηγούμενη κυβέρνηση χρησιμοποιούσε τον θεσμό και τα κονδύλια που ως τώρα δαπανώνταν για αυτόν ως ένα μέσο για επικοινωνιακή πολιτική. Κάποια έγγραφα που κυκλοφόρησαν στην ΕΡΤ αλλά και στο υπουργείο Πολιτισμού ή, αν θέλετε, «μισθολογικές καταστάσεις συνεργατών της Εurovision» έκαναν, όπως ειπώθηκε, τον υπουργό να διατάξει διαχειριστικό έλεγχο μια ώρα αρχύτερα. Για παράδειγμα, για την προώθηση του τραγουδιού «Εverything Ι am» της κυρίας Αννας Βίσση, το 2006, εργάστηκαν ανάμεσα σε άλλους και οκτώ... επιστημονικοί συνεργάτες. Σύμφωνα με τις καταστάσεις αυτές, για εργασία από 5 ως 11 μήνες ο καθένας η αμοιβή τους κυμάνθηκε από 32.940 ως 95.000 ευρώ. Ο τελευταίος, ο πιο υψηλόμισθος επιστημονικός συνεργάτης της Εurovision και της κυρίας Βίσση εργάστηκε, σύμφωνα με το έγγραφο, από 1ης Οκτωβρίου 2005 ως 30 Ιουνίου 2006 και εισέπραξε το ανωτέρω ποσό. Συνολικά, στους οκτώ συνεργάτες δόθηκαν περισσότερα από 450.000 ευρώ. «Η Εurovision φέρνει λεφτά» είναι η απάντηση της προηγούμενης διοίκησης της ΕΡΤ και παρουσιάζει στοιχεία για τον τελικό οικονομικό απολογισμό του διαγωνισμού του 2006, σύμφωνα με τα οποία το κόστος του για την ΕΡΤ ήταν 5,5 εκατ. ευρώ και τα έσοδά του 7,28 εκατ. ευρώ. «Ναι, αλλά ο ΕΟΤ πλήρωσε τότε για την παραγωγή των 47 διαφημιστικών σποτ και την προβολή τους στη διάρκεια του ημιτελικού και του τελικού 3,5 εκατ. ευρώ» λέει το υπουργείο βασιζόμενο στα στοιχεία που του παρέδωσε η προηγούμενη διοίκηση της ΕΡΤ: «Βγήκαν τα χρήματα από το ένα κρατικό ταμείο και πήγαν στο άλλο κρατικό ταμείο και αυτός ήταν ο σημαντικός λόγος που εμφάνιζαν τότε κέρδη».

Ο υπουργός Πολιτισμού κ. Π. Γερουλάνος είναι αποφασισμένος να αλλάξει, όπως δηλώνει στο «Βήμα», όσα έχουν σχέση με τη Εurovision. «Θα καλύψουμε πλήρως τις συμβατικές υποχρεώσεις που έχει η ΕΡΤ έναντι της Εurovision, αλλά τέρμα τα πανηγυράκια.

Θα μεταδίδουμε τον μουσικό διαγωνισμό όπως ακριβώς τον μεταδίδει το ΒΒC και όπως ακριβώς ασχολείται με αυτόν το ΒΒC» λέει χαρακτηριστικά ο υπουργός, ο οποίος κόβει τον προϋπολογισμό κατά 50% και προαναγγέλλει από του χρόνου ριζικές αλλαγές στην όλη διοργάνωση.
 

SBE

¥
Άμα είναι να το κάνουν όπως το BBC ίσως είναι καλύτερα να το κάνουμε όπως η Ιταλία, και να αποσυρθούμε τελείως από το διαγωνισμό. Αυτό που μας λέγαν από παλιά ήταν ότι η παρουσία στο διαγωνισμό βοηθάει τον τουρισμό, οπότε...

Από την άλλη δε φταίει ο διαγωνισμός, ούτε η διοργάνωσή του αν στο ΥΠΠΟ κοίταξαν να βολέψουν μερικούς συμβούλους.
Αλήθεια, τι τους θέλαμε τους συμβούλους; Τόσες εταιρείες δημοσίων σχέσεων υπάρχουν, ας προσλάμβαναν μία να κάνει τη δουλειά κι ας έβαζαν να δουλέψει κι η δισκογραφική εταιρεία της Βίσση.

Πάντως βλέπω ότι η γκρίνια εστιάζεται στη χρονιά που η ΕΡΤ διοργάνωσε το διαγωνισμό, κι όχι στην προηγούμενη χρονιά, που η ΕΡΤ ξόδεψε πολλά για να κερδίσουμε (περιοδεία σε όλες σχεδόν τις χώρες του διαγωνισμού, μοίραζε ο ΕΟΤ διαφημιστικά φακελάκια υπέρ της Παπαρίζου, πήρα κι εγώ ένα κλπκλπ).
Δε μου φαίνεται και τόσο απίθανο να μην είναι επικερδής η διοργάνωση. Τουλάχιστον δεν είναι σαν τους Ολυμπιακούς.
 
