Εσείς τι κάνετε με τα εικονίδια και τις συντομεύσεις σας;

nickel

Administrator
Staff member
Συνήθως η επιφάνεια εργασίας (desktop) της οθόνης μου έχει το πολύ δύο-τρία εικονίδια. Είναι ενδεχομένως το μοναδικό σημείο σ' αυτή τη ζωή και σ' αυτό το σύμπαν όπου διατηρώ τάξη. Καθώς βλέπω οθόνες με τα εικονίδια παραταγμένα σαν τα στρατιωτάκια πριν από τη θρυλική μάχη (προσθέστε τη μάχη / ταινία που σας έχει αφήσει τις εντονότερες εντυπώσεις), αναρωτιέμαι: τι κάνετε για να ξεκινήσετε ένα πρόγραμμα; Μαζεύετε (Ελαχιστοποιείτε) κάθε φορά όλα τα προγράμματα για να φτάσετε στα εικονίδια; Πηγαίνετε από τα Programs / Προγράμματα; Έχετε πληκτρικές συντομεύσεις, όπως την ήδη υπάρχουσα Start-E για τον Windows Explorer; Ή κάποιο άλλο κόλπο σαν εμένα;

Εδώ και πάρα πολλά χρόνια χρησιμοποιώ το Hidden Menu, στο οποίο φιλοξενώ τα περισσότερα από τα εγκαταστημένα προγράμματα και όλα που χρησιμοποιώ με κάποια συχνότητα. Τα βάζω με δική μου κατάταξη και με δικά μου ονόματα. Και έχω πρόσβαση από οπουδήποτε, αρκεί να σπρώξω το δείκτη στο σημείο της οθόνης που έχω ορίσει — στην περίπτωσή μου την πάνω γραμμή της οθόνης. Χωρίς αυτό το κολπάκι δεν θα είχα ώρα για φόρουμ, να φανταστείτε!
 

crystal

Moderator
Δεν χρειάζεται να ελαχιστοποιείς τα παράθυρα ένα-ένα, μπορείς να προσθέσεις στη γραμμή εργασιών τη συντόμευση για την επιφάνεια εργασίας. Ή να πατήσεις Win+D, όπως με είχε πληροφορήσει ο diceman σε κάποιο άλλο φόρουμ. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν χρειάζεται να ελαχιστοποιείς τα παράθυρα ένα-ένα...
Ναι, αλλά τα ελαχιστοποιείς. Και τα ξανανοίγεις (μεγιστοποιείς) ένα-ένα. Ενώ εγώ δεν βλέπω ποτέ την επιφάνεια εργασίας μου (όπου για πολύ καιρό είχα την προεπιλογή των Windows και τώρα έχω βάλει το Στόουνχεντζ, σαν τον Αζιμούθιο, ενώ παλιότερα είχα τη γνωστή Γκοντάιβα του Κόλιερ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως εγώ έχω τα περισσότερα προγράμματα (και φακέλους αρχείων) που χρησιμοποιώ στη γραμμή εργασιών μου (διπλό ύψος, τα κουμπιά των προγραμμάτων από πάνω), αν χρειαστώ κάτι σπάνιο σκάβω από την έναρξη (όπου έχω καρφώσει 5-6 ακόμη, κυρίως παιχνίδια :), ενώ 2-3 τα ανοίγω από την επιφάνεια εργασίας (όπου πετάγομαι με κουμπί από τη γραμμή εργασιών). Έτσι κι αλλιώς για πολλά πολλά δεν φτάνει το 1GB της RAM μου (που την καταβροχθίζει η αλεπού με τις 5-6 ανοιχτές καρτέλες της).
 
Πάντως εγώ έχω τα περισσότερα προγράμματα (και φακέλους αρχείων) που χρησιμοποιώ στη γραμμή εργασιών μου (διπλό ύψος, τα κουμπιά των προγραμμάτων από πάνω)....
Ομοίως. Επίσης βολεύει πολύ το εξής: βάζοντας έναν αριθμό από 0 έως 9 μπροστά από το όνομα ενός προγράμματος που είναι «καρφιτσωμένο» στο μενού της έναρξης (π.χ. μετονομάζουμε το Calculator σε 1_Calculator), μπορούμε να το ανοίγουμε πατώντας WinKey (δηλ. start) + τον αριθμό. Εντελώς στα τυφλά και πολύ γρήγορα.
Μπορούμε να βάλουμε και διψήφιους αριθμούς μπροστά από το όνομα προγραμμάτων, π.χ. 21_Word, 22_Excel. Τότε, πατώντας WinKey και δύο φορές το 2, επισημαίνεται το excel. Πατάμε ένα Enter και, τσουπ, άνοιξε.

Όσο για την επιφάνεια εργασίας μου, είναι συνήθως μονόχρωμη και έχει μόνο το "ο υπολογιστής μου" και τον κουβά. Τα καλοκαίρια συνήθως βάζω κανένα χιονισμένο τοπίο για να χαίρομαι πρωί και βράδυ, από μια στιγμή.
 

daeman

Administrator
Staff member
Διπλή γραμμή εργασιών: συντομεύσεις πάνω (Quickstart) και ενεργές εφαρμογές κάτω + toolbar Επιφάνεια εργασίας, απ' όπου έχω πρόσβαση παντού.
Η επιφάνεια τροπική, τώρα το χειμώνα.
 

Attachments

  • Desktop.JPG
    Desktop.JPG
    67.2 KB · Views: 218

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Αναρωτιέμαι: είμαι ο μοναδικός σ' αυτόν τον κόσμο που βάζει τη λουρίδα με τα εργαλεία (toolbar) κάθετα (στην αριστερή πλευρά της οθόνης); Και, αν ναι, λέει αυτό κάτι κακό για την προσωπικότητά μου και θα ήταν καλύτερο να μην το συζητώ;


(Το παρακάτω στιγμιότυπο που δίνει το PrintScrn αποτυπώνει τις δύο οθόνες που χρησιμοποιώ ταυτόχρονα, με ένα εργαλείο που λέγεται MultiMonitor Taskbar.)


 
Όχι, το έκανα κι εγώ όταν δούλευα στο πισί. Είναι πιο βολικό και χωράει περισσότερα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μα στη συγκεκριμένη διάταξη, με τόσα στρέμματα οθόνη διαθέσιμα, πρέπει να είναι ο πιο λογικός τρόπος. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα στη συγκεκριμένη διάταξη, με τόσα στρέμματα οθόνη διαθέσιμα, πρέπει να είναι ο πιο λογικός τρόπος. :)

Πάντα έτσι το 'κανα. Όπως λέει το psifio, στην κάθετη λωρίδα χωράνε περισσότερα.
 
......Έτσι κι αλλιώς για πολλά πολλά δεν φτάνει το 1GB της RAM μου (που την καταβροχθίζει η αλεπού με τις 5-6 ανοιχτές καρτέλες της).
Γράφονται καλά λόγια για το memory fox, ένα πρόσθετο που βελτιώνει τη διαχείριση της μνήμης στον FF. Δεν το έχω δοκιμάσει (ακόμα) και είναι σε πειραματικό στάδιο. Πάντως οι κριτικές είναι καλές...
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ περίμενα να του πεις να τρέξει να πάρει έξτρα μνήμη. Απογειώνει το μηχάνημα κανονικά.
 
Top