Page 1 of 8 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 77

Thread: Eurovision 2010

Administrator nickel's Avatar

Eurovision 2010

Επειδή οι άλλοι ντρέπονται να ξεκινήσουν τέτοιο νήμα και πάνε απλώς και μαγαρίζουν το παλιό για το 2009...

Αυτό εδώ το τραγούδι θα μας εκπροσωπήσει στην Ευρωβίζιον φέτος. Όπα με τον Γιώργο Αλκαίο & Friends & λύρα. Αν αρχίσουν να λένε «Ουστ» αντί για «Ου» και βάλουν και τον Αλκαίο να κάνει άλματα σαν του Σάκη, θα το φχαριστηθούμε περισσότερο.

Κακίες, μη μ' ακούτε, μια χαρά είναι το τραγούδι, ποιος ήθελε να κερδίσουμε; Τα υπόλοιπα πάω να τα ακούσω εδώ, αν αντέξω.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Θα περάσει κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Administrator nickel's Avatar
    Λοιπόν, αν στέλναμε το τραγούδι της Μπαλτζή, θα μπορούσαμε να αποδείξουμε στους δυτικούς ότι δεν τους τρώγαμε τζάμπα τα λεφτά τους τόσα χρόνια... Τόσο άψογη απορρόφηση της δυτικής κουλτούρας ούτε η ανατολική Ευρώπη δεν την έχει πετύχει.

Από την άλλη, αν θέλαμε το πρώτο βραβείο κιτσοτράγουδου, έχουμε αυτήν εδώ την κρητική ραπιά.

Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Θα περάσει κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Junior Member straydog's Avatar
    Οφείλω να ομολογήσω ότι για μένα η κρητική ραπιά έχει ένα joie de vivre και μια καλώς εννοούμενη τρέλα. Είναι πανηγύρι, αλλά όχι για τα πανηγύρια. Όσο γι' αυτό που βγήκε, δεν έχω λόγια... Με δυο κουβέντες, θα έλεγα πως παραπέμπει σε όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά του Έλληνα/Ελληνάρα που με κάνουν να ντρέπομαι.

Senior Member SBE's Avatar
    Λοιπόν, κι εμένα δε μου φαίνεται αστείο το ραποειδές, αν και σίγουρα θα προκαλούσε πολύ γέλιο η προφορά της τύπισσας με το φουντωτό μαλλί, δεν καταλαβαίνω τίποτα. Κι ο φαλακρός δεν πάει πίσω, αλλά τον καταλαβαίνω λίγο καλύτερα.
    Και μια που είπα για προφορές, δεν πιάνω τι λέει στην αρχή η δις Μπαλτζή και νομίζω ότι κάπου στη μέση ο στίχος απογειώνεται, ό,τι πρέπει για να μας πάρουνε με τα γιαούρτια. Την αφομοίωσαν τη δυτική κουλτούρα, αλλά όχι όλη. Όλη η στροφή:
    Dark passion taking hold of the light
    After night cry
    down but so high
    show me dancing
    on moonlight floor
    follow your rules
    by my secret door
    Βαρέθηκα να βάλω τα sic μετά από κάθε στίχο, αλλά ναι, δε φταίω εγώ, έτσι το λέει (νομίζω!).
    Αυτό που τελικά θα μας εκπροσωπήσει εκφράζει το πνεύμα των ημερών, θα δείξουμε στους $%%%@# δυτικοευρωπαίους τι εστί γκρήκ τραντισιοναλ γαβ-ποπ, μιμούμενοι τη χειρονομία του γνωστού εξώφυλλου προς το μουσικό τους αίσθημα.
    Και τελειώνουμε με την πρώτη στροφή του πιο πάνω:
    Enraged by things unsaid
    the lines of barcode
    on the tre-?????
    on the solid road
    nothing like you
    so soft and smooth
    there's no fiction
    so strange as that true (sic)

ΟΚ, βρήκα τους επίσημους στίχους της κας Μπαλτζή, όχι πως βγάζουν πιο πολύ νόημα.
    Κοιτάζοντας τη φωτογραφία τους στο σάιτ του διαγωνισμού, σκέφτομαι ότι αυτές έπρεπε να στείλουμε, και να τις βάζαμε να φιλιούνται επί σκηνής για να γίνει στη Γιουροβίζιον το σώσε, όπως παραλίγο έγινε με τις δυο ρωσσίδες πριν μερικά χρόνια