Last edited by a moderator:

Elsa

¥
Δεν ασχολούμαι κι ευτυχώς ούτε τα παιδιά μου έχουν τσιμπήσει, οπότε το γλιτώνουμε οικογενειακώς. Μόνο μέσα από τη Λεξιλογία μαθαίνω περί γιουροβίζιον και πάλι, με μέτρο και προσοχή. :rolleyes:
Αυτή η σαχλαμάρα που βγήκε, μόνο σε μένα φαίνεται καρα-κλεμμένη από το ρεφρέν του «Μην κάνεις όνειρα τρελά» του Απόστολου Καλδάρα σε στίχους Ευθυμίας Παπαγιανοπούλου που πρωτοτραγούδησε, νομίζω, η Γλυκερία; Συγκεκριμένα, τη φράση «πού ζητάς να πας, αφού μ' αγαπάς
και στα πλούτη, εμένα, πάλι θα ζητάς»

Και, ναι, ήταν μεγάλη ευκαιρία λόγω κρίσης να πάψει η συμμετοχή μας στη Γιουροβίζιον. Εδώ πάμε να γλιτώσουμε από τις παρελάσεις... Έχει και τα καλά της η κρίση! :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Έλσα, άσ' το καλύτερα, μην αρχίσουν οι ενστάσεις, γιατί εσύ κι εγώ θα τις πληρώσουμε...

SBE, πολλά χρόνια λείπεις. Τα πανηγύρια σ' αυτή την πανηγυριώτικη χώρα είναι ευκαιρία να φάει κανείς χρήματα μαζί με τους φίλους του. Τι νομίζεις ότι είναι οι «σύμβουλοι»; Βολέματα, που τους κόβεις ένα κονδύλι και ενδεχομένως σου καταθέτουν κι ένα μέρος του σε κάποια τράπεζα. Όσο πιο μεγάλο το πανηγύρι, τόσο πιο μεγάλη η ρεμούλα. Στην τελευταία της περίοδο, υπό τη ΝΔ, η ΕΡΤ ήταν όλη ένα μεγάλο πανηγύρι, που όμοιό του δεν έχει ξαναστηθεί εκεί μέσα. Όχι βέβαια ρωμαϊκός θρίαμβος των διαστάσεων των Ολυμπιακών, αλλά πολύ φουσκωμένο πράγμα σε σχέση με αυτό που ήταν, θα μπορούσε και θα έπρεπε να είναι η ΕΡΤ. Άσε, θα έχουμε αν έχεις όρεξη να συζητάμε πολλά χρόνια.
 

SBE

¥
Όχι μόνο τα πανηγύρια, νίκελ, κάθε τι είναι αφορμή, είμαι βέβαιη. Το γελοίο είναι να βγαίνει ο Χ να κατηγορεί τον Υ ότι έκανε αυτά που κάνει κι ο Χ. Δηλαδή η είδηση μου φάνηκε φτηνιάρικο τέχνασμα του τωρινού ΥΠΠΟ για να μας πείσει τι; Ότι στο εξής θα βολεύονται λιγότεροι σύμβουλοι; Λες και δεν το έχουμε ξαναδεί το έργο; Δύο συμφοιτητές μου είχαν θέσεις συμβούλων, ο ένας με ΠΑΣΟΚ ο άλλος με ΝΔ. Για λίγους μήνες, αλλά ακόμα επωφελούνται επαγγελματικά. Άρα ίσως αντί για διορισμό στο δημόσιο οι Έλληνες θα έπρεπε να επιδιώκουν καμιά θέση συμβούλου για λίγους μήνες.

Για να επιστρέψουμε όμως στο θέμα του διαγωνισμού, το BBC αντιμετωπίζει το διαγωνισμό όπως τον αντιμετωπίζει γιατί δεν πρόκειται ποτέ να αποκλειστεί. Και πως το αντιμετωπίζει; Προχτές είχε παρουσίαση των υποψήφιων τραγουδιών και τηλεψηφορορία. Τι διαφορετικό κάνει δηλαδή από την Ελλάδα; Ίσως το ότι δεν κάνουν διαφήμιση του υποψήφιου τραγουδιού σε άλλες χώρες, αλλά είπαμε, δεν υπάρχει περίπτωση να αποκλειστούν, τα λεφτά της προώθησης τα δίνουν σε συνδρομή στην EBU.

