metafrasi banner

eighteen wheeler = πενταξονική νταλίκα

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το πρόβλημά μου δεν είναι μόνο αν πρέπει να το αποδώσω νταλίκα ή και στα ελληνικά χρησιμοποιείται ο αριθμός των τροχών στην ονομασία του φορτηγού, αλλά και το ότι στον υπότιτλό μου λέει:
It was probably an eighteen wheeler. About fourteen feet wide.
Δεν είναι δυνατόν ολόκληρη νταλίκα να έχει πλάτος μόνο 14 πόδια, δηλαδή 4,25 μέτρα, λάθος κάνω;

 
Last edited:
Μετά από ερώτημα που υπέβαλα σε ειδικό έμαθα ότι οι νταλίκες με 12 τροχούς έχουν πλάτος το πολύ μέχρι 3 μέτρα,επομένως φαίνεται λογικό το πλάτος που αναφέρεις εσύ για 18τροχη νταλίκα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στη συναφή σελίδα της Wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Semi-trailer_truck
διαβάζω:
However, since the majority of hauling is done on the interstate system, the vast majority of trucks and trailers made in the US are built to the specifications of the Department of Transportation (D.O.T.), which governs the use of the interstate system. The D.O.T. has established these vehicle limits: 102 inches wide, 13.5 feet in height, and 80,000 lbs gross weight. These limits can be exceeded as individual states have the right to issue temporary oversize and/or overweight permits.
102 ίντσες είναι 2 μέτρα και 60 εκατοστά. Είναι ακριβές; Δεν είναι λίγο;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το διάβασα κι αυτό και μου φάνηκε εξωφρενικά λίγο.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ας μην ξεχνάμε ότι οι νταλίκες πρέπει να χωράνε στους δρόμους.
Δεδομένου ότι τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουν πλάτος κάτω από 2 μ. (γύρω στο 1,80 μ.) κι επειδή οδηγώντας έχω βρεθεί πολλές φορές πίσω από νταλίκα, θα έλεγα ότι τα 4,25 μέτρα είναι υπερβολικά μεγάλο πλάτος (=πλάτος 2,5 αυτοκινήτων περίπου ή 2 αυτοκινήτων, αν συνυπολογίσουμε και τη μεταξύ τους απόσταση), ενώ τα 2,60 μ. πλάτος μου φαίνεται πιθανότατα σωστό.

Κανέναν *νταλικανζέρ δεν έχουμε; :p
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δίκιο έχεις, σίγουρα πρέπει να χωράει σε δρόμους, έστω και αμερικάνικους. Το συγκεκριμένο του υποτίτλου είχε πλάτος 14 πόδια, επειδή έπρεπε να χωράει μέσα ολόκληρο θωρακισμένο όχημα χρηματαποστολής.
 

Zazula

Administrator
Staff member
eighteen wheeler = πενταξονική νταλίκα

Τα 4,25 μέτρα πλάτος για street-legal όχημα μου φαίνονται πολλά. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να κυκλοφορήσει μόνο αν ένας δημόσιος δρόμος έκλεινε (ή έστω συνοδεία περιπολικών κλπ) ή εκτός ανοιχτού δικτύου. Μια μέσα (δηλ. "δεξιά") λωρίδα κυκλοφορίας σε αυτοκινητόδρομο έχει πλάτος 3,75 μέτρα, οπότε με μια σωστή ΛΕΑ (άλλα 2,00 με 2,20 μέτρα) θα χωρούσε. Σχετικά βλ. Εξορθολογισμός και τυποποίηση των δομικών και λειτουργικών χαρακτηριστικών του οδικού δικτύου της χώρας (Εγκύκλιος 41/18-11-2005/ΥΠΕΧΩΔΕ/ΓΓΔΕ/ΓΔΣΕ/ΔΜΕΟ): http://www.ggde.gr/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=110.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ωραία, αυτό έψαχνα. Πενταξονική νταλίκα.
Και μιλάμε πάντα για αμερικάνικους αυτοκινητόδρομους, άρα μια χαρά χωράνε τα 14 πόδια.
 
Top