Enraged by things unsaid- the lines of bar code
    Hunt the treasure- on the solid road
    Nothing like you- so soft and smooth
    There’s no fiction- so strange as the truth
    Let me love you…love me

Let’s play this game of life…ha ha ha ha!
    Let’s play this kiss again…la la la la!
    Let’s play this game of life…ha ha ha ha!
    Let’s play this kiss again…la la la la!
    Let’s learn the things in eyes
    Let’s find the songs to fly
    Let’s hide the ego knife
    Let’s play this game of life

Dark passion taking- hold of the light
    After night cry- down…but so high
    Show me dancing in- on the moonlight floor
    Follow the rules-to find my secret door

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Επειδή οι άλλοι ντρέπονται να ξεκινήσουν τέτοιο νήμα και πάνε απλώς και μαγαρίζουν το παλιό για το 2009...

Πάντως, το τραγούδι που νίκησε, νομίζω ότι σώζεται, και μάλιστα με δύο παραλλαγές:

Πρώτη παραλλαγή («είμαστε τόσο αρχαίοι που δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο»):

α) Να αλλάξουν την κραυγή από ου...ου σε ουγκ, ουγκ
    β) Να φορέσουν προβιές
    γ) Ο Αλκαίος να κρατάει ρόπαλο

Δεύτερη παραλλαγή («είμαστε τόσο Βαλκάνιοι που δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο»):

α) Να αλλάξουν το σαπόρτ με γυναίκες (αν βρουμε τέσσερις ευπρόσωπες μη σλαβικής καταγωγής)
    β) Να τους φορέσουν πέπλα
    γ) Ο Αλκαίος να ντυθεί Δράμαλης
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member Ambrose's Avatar
    Quote Originally Posted by straydog View Post
    Όσο γι' αυτό που βγήκε, δεν έχω λόγια... Με δυο κουβέντες, θα έλεγα πως παραπέμπει σε όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά του Έλληνα/Ελληνάρα που με κάνουν να ντρέπομαι.
    +1. Όσες ξένες εφημερίδες μας κατηγορούσαν πριν από τους Ολυμπιακούς για τις βρόμικες τουαλέτες, τα καμάκια, τα χαλασμένα σουβλάκια και τα σχετικά, τώρα έχουν άλλη μια υπέροχη ευκαιρία να το επαναλάβουν. Αλήθεια, ψήφισε ο κόσμος αυτό το πράγμα; Γιατί απ' ό,τι είδα σε FB και μπλογκόσφαιρα, σε κανέναν δεν άρεσε.
    Spiritus ubi vult spirat

Quote Originally Posted by Ambrose View Post
    Αλήθεια, ψήφισε ο κόσμος αυτό το πράγμα; Γιατί απ' ό,τι είδα σε FB και μπλογκόσφαιρα, σε κανέναν δεν άρεσε.
    Ψήφισαν με το γνωστό τρόπο
    Κοιτάοζντας τους υποψήφιους ο μόνος που ήξερα είναι ο Αλκαίος (κι ο παπερ, αλλα οχι και τόσο), οπότε τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια.

Member Ulkomaalainen's Avatar
    Θα γελάσει και το Καρδαλό Πατσίκι! Ξεχάστε τον τελικό, εφέτος θα φάμε ήσυχοι εκείνο το βράδυ (λες κι είχαμε αγωνία πέρυσι)

Senior Member Costas's Avatar
    Ο Λευτέρης ο Παπαδόπουλος το είχε πει σωστά: "Να ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ο διαγωνισμός της Eurovision! Είναι μόνο για τα φράγκα!" Εγώ, αν υποθέσουμε πως υπάρχει Ευρώπη (λέμε τώρα...), δε με κάνει το ελληνικό τραγούδι να ντρέπομαι που είμαι Έλληνας, αλλά μάλλον όλα τα τραγούδια με κάνουν να ντρέπομαι που είμαι Ευρωπαίος. Χίλιες φορές τα παλιά φεστιβάλ. Και μόνο που συζητάω για τη Γιουροβίζον ή που πέφτει στο πεδίο της αντίληψής μου, λερώνομαι.

(Η σύνταξη, sic!)
    Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε, αψευδεῖ δε προς άκμονι χάλκευε γλῶσσαν.
    Εμπληξία γαρ η άλογος φιλανθρωπία.
    Souffle sur tes braises pour rester vivant.

Page 1 of 8 1 2 3 4 5 ... LastLast