Ότι ο διαγωνισμός έχει γίνει τσίρκο το ξέρουμε, αλλά μάλλον αντικατοπτρίζει τον τρόπο που λειτουργεί η δισκογραφική βιομηχανία στην Ευρώπη. Κερδίζει όποιος δείξει πιο πολύ μπούτι κι όποιος έχει πιο πολύ ανατολίτικο κούνημα.
Κανονικά θα πρέπει να απαγορέψουν το σώου, να βγαίνουν οι τραγουδιστές μόνο στη σκηνή χωρίς χορευτικά, όπως έκαναν παλιά. Αλλά από τη δεκαετία του '80 ήδη είχε εγκαταλειφθεί αυτή η μέθοδος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το γελοίο είναι να βγαίνει ο Χ να κατηγορεί τον Υ ότι έκανε αυτά που κάνει κι ο Χ. Δηλαδή η είδηση μου φάνηκε φτηνιάρικο τέχνασμα του τωρινού ΥΠΠΟ

Προσπαθώ να μη χρωματίζω κομματικά αυτά που γράφω. Ο Χ, στην περίπτωση αυτή ο σημερινός υπουργός, δεν έκανε αυτά για τα οποία κατηγορεί τον Υ, μια και για πρώτη φορά βρίσκεται σε υπουργικό θώκο. Ίσως δεν του έχουν πει να μη μιλά. Πάντως, και σε κομματικό επίπεδο αν υψώσουμε το σχόλιο (όπως το εννοείς), η προηγούμενη διοίκηση της ΕΡΤ φαίνεται ότι είχε καλύτερες επιδόσεις από τις παλιότερες στην κατασπατάληση πόρων. Ας περιμένουμε να δούμε τι θα αλλάξει.

Η Eurovision είναι μια υπέροχη ιδέα με κακή ή όχι αρκετά καλή εφαρμογή. Ακόμα κι αν εγκαταλείψουμε την ελπίδα ότι θα μπορούσε να γίνει βήμα εξοικείωσης με τις μουσικές των λαών, θα μπορούσε να είναι ένα καλύτερο «ποπ» πράγμα. Το τουρλού-τουρλού είναι που καταλήγει σε ένα κιτς αποτέλεσμα. Κάτι σαν το τραγούδι του Πυροβολάκη. Που όμως έχει οπαδούς (και το τραγούδι του Πυροβολάκη και το κιτς του φεστιβάλ.)
 

SBE

¥
Ο Χ, στην περίπτωση αυτή ο σημερινός υπουργός, δεν έκανε αυτά για τα οποία κατηγορεί τον Υ, μια και για πρώτη φορά βρίσκεται σε υπουργικό θώκο.

Αυτή είναι η δικαιολογία όλων. Και ο Υ το ίδιο έλεγε για τον προκάτοχό του τον Ζ, μια που ο Υ ήταν πρώτη φορά στη θέση του Ζ, και πάει λέγοντας. Αφού έτσι κι αλλιώς οι θέσεις υπουργών είναι ας πούμε 50 κι οι Έλληνες είναι δέκα εκατομμύρια, οι πιθανότητες να έχει κάποιος προϋπηρεσία σε θέση υπουργού είναι πολύ λίγες. Βεβαίως προϋπηρεσία στην κοινή λογική έχουν όλοι, θεωρητικά. Και ναι, θα ήθελα πραγματικά να κοπεί για πάντα η φιλολογία της παραλαβής καμένης γης, αλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ, αν μη τι άλλο γιατί είναι δικαιολογία για τον κάθε Χ, Υ, Ζ για τις αποτυχίες του. Δε φταίω εγώ, ο προηγούμενος μου τα άφησε έτσι!

Πίσω στη Γιουροβίζιον, αναρωτιέμαι πως οι Ιταλοί καταφέρνουν να έχουν το φεστιβάλ του Σαν Ρέμο και κάθε λίγα χρόνια να βγαίνει κι ένα διεθνές σουξέ από εκεί, ενώ η Γιουροβίζιον δε νομίζω να έχει βγάλει τίποτα διεθνές ή πανευρωπαίκό από τη δεκαετία του '70. Είναι δυνατόν όλες αυτές οι χώρες να μη βγάζουν ένα καλό τραγούδι το χρόνο; Έτσι που είναι η ψηφοφορία φυσικά δεν πρόκειται ποτέ να βγει το καλύτερο τραγούδι, αλλά θα μπορούσαμε να ελπίσουμε σε κάτι καλύτερο συνολικά.
 

SBE

¥
Και μια που αναφερθήκαμε σ' αυτό, να τι στέλνει το BBC.
Κανένας από τους διαγωνιζόμενους δεν ήταν άνω των 20 ετών και κανένας δεν είναι επαγγελματίας, οπότε συνταγή για αποτυχία. Όσο για το νικητή, χαρωπό τραγούδι στο στυλ της δεκαετίας του '80, από τραγουδιστή με περιορισμένες φωνητικές ικανότητες και μέτριας εμφάνισης.
 
Top