metafrasi banner

aggravated assault

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το έχω απλώς επικεφαλίδα σε πίνακα. Υπάρχει κάτι ανάλογο στο δικό μας δίκαιο;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεδομένου ότι εμπεριέχει οπωσδήποτε την έννοια της πρόθεσης για διάπραξη εγκλήματος,
Aggravated assault = Any of various assaults that are more serious than a common assault, especially one performed with an intent to commit a crime.
A person is guilty of aggravated assault if he or she attempts to cause serious bodily injury to another or causes such injury purposely, knowingly, or recklessly under circumstances manifesting extreme indifference to the value of human life; or attempts to cause or purposely or knowingly causes bodily injury to another with a deadly weapon. In all jurisdictions statutes punish such aggravated assaults as assault with intent to murder (or rob or kill or rape) and assault with a dangerous (or deadly) weapon more severely than "simple" assaults.​
μήπως έχει κάποια σχέση με τη "βαριά σκοπούμενη σωματική βλάβη";
Ή το aggravated assault είναι μόνο επίθεση, χωρίς απαραίτητα να έχει καταλήξει σε βαριά σωματική βλάβη;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Μια πρακτική μεταφραστική προσέγγιση, η οποία δεν επιχειρεί να αντιστοιχίσει το περιεχόμενο των νόμων αλλά απλώς τη φρασεολογία, θα μπορούσε να κρατήσει το «διακεκριμένη περίπτωση» για όλα τα aggravated, οπότε εκτός από τα «διακεκριμένη περίπτωση κλοπής», «διακεκριμένη περίπτωση φθοράς ξένης ιδιοκτησίας», «διακεκριμένη περίπτωση κατοχής όπλων / οπλοκατοχής» κ.τ.ό., να έχουμε και τη διακεκριμένη περίπτωση επίθεσης. Αυτή τη σκέψη κάνω εγώ, τα υπόλοιπα οι της νομικής.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το έχω σε ένα κελί σε ένα πινακάκι (επειδή και ο χώρος παίζει το ρόλο του, εδώ). Οι υπόλοιπες περιπτώσεις είναι murder, robbery, rape και burglary. Οπότε, προς το παρόν έχω μια διακεκρ. επίθεση, περιμένοντας καλύτερες ιδέες. Δεν είναι νομικό το κείμενο --απλή παράθεση στοιχείων για να επιχειρηματολογήσει κάνει.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα,
Ή το aggravated assault είναι μόνο επίθεση, χωρίς απαραίτητα να έχει καταλήξει σε βαριά σωματική βλάβη;
Βασικά, ναι.
Aggravated assault is a more serious form of threat than ordinary assault. This may be because the threat was made with a deadly weapon, or with intent to rape, maim, or murder. So if someone threatens another while holding a large stick, that is probably simple assault, but if the assailant has a gun or knife, that would most likely be the more serious crime of aggravated assault. If the assailant holding the stick threatens to rape or kill the victim, that might also be aggravated assault. Not all jurisdictions use this term, but all of them will punish an assault with a firearm more severely than an assault with a stick or a fist, so the end result is similar.
http://criminal-law.freeadvice.com/violent_crimes/aggravated_assault.htm
Από τον Ποινικό Κώδικα:

Άρθρο 309
Επικίνδυνη σωματική βλάβη
Αν η πράξη του άρθρου 308 τελέστηκε με τρόπο που μπορούσε να προκαλέσει στον παθόντα κίνδυνο για τη ζωή του ή βαριά σωματική του βλάβη (άρθρ. 310 παρ.2) επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών.

Αυτό πρέπει να είναι και το σκοπούμενη σωματική βλάβη που λέει η Αλ. παραπάνω. Ωστόσο, η αντιστοιχία δεν είναι απόλυτη. Δόκτωρ, αυτό που μεταφράζεις πού απευθύνεται; Αποτελεί απλώς περιγραφή των διαφόρων νομικών εννοιών του Γιου Ες Έι ή μήπως κάτι άλλο;
 
Μετά από τα ανωτέρω, ίσως να μην ήταν άστοχη μια απόδοση του τύπου "απόπειρα πρόκλησης επικίνδυνης σωματικής βλάβης".
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δόκτωρ, αυτό που μεταφράζεις τι ακριβώς είναι; Εννοώ, που απευθύνεται; Είναι περιγραφή απλώς των διαφόρων αξιόποινων του Γιου Ες Έι;
Βασικά ναι. Είναι σε μια στατιστική απεικόνιση, όπως αναφέρω και εδώ:
Το έχω σε ένα κελί σε ένα πινακάκι (επειδή και ο χώρος παίζει το ρόλο του, εδώ). Οι υπόλοιπες περιπτώσεις είναι murder, robbery, rape και burglary. Οπότε, προς το παρόν έχω μια διακεκρ. επίθεση, περιμένοντας καλύτερες ιδέες. Δεν είναι νομικό το κείμενο --απλή παράθεση στοιχείων για να επιχειρηματολογήσει κάνει.
Ευχαριστώ και το Ρογήρο. Μάλλον θα μείνω αναγκαστικά με την αδόκιμη ίσως, αλλά ελπίζω σαφή διακεκρ. επίθεση (δεν έχω χώρο για περισσότερα).
 
Top