Φράσεις, φράσεις, φράσεις

nickel

Administrator
Staff member
Κυκλοφορεί σήμερα (7/12/2009) μαζί με την Ελευθεροτυπία το δεύτερο τεύχος του ενθέτου «κοντέινερ» (www.konteiner.gr), ενός νέου εκδοτικού εγχειρήματος για την πολιτική, τον πολιτισμό και τις τέχνες. Διαβάστε το editorial του δεύτερου τεύχους...
Βία σε κοινή θέα

Κωνσταντίνος Τζαμιώτης

Μην αγχώνεσαι, η ζωή είναι ωραία, χαμογελάστε, έτσι πρέπει, μετανοείτε, η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά, το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία, απαγορεύεται η αναστροφή, ένα και ένα κάνουν δύο, τίμα τον πατέρα σου και τη μητέρα σου, μην κάνεις στους άλλους ότι δεν θέλεις να σου κάνουν, το πάχος μικραίνει τη ζωή, Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών, πρόσεχε πώς μιλάς, είναι καθήκον σου, το πρωινό είναι το σημαντικότερο γεύμα της ημέρας, η γυναίκα ολοκληρώνεται μόνο με την τεκνοποίηση, ου μοιχεύσεις, υποχρεωτική πορεία, τηλεφώνησε τώρα, το μέγεθος δεν έχει καμία σημασία, ωραίες ιδέες είναι οι μεγάλες ιδέες, κατάλληλο για όλους, ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός, ζήσε τη ζωή σου, δεν προλαβαίνω, το ζωικό λίπος φράζει τις αρτηρίες, σταθερό επιτόκιο, 80-65-80, η ιστορία διδάσκει, όταν ακούς «τάξη», ανθρώπινο κρέας μυρίζει, το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει, τι θα πουν οι άλλοι;, δεν μπορώ σημαίνει δεν θέλω, παν μέτρο άριστο, ακατάλληλο κάτω των δεκαοχτώ, εδώ είναι Βαλκάνια, απαγορεύεται η στάθμευση, ένα μήλο την ημέρα το γιατρό τον κάνει πέρα, ορκίσου, η κόλαση είναι οι άλλοι, ο σκύλος είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου, μην ορέγεσαι τη γυναίκα του άλλου, αγάπα τον πλησίον σου, τα παιδιά είναι ευτυχία, σκέφτομαι άρα υπάρχω, μην κρίνεις για να μην κριθείς, είσαι ο και λέγεσαι, η σιωπή είναι χρυσός, προορισμός του ανθρώπου είναι η διαιώνιση του είδους, ανάλωση κατά προτίμηση, μάθε τέχνη και άσ' την, ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του, είναι λάθος και το ξέρεις, οι έσχατοι έσονται πρώτοι, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται μετά από την απομάκρυνση από το ταμείο, ο χρόνος είναι χρήμα, η τέχνη εξυψώνει τα ήθη, όταν θέλεις κάτι πραγματικά ολόκληρο το σύμπαν συνωμοτεί υπέρ σου, και επειδή το μεγαλύτερο πρόβλημα του Κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς είναι γεμάτοι αμφιβολίες, τη γλάστρα που θωρείς αριστερά στη σκάλα ως ανεβαίνεις, θα την εδείς στα δεξιά όταν θα κατεβαίνεις. Κάπως έτσι ζήσανε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.

Και για την αντιγραφή
Κωνσταντίνος Τζαμιώτης

Ανηφόρα - κατηφόρα, ένα και το αυτό. — Ηράκλειτος
Όποιος προσθέτει μήνυμα σ' αυτό το νήμα, να μεταφράζει και μία φράση...
Για τις φράσεις με πράσινο χρώμα έχει ήδη προταθεί μία μετάφραση.

Και άλλες φράσεις εδώ.
 
Last edited by a moderator:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ένα μήλο την ημέρα το γιατρό τον κάνει πέρα | An apple a day keeps the doctor away.
Πρόσεχε πώς μιλάς | Watch your language
Το μέγεθος δεν έχει καμία σημασία | Size doesn't matter
Η κόλαση είναι οι άλλοι | Hell is other people (ή, για να είμαστε ακριβείς, L'enfer, c'est les autres )
H σιωπή είναι χρυσός | Silence is golden
Οι έσχατοι έσονται πρώτοι | The last shall be first

Ελληνικά να βάζουμε;

Ξεκινάω δίαιτα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια χαρά είναι έτσι.

Μην κρίνεις για να μην κριθείς. = Judge not that ye be not judged.


80-65-80: Χρειάζεται να κάνω μετατοπίσεις.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
ο χρόνος είναι χρήμα = time is money

80-65-80=-65 (τι δεν καταλαβαίνω);
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
αγάπα τον πλησίον σου = love thy neighbour

80-65-80=-65 (τι δεν καταλαβαίνω);
Μάλλον ο συντάκτης ήθελε να γράψει 90-60-90, εκτός κι αν τον παρεξήγησα...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
σκέφτομαι άρα υπάρχω | I think, therefore I am [ΕΝ], πρωτότ.: Je pense donc je suis [FR], cogito ergo sum [LA]
τι θα πουν οι άλλοι; | what will other people say?
τίμα τον πατέρα σου και τη μητέρα σου | honor your father and your mother
μην ορέγεσαι τη γυναίκα του άλλου | you shall not covet your neighbor’s wife
ου μοιχεύσεις | you shall not commit adultery
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
η ζωή είναι ωραία | Life is good
ζήσανε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα | And they lived happily ever after
ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός | Time heals (all wounds)
κατάλληλο για όλους | G-rated (όπου g, general admission)


