metafrasi banner

Situation Room = Αίθουσα έκτακτων καταστάσεων, Κέντρο διαχείρισης κρίσεων

Καλημέρα!

The White House Situation Room is a 5,000-square-foot conference room and intelligence management center in the basement of the West Wing of the White House. It is run by the National Security Council staff for the use of the President of the United States and his advisers (including Homeland Security and the White House Chief of Staff) to monitor and deal with crises at home and abroad and to conduct secure communications with outside (often overseas) persons. The Situation Room is equipped with secure, advanced communications equipment for the President to maintain command and control of U.S. forces around the world.

Δωμάτιο Καταστάσεων;
Δωμάτιο Πολέμου;
Δωμάτιο Εκτάκτων Καταστάσεων;
Αίθουσα Πολέμου;

Υπάρχουν γκουγκλιές για όλα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αίθουσα Εκτάκτων Καταστάσεων, θα έλεγα. Βλέπω μια πρόσφατη αναφορά στο Βήμα, ως Δωμάτιο Εκτάκτων Καταστάσεων, αλλά δεν μου πολυαρέσει ο όρος "δωμάτιο". Η Ελευθεροτυπία λέει "Αίθουσα Πολέμου", αλλά δεν είναι πόλεμοι όλες οι έκτακτες καταστάσεις. Το Κέντρο Διαχείρισης Κρίσεων μού αρέσει επίσης.
 

daeman

Administrator
Staff member
Αίθουσα Εκτάκτων Καταστάσεων, θα έλεγα. Βλέπω μια πρόσφατη αναφορά στο Βήμα, ως Δωμάτιο Εκτάκτων Καταστάσεων, αλλά δεν μου πολυαρέσει ο όρος "δωμάτιο". Η Ελευθεροτυπία λέει "Αίθουσα Πολέμου", αλλά δεν είναι πόλεμοι όλες οι έκτακτες καταστάσεις. Το Κέντρο Διαχείρισης Κρίσεων μού αρέσει επίσης.

Καλημέρα.

Απ' όλα αυτά, θα προτιμούσα το Κέντρο Διαχείρισης Κρίσεων.
Δεν είμαι βέβαιος, αλλά μήπως θα ήταν κατάλληλο και το Κέντρο Επιχειρήσεων* που χρησιμοποιείται πολύ και για μη στρατιωτικές επιχειρήσεις;

*με τη σημασία του operations, βέβαια, όχι του enterprises, παρότι υπάρχουν και πολλά τέτοια.

Το Δωμάτιο Εκτάκτων Καταστάσεων - και μάλιστα στον Λευκό Οίκο - μόνο στο δικό μου, πονηρό μυαλό παραπέμπει σε άλλου είδους έκτακτες καταστάσεις; :D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θα είχα προτείνει κι εγώ το Κέντρο Επιχειρήσεων, αλλά υπάρχει και αυτό στον Λευκό Οίκο: Presidential Emergency Operations Center.
 

daeman

Administrator
Staff member
Θα είχα προτείνει κι εγώ το Κέντρο Επιχειρήσεων, αλλά υπάρχει και αυτό στον Λευκό Οίκο: Presidential Emergency Operations Center.

Σχετικό, του Ζάζουλα: http://www.lexilogia.gr/forum/showthread.php?t=4530&highlight=BOC

Μα βέβαια, έχεις δίκιο. Αυτό είναι το οχυρωμένο, αυτό εδώ το War Room, όπως το αποκαλεί ο Πίτερ Σέλερς στο Dr. Strangelove :D:

 
Top