αόριστος του "διαρκώ"

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ήταν κάποτε σωστός ο τύπος "διήρκησα"; Ή ανέκαθεν ίσχυε μόνο το "διήρκεσα" (και "διάρκεσα") που βλέπω στο ΛΚΝ;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι ο τύπος *διήρκησα ήταν ανέκαθεν λάθος, σχηματισθείς υποθέτω υπό την επίδραση των διοίκησα, άσκησα κλπ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δηλαδή τα 45.600 *διήρκησα που βλέπουμε στο Διαδίκτυο είναι λάθος, καθώς και το *διήρκησα που συνάντησα στο βιβλίο που διαβάζω (που υποτίθεται ότι έχει περάσει και από διόρθωση, με ονοματεπώνυμο).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το *διήρκησε είναι τόσο σωστό όσο είναι και το *διήρησε. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Τα 46.200 *διήρκησε στο Altavista είναι πραγματικά εντυπωσιακό νούμερο.

Το Λεξισκόπιο, το ΛΚΝ, το ΛΝΕΓ, το Σχολικό δίνουν το διήρκεσα ή και το διάρκεσα, νομίζω όμως ότι το ΛΚΝ κάνει ένα μικρό λάθος όταν το αποδίδει στο κλιτικό πρότυπο Ρ10.9α, δηλαδή παρέα με το στερώ—στέρησα. Κανονικά ανήκει στο Ρ10.10, παρέα με το αποτελώ. Εκεί εντάσσει ευτυχώς το αρκώ και το επαρκώ.

Αυτή η παρέα, εκτός από τα παραπάνω, έχει ακόμα τα:
αναιρώ, αφαιρώ, διαιρώ, εξαιρώ, καθαιρώ
καλώ, ανακαλώ, αποκαλώ, εγκαλώ, μετακαλώ, προκαλώ, συγκαλώ
τελώ, αποτελώ, επιτελώ, συντελώ
συναινώ, παραινώ
μπορώ

και λίγα άλλα ακόμα.

Αυτά μας δίνουν εξαίρεσε και έχω εξαιρέσει, ανακάλεσε και έχω ανακαλέσει, συνετέλεσε και έχει συντελέσει, μπόρεσε και έχουν μπορέσει. Και προστακτικές: διαιρέστε, ανακαλέστε. Όχι τις άλλες με το «η»: στερήστε, αργήστε κ.λπ.

Το Σχολικό έχει σωστά το κλιτικό πρότυπο.
 

danae

¥
Alexandra, μια και το ανέφερες, πιο συχνά από το *υπηρησία ακούω το *υπερεσία, ακόμα και από μορφωμένους ανθρώπους...
 

daeman

Administrator
Staff member
Alexandra, μια και το ανέφερες, πιο συχνά από το *υπηρησία ακούω το *υπερεσία, ακόμα και από μορφωμένους ανθρώπους...

+1. Και σπανιότερα το "διορθωμένο" *υπερησία :eek: και μάλιστα με περίσσια παρρησία. ;)
 

nevergrown

New member
Εγώ θα έλεγα διήρκησα όπως λέω επέλεξα αντί επίλεξα λόγω του ότι το η στον αόριστο τονίζεται. οπότε παίρνει την αύξηση
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ θα έλεγα διήρκησα όπως λέω επέλεξα αντί επίλεξα λόγω του ότι η το η στον αόριστο τονίζεται. οπότε παίρνει την αύξηση
Νομίζω ότι δεν κατάλαβες: η αύξηση είναι σωστή, η κατάληξη είναι λάθος. Όχι *διήρκησα, αλλά διήρκεσα είναι το σωστό.
 
Top