Αυτό πώς μου ξέφυγε;; :D:D
όταν θέλεις κάτι πραγματικά ολόκληρο το σύμπαν συνωμοτεί υπέρ σου | when you want something all the universe conspires in helping you to achieve it (και το ορίτζιναλ: Quando você quer alguma coisa, todo o universo conspira para que você realize o seu desejo)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
:D
Χαιρετίζω το μαθηματικό μυαλό του Δόχτορα!
:D:D:cool:

:D Νάσαι καλά. Κάνουμε και επιδείξεις πολλαπλασιασμού με λογαριθμικό κανόνα. Επίσης, μαθήματα για την τέχνη της προκολομβιανής μαγειρικής (ελληνική κουζίνα χωρίς ντομάτες, πατάτες κλπ). Ειδικά crash-courses για το άναμμα φωτιάς με κλαδάκια.

Θα μείνουμε από φράσεις σε λίγο. Ήδη χρωστάς μία. Μόλις προλαβαίνεις να μεταφράσεις κανά-δυό :) ή να προσθέσεις μερικές φρέσκες για τη σκυταλοδρομία.

Α, ναι! απαγορεύεται η στάθμευση = no parking
 

SBE

¥
Ε, αφού χρωστάω να ρίψω τον οβολό μου
η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά cleanliness is next to godliness
το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία Smoking seriously harms you and others around you (φράση κλισέ από το πακετο)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ε, αφού χρωστάω να ρίψω τον οβολό μου
η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά cleanliness is next to godliness
το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία Smoking seriously harms you and others around you (φράση κλισέ από το πακετο)
Εγώ έχω δει ωστόσο και το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά εσάς και τους γύρω σας. Υπάρχει μήπως και κάτι άλλο;
 

SBE

¥
Σύμφωνα με τα λινκ του Ζαζ, η φράση 'το καπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία" δεν χρησιμοποιείται πλεόν στα πακέτα τσιγάρων. Να το πούμε smοking is bad for your health, τότε;
 

SBE

¥
Μην αγχώνεσαι don't worry, (be happy)
η ζωή είναι ωραία life is beautiful, αν αναφέρεται στην ταινία.
μετανοείτε

το πάχος μικραίνει τη ζωή fat shortens life
σταθερό επιτόκιο fixed interest rate
ανάλωση κατά προτίμηση best before
 

daeman

Administrator
Staff member
μην κάνεις στους άλλους ό,τι δεν θέλεις να σου κάνουν = do not do to others what you would not like to be done to you (negative form: Silver Rule)

(να κάνεις στους άλλους ό,τι θα ήθελες να σου κάνουν) να φέρεσαι στους άλλους όπως θα ήθελες να σου φέρονται = do to others what you would like to be done to you ή (σε πιο βιβλική γλώσσα) Do unto others as you would have them do unto you (positive form: Golden Rule).

Λεπτομέρειες εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Golden_Rule_(ethics)
 

Zazula

Administrator
Staff member
μην κάνεις στους άλλους ό,τι δεν θέλεις να σου κάνουν = do not do to others what you would not like to be done to you (negative form: Silver Rule)

(να κάνεις στους άλλους ό,τι θα ήθελες να σου κάνουν) να φέρεσαι στους άλλους όπως θα ήθελες να σου φέρονται = do to others what you would like to be done to you ή (σε πιο βιβλική γλώσσα) Do unto others as you would have them do unto you (positive form: Golden Rule).
Κλεόβουλος ο Ρόδιος (6ος αι π.Χ.): "Ο συ μισείς ετέρω μη ποιήσεις".
Παλαιά Διαθήκη (Τωβίτ δ', 15): "Και ο συ μισείς, μηδενί ποιήσης".
Καινή Διαθήκη (Ματθ. Ζ', 12): "Πάντα ουν όσα αν θέλητε ίνα ποιώσιν ημίν οι άνθρωποι, ούτω και υμείς ποιείτε αυτοίς· ούτος γαρ εστίν ο νόμος και οι προφήται".
Από εδώ: http://www.xrysalogia.gr/xrysoskanon.html.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
είναι λάθος και το ξέρεις = it's wrong and you know it
και το παρόμοιο:
έχω δίκιο και το ξέρεις = I'm right and you know it

και μερικές φράσεις ακόμη (τροποποιημένες από το λ. φρασεολογία στα Συνώνυμα και συγγενικά του Π. Βλαστού):

δε μας αδειάζεις τη γωνιά, τι ανάγκη έχεις εσύ, όχι παίζουμε, ν' αγιάσει το χέρι του, αυτά τ' ακούω βερεσέ, αυγά σου καθαρίζουν; τ' αγώγι ξυπνά τον αγωγιάτη, έχει ανάγκη και κόψιμο, όπου μας βγάλει η άκρη, πού σε είδα πού σε ξέρω, βασιλική διαταγή και τα σκυλιά δεμένα, Θεέ μου, τι κρατάς τα κεραμίδια ξεκάρφωτα, δουλειές με φούντες, τα δυο πόδια σ' ένα παπούτσι, τη βρήκαμε την άκρη, βρήκε το δάσκαλό του, δάγκωσε τη γλώσσα σου, θα σου δείξω τι καπνό φουμάρω, ξέρεις ποιος είμαι εγώ; μία σου και μία μου, ούτε ψύλλος στον κόρφο του, αλήθεια;
 
Last edited:
Top