Page 1 of 315 1 2 3 4 5 11 51 101 ... LastLast
Results 1 to 10 of 3142

Thread: Τα της κρίσης (ό,τι περνάει από την κρησάρα μας)

Super Moderator Alexandra's Avatar

Τα της κρίσης (ό,τι περνάει από την κρησάρα μας)

Μπορεί να μου ήταν παντελώς αδιάφορος στο παρελθόν, αλλά τώρα ο Daniel Cohn-Bendit έχει την ψήφο μου. Η ομιλία του, όπου ρωτάει την Ευρωπαϊκή Επιτροπή τι κάνει για το Κυπριακό και για τις σχέσεις με την Τουρκία, ώστε να μπορέσει η Ελλάδα να μειώσει τις αμυντικές δαπάνες, μου φάνηκε σωστή. Αλλά, βέβαια, η αλήθεια για τις αμυντικές δαπάνες μπορεί να είναι αλλού: στο ποιος εισπράττει τις προμήθειες για τους εξοπλισμούς.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Φαντάζομαι ότι σύντομα θα διεκδικήσουν το δικό τους νήμα, αλλά να οι δηλώσεις Παπακωνσταντίνου για το νέο φορολογικό και Λοβέρδου για το ασφαλιστικό.

Μου φάνηκε πολύ σωστό το γεγονός ότι αυξήθηκαν τα φορολογικά κλιμάκια. Πρέπει να γίνουν ακόμα περισσότερα. Αν μεταξύ 30% και 40%, π.χ., υπάρχουν πέντε κλιμάκια, η φορολόγηση είναι πιο δίκαιη και έχεις λιγότερα κίνητρα να κρύβεις εισοδήματα λόγω αλλαγής φορολογικού κλιμακίου.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member Ambrose's Avatar
    Εμένα τα φορολογικά ψευδόμετρα με απογοήτευσαν παντελώς. Αντί να κοιτάξουν να ελαφρύνουν άμεσα το δημόσιο που η μπάκα του ξεχειλίζει κι από τα παράθυρα και απομυζά κάθε ρανίδα δημιουργικότητας, επιχειρηματικότητας και ιδιωτικής πρωτοβουλίας, ζητάνε από τον κόσμο να κυνηγά αποδείξεις, αλλάζουν τις φορολογικές κλίμακες, μειώνουν τις συντάξεις και αυξάνουν τα όρια ηλικίας. Αυτό θα πει αλλαγή!
    Spiritus ubi vult spirat

Το σλόγκαν της Αλέκας "Δεν θα πληρώσουν την κρίση οι εργαζόμενοι, αφού δεν φταίνε αυτοί για την κρίση", που το ξανάκουσα πριν από λίγο στον Χατζηνικολάου, έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Ας προσπαθήσουμε να το μεταφέρουμε σε άλλους τομείς:

1) Δεν θα πληρώσω εγώ την καταστροφή του περιβάλλοντος, αφού εγώ δεν πέταξα ποτέ ούτε σκουπιδάκι. Βρείτε αυτούς που το καταστρέφουν και στείλτε τους ονομαστικά τον λογαριασμό.
    2) Δεν θα πληρώνω εγώ την επισκευή των δρόμων, δεν φταίω για τις λακούβες, αφού δεν έχω αυτοκίνητο. Δεν πληρώνω δημοτικά τέλη.
    3) Δεν θα πληρώσω εγώ τους παιδικούς σταθμούς και τα σχολεία των καρπερών συμπατριωτών μου, αφού εγώ δεν έχω παιδί. Ας πρόσεχαν πριν τα κάνουν. Στείλτε σ' αυτούς τον λογαριασμό.
    4) Δεν θα πληρώσω εγώ τα επιδόματα των άνεργων, αφού εγώ δεν έχω επιχείρηση και δεν απέλυσα κανέναν.
    5) Δεν θα πληρώσω εγώ τα δισεκατομμύρια που στοίχισαν οι Ολυμπιακοί Αγώνες, κι ας έκανα τούμπες μαζί με τους άλλους όταν ανατέθηκαν στην Ελλάδα (λέμε τώρα, εγώ δεν έκανα τούμπες).
    6) Και βεβαίως, δεν θα πληρώνω ΟΓΑ σε κάθε συναλλαγή μου, για να έχουμε αγρότες σ' αυτή τη χώρα. Ας πληρώνουν μόνοι τους τον ΟΓΑ τους ή ας το κλείσουν το μαγαζί, θα κάνουμε εισαγωγή αγροτικών προϊόντων.

Εν ολίγοις, να μας στείλουν τον λογαριασμό για ό,τι φταίει ο καθένας από μας ΑΤΟΜΙΚΑ, να τον πληρώσουμε και να τελειώνουμε. Σίγουρα για την οικονομική κρίση δεν φταίμε εμείς. Εμείς κάναμε ό,τι μπορούσαμε για την οικονομία, είτε κρύβοντας 500 ευρώ από έναν πελάτη του εξωτερικού, είτε κρύβοντας 30.000 ευρώ, από πολλούς πελάτες του εξωτερικού, είτε πληρώνοντας πάντα με μαύρα λεφτά τη γυναίκα που μας καθαρίζει το σπίτι ώστε εμείς να γλιτώσουμε το ΙΚΑ της, κι αυτή ποτέ να μην πληρώσει φόρους.

Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχει σε πολλούς η νοοτροπία "Δεν φταίω εγώ", αλλά πότε θα καταλάβουν οι εργαζόμενοι ότι πάντα αυτοί την πληρώνουν; Ας πρόσεχαν, να έχουν γίνει επιχειρηματίες. Πόσο μυαλό χρειάζεται για να καταλάβεις ότι μόλις για οποιονδήποτε λόγο μειωθούν τα κέρδη μιας επιχείρησης, ο πρώτος που θα την πληρώσει είναι ο εργαζόμενος, κι ας μην φταίει για τίποτα; Μήπως έχει η Αλέκα να προτείνει καμιά άλλη λύση, όπου ο εργαζόμενος θα ευημερεί όταν η επιχείρηση θα χρεοκοπεί; (Έστω κι αν τα λεφτά έχουν ταξιδέψει στην Ελβετία.) Πολύ καλά τα λέει, δηλαδή, αλλά όπως είπαμε τα λόγια είναι τζάμπα. Ας προτείνει και καμιά λύση και θα την ψηφίσουμε με τα δυο χέρια να μας κυβερνήσει, αντί να παίρνει μονοψήφιο ποσοστό στις εκλογές.
    Last edited by Alexandra; 10-02-2010 at 05:50 PM. Reason: typo
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member
    Η χρεοκοπία της επιχείρησης είναι ο κανόνας, κατά την Αλέκα. Οι αντίπαλοί της λένε ότι δημιουργεί πλούτο και εργασία. Οπότε άλλοι έχουν το πρόβλημα. Κρίση; Πότε παρουσιἀστηκε αυτό στον παρἀδεισο της ελεύθερης αγοράς;

Administrator Zazula's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandra View Post
    Αλλά, βέβαια, η αλήθεια για τις αμυντικές δαπάνες μπορεί να είναι αλλού: στο ποιος εισπράττει τις προμήθειες για τους εξοπλισμούς.
    Οι μίζες είναι ένα 10%. Το υπόλοιπο 90% πάει στις χώρες κατασκευής. Απλώς σκέψου ποιες είναι αυτές.

Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Οι μίζες είναι ένα 10%. Το υπόλοιπο 90% πάει στις χώρες κατασκευής. Απλώς σκέψου ποιες είναι αυτές.
    Στις χώρες κατασκευής ή στις εταιρείες;
    Spiritus ubi vult spirat

Administrator Zazula's Avatar
    Γνωρίζω πολύ καλά γιατί έγραψα στις «χώρες» κατασκευής, κι όχι απλά στις «εταιρείες». Οι εταιρείες τροφοδοτούν με χρήμα έναν ολόκληρο μηχανισμό που έχει να κάνει με τη χώρα τους, με την απασχόληση ανθρώπινου δυναμικού (διότι στην αμυντική βιομηχανία η χώρα που πουλά είναι και η χώρα που κατασκευάζει, σε αντίθεση με σχεδόν όλες τις υπόλοιπες βιομηχανίες — που κατασκευάζουν όπου είναι φθηνότερα), με τη μείωση σε λειτουργικά κόστη των ενόπλων δυνάμεων της συγκεκριμένης χώρας (διότι η ύπαρξη μεγαλύτερης δεξαμενής χρηστών μειώνει το κόστος κατασκευής ανταλλακτικών και χρηματοδοτεί νέα προγράμματα ανάπτυξης), με την (ανεκτίμητη!) δυνατότητα που αποκτά αυτή η χώρα να κάνει πολιτική επιτρέποντας ή όχι στην εταιρεία να εξαγάγει ανταλλακτικά ανάλογα με τη φάση που περνούν οι σχέσεις της με τη χώρα αγοράς, με (πολύ!) χρήμα που διοχετεύεται σε τοπικά λόμπι κλπ. Όταν η Ελλάδα έτρεχε το πρόγραμμα για το ΝΜΑ (Νέο Μαχητικό Αεροσκάφος), όλο το Σεντ Λούις είχε εναποθέσει τις ελπίδες του για να μη μαραζώσει, στο να επιλεγόταν το F-15. Η μη επιλογή του, τελικά, είχε τεράστιο αντίκτυπο στην τοπική κοινωνία, καθώς η Μπόινγκ έκλεισε μια μονάδα παραγωγής που έδινε ζωή στην περιοχή.

Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Γνωρίζω πολύ καλά γιατί έγραψα στις «χώρες» κατασκευής, κι όχι απλά στις «εταιρείες».
    Κι επειδή εγώ δεν γνωρίζω σε ρώτησα.
    Spiritus ubi vult spirat

Page 1 of 315 1 2 3 4 5 11 51 101 ... LastLast